UWAGA!

Święto, które uczy i bawi

 Elbląg, Uczestnicy w trakcie gry
Uczestnicy w trakcie gry (fot. AD)

Kiedy powstał pierwszy elbląski torpedowiec? Kim był Ferdynand Schichau? Gdzie mieści się Wyspa Spichrzów? A odpowiedzi na te pytania ukryte, na przykład…na drzewach. Ci, którzy wzięli udział w dzisiejszej (11 listopada) grze miejskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaryzykowali i poznali swoje miasto. Zobacz fotoreportaż.

Do tegorocznej, drugiej już edycji gry miejskiej pn. „Zaryzykuj- poznaj swoje miasto” organizowanej przez ZHP Hufiec Elbląg w ramach obchodów 94. Narodowego Święta Niepodległości zgłosiły się 33 grupy, w tym drużyny harcerskie oraz reprezentanci szkół podstawowych, średnich oraz gimnazjów. Zanim grupy ruszyły w miasto, reprezentant każdej drużyny musiał rzucić ogromną kostką. Liczba wylosowanych oczek oznaczała liczbę punktów kontrolnych, które grupa musiała zdobyć w danym obszarze. Przedstawiciel grupy odbierał również mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi oraz kartę, na której wpisywał informacje w nich zawarte.
       – W tym roku zgłosiło się więcej grup, zwłaszcza tych szkolnych. Informacje umieszczone w punktach kontrolnych dotyczyły początków dziejów Elbląga, były też te, które dotyczyły Wyspy Spichrzów czy Zamku Krzyżackiego, który tutaj był, takie, które mówią o znanych Polakach, a jednocześnie honorowych obywatelach miasta czyli np. o Ryszardzie Rynkowskim, Ferdynandzie Schichau czy Janie Pawle II, ale także ciekawostki mówiące o tym, kiedy powstał pierwszy elbląski torpedowiec czy statek parowy – mówił phm. Adrian Szymański, Komendant Hufca Elbląg. – Chcieliśmy w pewien nowy, nieco inny sposób przeżywać to święto, żeby była to także zabawa i poznawanie historii miasta, gdyż wiele osób o historii miasta wie niewiele albo bardzo mało. W taki sposób chcemy również uczyć młodych ludzi, informacje dotyczyły Elbląga, czyli tej naszej małej ojczyzny.
       A jak gra podobała się uczestnikom?
       – Dzieci poznawały miasto, ale także świętowały, w końcu nie na poważnie tylko tak bardziej na wesoło. Można było przy okazji rozwinąć patriotyzm lokalny, ale także poruszać się na świeżym powietrzu, coś dla zdrowia i dla ducha. Pracowaliśmy z mapą, więc przy okazji uczyliśmy się jej. Było dużo zabawy, dużo śmiechu – mówił tuż po zakończeniu gry Adam Wysoki, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 6. – Zawsze chodziliśmy na plac Jagiellończyka, na te poważne obchody, a teraz było inaczej i też fajnie. Poza tym dzieci miały okazję zobaczyć Ratusz Staromiejski, bo bywa i tak, że z rodzicami rzadko chodzą na Stare Miasto, więc dla niektórych była to też wycieczka po Starówce. Dzieci, choć mieszkają w Elblągu, często nie wiedzą, gdzie jest I Liceum Ogólnokształcące czy Katedra św. Mikołaja.
       – Nie trzeba było odpowiadać na pytania, ale zdobywać obszary, gdzie były informacje o Elblągu. To było lepsze niż takie normalne obchody – mówiły Ania i Magda.
       – Najbardziej podobało mi się to szukanie, zdobywanie punktów kontrolnych. To coś innego, fajnego niż takie tradycyjne obchody tego święta – mówił Adrian.
       Wśród szkół podstawowych najlepsza okazała się SP nr 8, drugie miejsce przypadło w udziale SP nr 15, a trzecie SP nr 6. Natomiast jeśli chodzi o drużyny harcerskie, w tej kategorii najlepsza była 117 EMDH Mato, drugie miejsce zajęła drużyna 10 EDH Watra, a trzecie 9 FMDH Impeesa.
       W kategorii gimnazja i szkoły średnie zwyciężył Zespół Szkół Turystyczno- Hotelarskich, drugie miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące, zaś trzecie Gimnazjum nr 6. Wśród drużyn harcerskich w tej kategorii najlepsza okazała się 28 EŻDSH Sztil, drugie miejsce zajęła 69 EDW Meldor, zaś trzecie 97 EMDSH Chetan.
       Niemniej wszyscy, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w grze zostali nagrodzeni. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
      
      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama