UWAGA!

Edyta Geppert i laureaci festiwalu ...Czy to jest kochanie?

 Elbląg, Edyta Geppert i laureaci festiwalu ...Czy to jest kochanie?

W najbliższą środę rozpoczyna się trzynasta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”. Tegorocznymi gwiazdami będą trzy artystki: Krystyna Janda, Katarzyna Groniec i Edyta Geppert. Na festiwalu pokażą sie także młode talenty. Będzie wystawa fotografii i projekcja filmu. Dla naszych Czytelników mamy dwa zaproszenia na niedzielny koncert galowy.Sprawdź, czy wygrałaś!

Pokochać siebie
     Tegoroczny festiwal zainauguruje wystawa „Niejedna z jedną”, której wernisaż odbędzie się w środę 6 maja, o godz. 18. Wystawa, która prezentowana jest w całej Polsce, to część ogólnopolskiej akcji poświęconej młodym Amazonkom. Bo to właśnie one - młode kobiety po mastektomii są bohaterkami zdjęć. Na oddziały szpitalne trafiają coraz młodsze kobiety, dziewczyny, których piersi dopiero rozkwitają. Czas biegnie na ich niekorzyść, a niewiedza i brak nawyków badania - zabijają. Młode kobiety z jedną piersią żyją w ukryciu. Nie przychodzą do klubów Amazonek, bo wśród starszych kobiet czują się nieswojo. Pomysłodawczynie akcji, przyjaciółki „od piersi” - Dorota Kiałka i Agnieszka Kłos, postanowiły przełamać milczenie na temat raka piersi wśród dziewczyn. W ramach akcji „Niejedna z jedną” powstał kalendarz z fotografiami pokolenia 30-letnich Amazonek, których wciąż przybywa. Autorkami zdjęć do kalendarza są wyłącznie kobiety, a na wystawie znalazły się też prace mężczyzny - inicjatorkom akcji chciały pokazać, jak na Amazonki patrzy mężczyzna, a jak kobiety rówieśniczki.
     Na wernisażu będzie można zakupić kalendarz, w którym oprócz zdjęć znalazły się także podstawowe informacje o profilaktyce i przeciwdziałaniu rakowi piersi. W akcję włączyły się też panie z Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, które będą czytać wiersze napisane przez Amazonki oraz rozdawać ulotki dotyczące samobadania piersi, a także mówić o profilaktyce. Gościem specjalnym będzie Monika Podwysocka – Amazonka, której zdjęcie ozdobiło kwiecień.
     Wystawę będzie można oglądać do 26 maja.
     
     Z miłości do teatru
     Drugiego dnia (czwartek, 7 maja) w dużej sali kina Światowid „Piosenki z teatru” zaśpiewa Krystyna Janda. To koncert, na który składają się piosenki z trzech przedstawień teatralnych: „Białej bluzki” Agnieszki Osieckiej, „Kobiety zawiedzionej” Simone de Beauvoir oraz „Marleny”, opowieści o Marlenie Dietrich. W trakcie koncertu usłyszymy przeboje takie jak: „Johnny”, „Moje blond maleństwo” i „Czego mogę sobie życzyć?” - wszystkie piosenki w arcymistrzowskich tłumaczeniach Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. Całość spektaklu przepleciona jest rozmową aktorki z publicznością, jej osobistą refleksją na temat teatru i śpiewania, opowieścią, o tym jak dochodziło do spotkania z każdą z kolejnych piosenek. Na scenie towarzyszy jej czteroosobowy zespół muzyków. Początek koncertu o godz. 19
     
     Miłosne listy Julii
     Kolejny dzień (piątek, 8 maja) OFSS „…Czy to jest kochanie?” to występ kolejnej kobiety, Katarzyny Groniec. Artystka zaprezentuje w Elblągu swój najnowszy recital - „Listy Julii”. Podczas koncertu usłyszymy piosenki Elvisa Costello z płyty „The Juliet Letters” w polskich tłumaczeniach Katarzyny Groniec. Na potrzeby projektu powstały też szeroko rozbudowane aranżacje autorstwa Łukasza Damrycha, oparte na symfonicznym brzmieniu orkiestrowym, ale nie pozbawione nowoczesnych brzmień. Występ rozpocznie się o godz. 19 w sali kina Światowid.
     
     Kochankowie ekranu
     W sobotę, 9 maja, w sali kameralnej kina Światowid wyświetlony zostanie film „Przeminęło z wiatrem” – melodramat z 1939 roku, ekranizacja powieści Margaret Mitchell. To historia namiętnej, ale tragicznej miłości łączącej rozkapryszoną Scarlett O’Harę z Rhettem Butlerem, osadzona w okresie wojny domowej w USA. Młoda kobieta potrafi poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu, jakie mogą ją spotkać podczas wojennej zawieruchy, nie potrafi jednak utrzymać miłości mężczyzny, którego pragnie najbardziej na świecie. W filmie występują Clark Gable i Vivien Leigh. Seans rozpocznie się o godz. 18. Bilety kosztują 8 zł.
     
