UWAGA!

Trzeba być człowiekiem (SMS 18)

 Elbląg, Mł. asp. Radosław Rudawski
Mł. asp. Radosław Rudawski (fot. KMP w Elblągu)

Trzeba być człowiekiem, a nie policjantem-służbistą. Trzeba z ludźmi rozmawiać i pewne sprawy wypośrodkować. Ale jak są poważne wykroczenia to trzeba reagować - taka służba – mówi mł. asp. Radosław Rudawski, dzielnicowy na osiedlu Nad Jarem.

W policji pracuje od 10 lat. Na początku były oddziały prewencji w Warszawie, później, w Elblągu sekcja patrolowo-interwencyjna. Od trzech lat jest dzielnicowy na osiedlu Nad Jarem.
       - To bezpieczna dzielnica, a ma problemy jak każda inna – mówi mł. asp. Radosław Rudawski. - Wszędzie występuje zjawisko przemocy. To chyba temat numer jeden. Inne zagrożenia to najczęściej te powodowane przez młodych ludzi: dewastacje mienia, spożywanie alkoholu w obrębie sklepów. Poważniejszych zdarzeń jest bardzo mało, choć Nad Jarem zdarzały się napady na agencje PKO, na sklep.
       - Na dzielnicy mam założonych 7 Niebieskich Kart – kontynuuje. - Trzeba ludziom pomagać. Przede wszystkim rozmowa, pouczanie osoby pokrzywdzonej, także rozmowy profilaktyczne ze sprawcami przemocy. Kierowanie ich, jeśli przemoc występuje w skutek nadużywania alkoholu, do komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. Często osoby te podejmują leczenia i przemoc ustępuje.
       Dzielnicowy Rudawski przyznaje, że ofiarami przemocy są najczęściej kobiety, ale…
       - Osobiście nie miałem takiej sprawy, ale słyszałem od kolegów, że przyszedł poszkodowany pan i twierdził, że żona uderzyła go deską do krojenia mięsa lub wałkiem w głowę – mówi mł. asp. Rudawski. - I faktycznie, miał rozcięty łuk brwiowy. Kobiety też biją - bywa i tak.
       Mł. asp. Radosław Rudawski przyznaje, że przemoc jest wszędzie, tylko w wielu przypadkach jest ukryta.
       - Poszkodowane nie chcą, by to wyszło na światło dzienne, bo się wstydzą, a czasem boją – wyjaśnia. - W dobrze sytuowanych rodzinach jest wstyd przed sąsiadami, rodziną. I tam nawet nie ma alkoholu.
       Do obowiązków dzielnicowego należą także pogadanki z młodzieżą.
       - Chodzę na pogadanki do szkoły – mówi mł. asp. Rudawski. - Ostatnio były to klasy I-III, a pogadanki ogólna na temat wakacji, zachowania dzieci w szkole i po za szkołą. Obecność policjanta jest bardzo dobrze się znana uczniom. Pierwszaki i młodsze klasy są bardzo zainteresowane pracą policjantów – kontynuuje. – Do gimnazjum chodzę najczęściej, gdy są złe zachowania uczniów. Wówczas są to indywidualne rozmowy w obecności pedagogów i rodziców.
       Dzielnicowy z Nad Jaru przyznaje, że ma do czynienia z przestępstwami czy wykroczeniami, ale czasem zwracają się do niego mieszkańcy, którzy potrzebują jedynie chwili uwagi i zrozumienia.
       - Trzeba na przykład porozmawiać ze starszą panią, wykazać zainteresowanie i współczuć, bo kotków się za dużo zbiera pod balkonem albo ona dokarmia, a ktoś inny je wystraszył.
       Mł. asp. Radosław Rudawski nie żałuje swojego wyboru, a pracę w policji lubi. W czasie wolnym jeździ na rowerze, uprawia sporty siłowe, spędza czas z rodziną. Jest żonaty, ma 7-letniego syna.
      
       Mł. asp. Radosław Rudawski, rewir II:
Bolesława Krzywoustego, Broniewskiego, Brzechwy, Korczaka, Kłoczowskiego, Leszczyńskiego, Lubelska, Mieszka I, Myliusa, Ogólna, Poronińskiej, Sobieskiego, Tuwima, Łokietka.
      
       Nr SMS-owy: 18
      
       Trwa plebiscyt na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego Roku - z terenu miasta i powiatu elbląskiego. Przez 40 dni na łamach portElu będą publikowane sylwetki funkcjonariuszy. Czytelnicy będą mogli na nich głosować za pomocą SMS-ów, wysyłanych na nr 7116. W treści należy wpisać DPOLICJAxx, gdzie xx to numer wybranego dzielnicowego, np. DPOLICJA18. Koszt SMS-a to 1,22 zł brutto. Numery dzielnicowych można znaleźć w dziale fotoreportaży, są też dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Głosowanie przeprowadzamy dzięki uprzejmości serwisu przelewy24.pl.
       Komenda Miejska Policji w Elblągu chce przekazać dochód uzyskany z głosowania SMS-owego na cel charytatywny. Natomiast osoby, które zagłosują na wybranego dzielnicowego wezmą udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody, jaką jest skuter wart ok. 3 tys. zł zakupiony w firmie SEMAX. (fot. niżej) Uhonorowanie dzielnicowego zapowiedzieli Prezydent Elbląga oraz Starostwa Powiatu Elbląskiego.
      

 


      
       Inni:
       Asp. Krzysztof Fidor (DPOLICJA23)
       Asp. sztab. Leszek Baniecki (DPOLICJA15)
       Mł. asp. Daniel Różański (DPOLICJA27)
       Mł. asp. Rafał Roczkowski (DPOLICJA29)
       Mł. asp. Jacek Zgórzyński (DPOLICJA22)
       Sierż. sztab. Rafał Żylis (DPOLICJA24)
       Asp. Mariusz Ślusarski (DPOLICJA16)
       Mł. asp. Waldemar Głodnicki (DPOLICJA19)
       Sierż. Jakub Sawicki (DPOLICJA14)
       Sierż. Łukasz Olejarz (DPOLICJA21)
       Asp. Dariusz Szczepkowski (DPOLICJA13)
       St. sierż. Paweł Myszk (DPOLICJA17)
       Asp. Włodzimierz Koszelow (DPOLICJA11)
       Mł. asp. Sylwester Kamecki (DPOLICJA10)
       Mł. asp. Rafał Gorczyński (DPOLICJA08)
       Asp. sztab. Paweł Osiadacz (DPOLICJA07)
       Mł. asp. Paweł Kazimierczak (DPOLICJA06)
       Mł. asp. Michał Szymański (DPOLICJA05)
       Mł. asp. Cyprian Leszczyński (DPOLICJA03)
       Mł. asp. Arkadiusz Deja (DPOLICJA 02)
       Asp. sztab. Andrzej Adamowski (DPOLICJA01)
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama