UWAGA!

Powrót Hermana von Balka?

 Elbląg, Powrót Hermana von Balka?

Remont fontanny, na której do 1945 r. stał Herman von Balk, założyciel Elbląga sprawił, że na naszym forum odżyła sprawa przywrócenia na swoje miejsce pomnika tego wielkiego budowniczego miast na Pomorzu. Temat ten podejmowany był czasami, tu i ówdzie, ale zawsze z pewną nieśmiałością, bowiem, jak powszechnie wiadomo, von Balk, oprócz paskudnego von przed nazwiskiem, nosił także biały płaszcz z czarnym krzyżem.

Kilka lat temu rozmawiałem o tym pomyśle z panem Komnickiem, oferując pomoc w ewentualnej realizacji projektu przywrócenia tego pomnika (o ile by taki projekt kiedyś powstał). Wtedy było jednak za wcześnie na takie przedsięwzięcia. Pamięć krzywd wyrządzonych przez Krzyżaków Danuśce i Jurandowi była zbyt świeża. Odpokutowali, co prawda, srodze te i inne liczne grzechy, kładąc się pokotem na polach Grunwaldu, ale czy ich odbiór w elbląskiej społeczności jest już na tyle dobry, żeby pomnika nie trzeba było co rusz remontować? Częściowo na to pytanie odpowie sondaż, który publikujemy w dziale aktualności.
     Dwa lata przynależności do Unii wiele w tej kwestii zmieniły. Według ostatnich badań opinii publicznej darzymy już większą sympatią Niemców, kojarzonych rycerzami z Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny, niż naszych sojuszników zza oceanu.
     Niezależnie od sondażu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak długo jeszcze można wyznawać teorię von Dänikena, że Elbląg założyli kosmici, a w 1945 roku startowaliśmy od zera na ledwo co zaoranym ugorze?
     Oczywiście, lepiej byłoby, gdyby von Balk był Szwedem. Ci, co prawda, zniszczyli nasz kraj znacznie bardziej niż Krzyżacy, ale Sienkiewicz o ich licznych okrucieństwach i rabunkach pisał dość oględnie, więc i nam są emocjonalnie obojętni.
     Niezły byłby też Rosjanin. Z tym jest jednak problem - nauce rosyjskiej starczyło energii na udowodnienie odwiecznych praw Rosji do Królewca. Elbląga w tych badaniach na szczęście nie uwzględniono. Może dlatego, że są dowody na to, że nasz Herman dał im w swoim czasie solidnego łupnia.
     Chyba się rozpędziłem - nasz Herman? To wszystko przez to ciągłe słuchanie o tym, że teraz jesteśmy wszyscy Europejczykami. Kiedyś jednak świat był prostszy, wszystko było jak krzyżacki płaszcz - czarno-białe i wiadomo było komu pomniki można stawiać, a komu w żadnym wypadku.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Hermann Balk p. Włodku, a poza tym nudy. .. .. Każdy będzie kiedyś emerytem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    65 lat.(2007-12-15)
  • no i dobrze byl zalozycielem i mu sie nalezy nie wazne kim byl i skad pochodzil, Elblag ma historie nie tylko POLSKA
  • Wladze zawsze moga hsitorie zataic. Jak to bylo za PRL. Pisza i robia co chca. pl.wikipedia.org
  • pewnie stawiac pomnik jak zalozyl miasto :)
  • wg 65 - imię zostało celowo spolszczone :-) Podobnie robi wikipedia.
  • Witam!! Mieszkam od pięciu lat w Gdańsku ale jestem urodzony w Elblągu w 1950r-ku. Uważam że to, że był krzyżkiem to nie znaczy że był niemcem -ale pewnie był Hi! Jestem za pomnikiem, prawdą i edukacją aby ludzie znali historię swojego miasta!!