     Szansa na sukces
     Jak co roku centrum kultury Światowid gościć będzie rzeszę młodych i utalentowanych artystów, którzy przyjeżdżają do Elbląga, by wziąć udział w niepowtarzalnym wydarzeniu – Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”. Zmierzą się oni w twórczej rywalizacji w czterech kategoriach: recytacja, piosenka poetycka, teatr jednego aktora i małe formy teatralne. Od piątku do niedzieli, od rana do wieczora, na Scenie na Piętrze odbywać się będą prezentacje konkursowe, na które wstęp jest wolny.
     W piątek (godz. 16 - 18.30) w konkury staną recytatorzy: Piotr Stawski, Tomasz Walczak, Katarzyna Jędrychowska, Mateusz Dzidkowski, Paulina Kwiatkowska, Iga Figarska, Dawid Kasprzyk, Elżbieta Soszyńska, Hubert Guza, Aneta Krauze, Kacper Sulowski, Karolina Lichocińska, Róża Szafranek, Marcin Tomaszewski, Sebastian Rzeszowski, Damian Jarosz, Joanna Cimoch, Patrycja Chrulska, Tadeusz Seibert, Dorota Iwanicka, Edyta Solnica, Joanna Ginda i Jarosław Zoń.
     Wyjątkowo w piątek o godz. 15 na małej scenie teatru im. A. Sewruka pokaże się Teatralne Studio Młodych „Alter Ego”. Pozostałe grupy startujące w kategorii małe formy teatralne, czyli teatry „Mamrocząc”, „I na odwrót” i „Fiakier” zaprezentują się w niedzielę o godzinach 9 – 12.30.
     W sobotę, w godzinach od 9 do 15, w piosence poetyckiej usłyszymy: Pawła Borzeńskiego, Monikę Załogę, Andrzeja Marczyńskiego, Martę Lisiewicz, Magdalenę Semeniuk, Hannę Gieda, Elizę Banasik, Marcina Tomaszewskiego, Annę Brzezińską, Annę Polasińską, Barbarę Hanaczewską i Chapeau bas, Emilię Goszczycką, Piotra Szauera, Ewę Cieślak, Agnieszkę Majk, grupę Calcjumfolii, Tadeusza Seiberta, Annę Szatybelko, Tomasza Steńczyka, Maję Panicz i Aleksandrę Józefów.
     W kategorii teatry jednego aktora zobaczymy: Łukasza Ciotuchę (sobota, godz. 10:30), Annę Zabawę i Katarzynę Gorczycę (niedziela, godz. 12 i 13).
     
     O pękniętym sercu
     Na zakończenie festiwalu (niedziela, 10 maja) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka z koncertem „Nic nie muszę” wystąpi Edyta Geppert. Artystka podsumowując 25-lecie swojej działalności muzycznej, wydała zbiór piosenek skomponowanych na przestrzeni lat przez Seweryna Krajewskiego. Bez zbędnego patetycznego uniesienia, zostajemy wciągnięci w zjawiskowe pojmowanie muzyki. Piosenki poprzez niepowtarzalną interpretację wokalistki, promieniują ogromną prawdziwością. Głos artystki nadaje im silnego charakteru, docierając do głębokich warstw duchowej cudowności. Niewymuszona naturalność w sposób bezpośredni uderza w mentalny odbiór, stopniując znamienność w przekazywaniu emocji. Dzięki takim odtworzeniom jak „Kiedy mnie już nie będzie” i „Śpiewka o pękniętym sercu” zaczyna istnieć nowy, trochę anonimowy świat, w którym łatwo zaszyć się, odrywając się od codzienności. Jednocześnie poddając się refleksji, namawia do przemyśleń dotyczących ludzkich uczuć. Na szczęście nie ma tu miejsca na przejaskrawioną tkliwość. Za to otrzymujemy kilka melodyjnych opowiadań i niespodziankę w postaci filmowego „Szukaj mnie”, gdzie odnajdujemy „luźną” Edytę Geppert, zupełnie odmienioną lekkim, latynoskim klimatem, w swobodnie wyśpiewanym refrenie. Cieszy fakt, że doskonała osobowość nie próbuje nawet zahaczać o modne postrzeganie muzyki. Zdecydowane podążanie swoją drogą poetyckich przekonań jest o tysiąckroć bardziej warte uwagi, niż wycięte z szablonu nieautentyczności, jednowymiarowe przeboje, usilnie dopominające się zauważenia.
     Podczas gali XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?” wystąpią laureaci tegorocznych konkursów. Początek o godz. 19.00.
     
     Pojedyncze zaproszenia na niedzielny koncert galowy, podczas którego usłyszymy Edytę Geppert i laureatów festiwalu wygrały: Barbara Limperg i Kamila Żwirek. Gratulujemy. Potwierdzenia wysłaliśmy mailem.
OK

Najnowsze artykuły w dziale Konkursy

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama