UWAGA!

Pozory mylą, dowód nie

 Elbląg, Pozory mylą, dowód nie

To ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd nie oznacza dojrzałości. Jej organizatorzy, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie oraz Komenda Główna Policji, poprzez swoje działania chcą nagłośnić problem sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. W akcję włączają się również elbląscy policjanci.

Kampania "Pozory mylą, dowód nie" opiera się na dystrybucji pakietów edukacyjno - informacyjnych do sklepów w całej Polsce. W zestawie znajdują się ulotki, plakaty oraz naklejki, przypominające o zakazie sprzedaży alkoholu niepełnoletnim. Materiały mają również zwrócić uwagę na potrzebę sprawdzania przez sprzedawcę daty urodzenia w dokumencie tożsamości młodo wyglądających klientów. W dotarciu do sprzedawców pomagają funkcjonariusze Policji, którzy oprócz przekazywania im materiałów informują o konsekwencjach wynikających ze sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim i sposobach, jak uniknąć łamania prawa.
      
       Elbląskie statystyki
       W 2009 r. na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego ujawniono 82 przypadki, w których osoby nieletnie były pod wpływem alkoholu. W 45 przypadkach byli to chłopcy, a w 37 przypadkach dziewczyny. Od 1 lipca 2007r. na mocy porozumienia Urzędu Miasta ze Szpitalem Miejskim, nieletni będący pod wpływem alkoholu umieszczani są na oddziale pediatrycznym szpitala. W 2009r. do tejże placówki
       przewieziono 26 nietrzeźwych nieletnich, z czego 9 stanowili chłopcy, a 17 dziewczyny. Każdorazowym w przypadku, kiedy do szpitala trafi nietrzeźwy nieletni jest powiadamiany sąd rodzinny.
      
       Pozory mylą, dowód nie
       Z danych statystycznych widać, iż w porównaniu do 2008r., zdecydowanie zmniejszyła się ilość osób nieletnich będących pod wpływem alkoholu. Z przedstawionych danych wynika również, że nieletni nietrzeźwi są rzadziej osadzani są w PDOZ. Wyraźnie zmniejszyła się również liczba nietrzeźwych nieletnich odwiezionych do szpitala.
       Niemniej jednak policjanci przestrzegają, by dokładnie sprawdzać datę urodzenia zamieszczoną na dokumencie. Od stycznia 2001 roku dowody osobiste wydawane są również osobom poniżej 18. roku życia i różnią się tylko datą ważności (wydawane na 5 lat). Do roku 2001 funkcjonowały tymczasowe dowody osobiste, które wyraźnie odróżniały się od tych wydawanych osobom dorosłym.
       Jednak od ponad ośmiu lat w polskim prawie nie ma nawet pojęcia dowodu tymczasowego.
      
       Do sprzedawców
       Mundurowi objęli szczególnym nadzorem miejsca gdzie sprzedawany, czy też podawany jest alkohol. Właściciele takich lokali w większości otrzymali już stosowne listy przypominające o ciążących na nich obowiązkach, a także grożących konsekwencjach. Policjanci odwołując się do odpowiedzialności nie tylko prawnej tych osób, ale również społecznej wskazują na zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu zwłaszcza przez osoby nieletnie. Zjawisko to zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji: wypadków drogowych, utonięć, konfliktów z prawem, niechcianych kontaktów seksualnych, zwiększa prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.
       Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przewiduje dwie autonomiczne względem siebie sankcje w przypadku stwierdzenia złamania powyższych zakazów:
       * sankcja uruchamiana na podstawie przepisów karnych i dotyczy orzeczenia kary za popełnione przestępstwo - na podstawie art. 43 ust. 1 - postępowanie karne,
       * sankcja administracyjno-prawna, polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na drodze administracyjnej - na podstawie art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a - postępowanie administracyjne. Szczególną uwagę należy zwrócić na sprzedaż alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.
       Przepis art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy w przypadku wątpliwości, co do pełnoletniości nabywcy, uprawnia sprzedającego lub podającego napoje alkoholowe do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Każde ujawnienie nabycia alkoholu przez osobę, która nie ukończyła 18 roku życia w danej placówce, obligatoryjnie skutkować będzie wystąpieniem przez Policję do
       właściwego organu samorządowego (odpowiednio: wójta, burmistrza, prezydenta miasta) z wnioskiem o odebranie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. W takim przypadku przedmiotowe zezwolenie odbierane jest obligatoryjnie. Bez znaczenia jest okoliczność, czy sprzedawca miał świadomość, że dokonuje sprzedaży osobie niepełnoletniej. Wskazane wyżej zezwolenie obligatoryjnie cofa się w przypadku powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego.
       Przypominamy, że zgodnie z przepisem art. 18 ust 11 wskazanej ustawy przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne jego wydanie nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.
      
       Alkohol niezbędny do zabawy?
       Alkohol jest znaczącym czynnikiem patologizującym rodzinę i utrudniającym resocjalizację. Młodzież i dzieci stykają się z obyczajowością alkoholową w domu rodzinnym, w grupie rówieśniczej, a także w miejscach publicznych. Coraz częściej spożywanie alkoholu jest traktowane jako bodziec niezbędny w zabawie, podczas dyskotek, prywatek, itp. Dlatego konieczne jest ujawnianie oraz przeciwdziałanie
       zjawiskom alkoholizmu wśród nieletnich.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • a w carreofur sprzedają nieletnim(13-16l. ) energy drinki na których jest info. aby tego nie robić!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obywatel997(2010-08-18)
  • alkohol jest dla mlodych nie dla starych, ale tez nie dla nieletnich
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Dziekuje(2010-08-18)
  • komu zgłaszać gdy sklep sprzedaje alkohol i papierosy nieletnim
  • a to nie sprzedawcy tylko zulki spod sklepu kupuja malolatom alkochol i dlatego nic z tym nie moga zrobic :)
  • Ja osobiście jestem urażony tą reklamą. I nie tylko ja ale wielu moich kolegów także. .. Jeżdżę na deskorolce już długi czas. .. I naprawdę ludzie z deskorolkami i tak są postrzegani "źle" przez ochronę, policję, straż miejską. .. ogólnie LUDZI. .. A przez tą reklamę i plakaty ludzie będą nas postrzegać jeszcze gorzej. .. DESKOROLKA nie równa się ĆPANIU, ALKOHOLIZMOWI i tym podobnym. .. jest to żałosne. .. dlaczego nie pokazali kogoś na rowerze albo z piłką do nogi ? ŚRODOWISKO DESKOROLKOWE DZIĘKUJE ZA REKLAMĘ. .. ; /; /; /
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    twojpan(2010-08-18)
  • no ta reklama z deskorolka to nie wypal, kto idzie na piwo?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Miejski_Szyderca(2010-08-18)
  • a ja bym chętnie wypiła : )
  • Zle odczytaliscie przekaz jesli chodzi o deskorolke, ja osobiscie nie mam takich skojarzeń o ludziach na deskorolce, sama mam synów którzy jezdza, podziwiam tych mlodych ludzi i ich pasje. .. deskorolka to wyraz mody, zainteresowania mlodych ludzi w obecnych czasach, nie demoralizacji. Jesli jednak tacy nie jestescie, a wierze w to, to pozostancie takimi i dbajcie o opinie.
Reklama