  • Fajnie, że podchwyciliście mój pomysł z sondażem ! Tylko kurde zarejestrować się muszę, aby oddać głos hehe. Pozdrawiam ! :)
  • poki co przygniatajaca wiekszosc CHCE przywrocenia pomnika zalozyciela Elblaga. i bardzo dobrze. czas skonczyc z zalosnymi uprzedzeniami i fobiami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    asphodel(2007-12-15)
  • Aspfodel taki mało uprzedzony jesteś, to może Cię poznam z jakimś sympatycznym panem?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Nie_uprzejma(2007-12-15)
  • Autor ładnie obśmiał nasze narodowe fobie.
  • Dokładnie. Niechęć do Krzyżaków została ludziom zaszczepiona wraz z propagandowym filmem "Krzyżacy"!!!Tak propagandowym - mimo, ze był on oparty na książce. Lecz w czasach PRL-u miał on zupełnie inny wydźwięk, na który dały (i nadal dają) się nabrać całe pokolenia Polaków. Szczególnie te wyraziste okrzyki "Heil" przed bitwą dobitnie kojarzyły Krzyżakow z III Rzeszą :( To smutne, że ludzie tak łatwo dali się zmanipulować. Może i Krzyzacy byli jacy byli, ale czym się różnili od innych państw europejskich wtamtych burzliwych czasach? Gdzie się podziali polscy katolicy, bo przecież Zakon należy do kościoła katolickiego. A poza tym co ma z tym wszystkim wspólnego Herman Balko, który żył w XIII w. , a bitwa Grunwaldzka była w XV? Coś mi się wydaję, że niektorzy w odbudowie tego pomnika czują zagrożenie ze strony Niemiec - to śmieszne! Przecież o odbudowie pomnika ojca naszego miasta mówimy tylko my Polacy, Elblążanie i wątpie czy jakikolwiek Niemiec przejmuje się jakimś pomniczkiem na fontannie w 130-tys. mieście :) Tą sprawe trzeba drążyć i pokazywać nieuświadomionym Elblążanom jak ważna jest to sprawa! Tylko kto to zrobi? Przecież nie lewicowe wladze naszego miasta. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Anubis(2007-12-15)
  • Hermann Balk był Mistrzem Krajowym Zakonu Krzyżackiego w Prusach i uznawany m. in. za założyciela Kwidzyna i Elbląga. Fontanna na Placu Słowiańskim nazywana była kiedyś "Fontanną Srebrnego" (Silberbrunnen), ponieważ została wybudowana w 1908 r. z inicjatywy Friedricha Silber'a (Silber = Srebrny). F. Silber inicjatywę budowy fontanny podjął wspólnie z kupcem Emilem Lehmann'em. Zebrali na ten cel odpowiednią kwotę pieniędzy. W latach 30.XX wieku zwana była też "Fontanną Hermanna Balka" (Der Hermann Balk Brunnen), ponieważ wieńczył ją kamienny posąg Hermanna Balka, wspartego (oburącz) na tarczy z mieczem. Wspomniane nazwiska obu inicjatorów budowy fontanny znalazły się później na jej dolnej części ("Friedrich Silber i Emil Lehmann dedykują tę fontannę ojczystemu miastu Elblągowi"). Cała fontanna była wykonana z piaskowca i postawiona przez artystę rzeźbiarza Magnussen'a. Miała m. in. pięć owalnych stopni (schodów), a duża misa na wodę spoczywała na trzech delfinach. W środku misy był cokół (stopień) na który stał Hermann Balk. Z czterech punktów tego stopnia (głowy niedźwiedzi (?) - tryskała woda. Głowę, szyję i ramiona Hermanna Balka okrywała pancerna koszulka (kolczuga) tkana z drutu, a głowę nakrywał hełm. Metalowe rękawice, skrywały "mocne ręce" Hermanna Balka, który na ramionach miał zarzucony płaszcz z czarnym krzyżem - symbolem Zakonu Krzyżackiego. W latach powojennych fontanna została wydatnie zmniejszona i przebudowana przez inż. arch. Leńca z Krakowa.
Reklama