UWAGA!

Fosa posprzątana i mieszkańcom oddana

 Elbląg, Fosa posprzątana i mieszkańcom oddana
Fot. ESWiP

- Najważniejszy wniosek po tej akcji jest taki, że jest warta robienia i kontynuowania, bo pokazuje, że mieszkańcy dzielnicy mają sprawczość i sami mogą dużo zdziałać - mówi Justyna Duks, dyrektor Domu pod Cisem o akcji „Czysta Fosa” zrealizowanej 20 kwietnia.

Partnerstwo „Zawodzie nie zawodzi” po raz trzeci już zorganizowało akcję sprzątania „Czysta Fosa”, w którą zaangażowało się wiele placówek i instytucji, takich jak Przedszkole nr 5, Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., Grupa Wodna, harcerze z Hufca ZHP Elbląg, Dom pod Cisem prowadzony przez ESWIP i przede wszystkim mieszkańcy dzielnicy. W sumie było to około 70-80 osób.

Akcja organizowana była z okazji Dnia Ziemi, który obchodzony był 22 kwietnia.

- Zależało nam na tym, by była to sobota najbliżej tego dnia - mówi Justyna Duks, dyrektor Domu pod Cisem. - Zebraliśmy się w sobotni poranek, ale ze względu na brzydką pogodę, cała akcja trwała około 1,5 godziny - dodaje.

Po sprzątaniu, wszyscy chętni mogli odpocząć i ogrzać się, biorąc udział w ognisku z kiełbaskami.

- Widzimy, że akcja cieszy się dużym zainteresowaniem i bardzo nas to cieszy. Była młodzież, byli seniorzy, byli harcerze i wiele wspaniałych ludzi. Przychodziły całe rodziny i pojedyncze osoby - wylicza pani dyrektor.

  Elbląg, Fosa posprzątana i mieszkańcom oddana
Fot. ESWiP

Ochotnicy podzielili się na grupy, które wspólnymi siłami posprzątały obszar fosy staromiejskiej po obu jej stronach.

- Czasem ludzie pytają, dlaczego za każdym razem sprzątamy ten sam obszar. Po prostu ten teren co rok tego sprzątania wymaga. Bardzo dużo śmieci, szczególnie butelek, było przy Warszawskiej, gdzie jest zalesiona działka. Kilka osób z Grupy Wodnej sprzątało ze śmieci wodę, pływając po rzece kajakami. W sumie zebraliśmy kilkadziesiąt worków - mówi Justyna Duks.

Jak przyznaje pani dyrektor, organizatorom zależy na jeszcze większym zaangażowaniu mieszkańców Elbląga w akcje jak ta.

- Najważniejszy wniosek po tej akcji jest taki, że jest warta robienia i kontynuowania, bo pokazuje, że mieszkańcy dzielnicy mają sprawczość i sami mogą dużo zdziałać - mówi.

Ochotnicy mogli też wziąć udział w debacie dotyczącej potencjału dzielnicy ze względu na historyczne powiązania z wikingami.

- Gościliśmy doktora Jakuba Jagodzińskiego, który opowiedział nam o wikingach. Rozmawialiśmy o tym, jak ten potencjał historyczny wykorzystać w rozwoju i promocji dzielnicy - wyznaje Justyna Duks.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym wydarzenia.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama