UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... rozpoczął się sezon żeglarski

 Elbląg, Gospoda w Kadynach
Gospoda w Kadynach

W zeszłym tygodniu rozpoczęto sezon żeglarski na Zalewie Wiślanym. Większa część zbiornika jest wolna od lodu, tak więc można znów zobaczyć na nim żeglujące łodzie rybackie. Przez Elbląg i deltę Wisły w kierunku Gdańska (niem. Danzig) przepłynęły już trzy parowce z Królewca (niem. Koenigsberg). […] (ENN, poniedziałek, 18.01.1915 r.).

Widokówki z wizerunkiem cesarza
       Centralny Komitet niemieckich stowarzyszeń Czerwonego Krzyża zlecił w obliczu zbliżających się urodzin cesarza sporządzenie karty pocztowej z jego wizerunkiem. Zdjęcie pokazuje dostojnego monarchę w mundurze polowym, ozdobionym Krzyżem Żelaznym pierwszej i drugiej klasy, które zostało przekazane Centralnemu Komitetowi na jego wyłączny użytek przez Jego Wysokość za pośrednictwem Wielkiej Kwatery Głównej. Podobna widokówka, jednak nie tak jaskrawo wykonana, opatrzona dedykacją, została rozesłana na rozkaz cesarza przez Centralny Komitet w prezencie świątecznym rannym i chorym żołnierzom niemieckiej armii z obszaru operacyjnego i etapowego, w ilości pół miliona egzemplarzy i spotkała się z wielkim uznaniem dzielnych żołnierzy, czego dowodem są liczne listy dziękczynne i pochwalne. Nowe widokówki powinny również spotkać się z uznaniem. Będą one dostępne od 16 stycznia (spakowane po 100 sztuk) wyłącznie w kasie Centralnego Komitetu niemieckich stowarzyszeń Czerwonego Krzyża, Herrenhaus (dworek), ulica Leipzigerstraße 3/4. Cena za sto sztuk wynosi 5 marek. Nie można nabyć widokówek w ilości mniejszej niż sto sztuk. Gdy widokówek wystarczy, będą przyjmowane także pisemne zamówienia. W takiej sytuacji przesyłka nastąpi za opłatą pocztową na dane nazwisko. Ponieważ nie dojdą do skutku uroczystości z okazji urodzin Jego Wysokości cesarza i króla, widokówki mogą zostać rozdane gościom przebywającym w wielkich restauracjach, kafejkach itp. (ENN, sobota, 16.01.1915 r.).
      
       Pożar w Kadynach
       W Wirtschaftshofie w Kadynach (niem. Cadinen) spłonęła stodoła z dużą ilością zapasów. Duże ilości niezmłóconego owsa i żyta, kukurydzy oraz zapasy słomy zostały pochłonięte przez ogień. Szkody są jednak o wiele większe, ponieważ w stodole spłonęło również 70 świń. Z niestrudzoną pomocą miejscowej straży pożarnej oraz straży z sąsiednich miejscowości: Tolkmicka (niem. Tolkemit), Suchacza (niem. Succase) oraz Łęcza (Lenzen), udało się ugasić rozprzestrzeniający się ogień i uchronić graniczący ze stodołą chlew, nad którym znajduje się spichlerz ze zbożem oraz dom kawalera (niem. Kavalierhaus) połączony ze stodołą za pomocą łuku bramy. Obecnie znajduje się w nim rezerwowy lazaret dla rannych żołnierzy. Nie wyjaśniono jeszcze, co było przyczyną pożaru (ENN, sobota, 16.01.1915 r.).
      
       Specjalne przedstawienie w kinie
       Specjalne przedstawienie zorganizowane 14 stycznia przez panią Hoffmann w kinie (niem. Lichtspielhaus) na rzecz Czerwonego Krzyża, przyniosło zysk w wysokości 156,42 marek i zostało przekazane kasie Czerwonego Krzyża (ENN, sobota, 16.01.1915 r.).
      
       Zakaz zarzynania świń
       Wielokrotnie zwracaliśmy Państwa uwagę, że zabronione jest zarzynanie prośnych świń. Dopuszczalne jest zarzynanie jedynie chorych zwierząt, jednak sytuacja taka musi być zgłoszona w przeciągu trzech dni od zabicia zwierzęcia w miejscowym urzędzie policji (ENN, poniedziałek, 18.01.1915 r.).
      
       Zakaz sprzedaży alkoholu
       Sprzedaż wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych rannym podoficerom i szeregowym jest zabroniona. Naruszenie zakazu skutkuje karą więzienia, na co pragniemy zwrócić szczególną uwagę (ENN, poniedziałek, 18.01.1915 r.).
      
       Ciężka kara
       Sąd wojenny w Olsztynie (niem. Allenstein) skazał 19-letniego ochotnika wojennego, hydraulika, Ernsta Stahl’a z Elbląga za atak na swojego przełożonego na dziesięć lat i trzy miesiące więzienia (ENN, poniedziałek, 18.01.1915 r.).
      
       Złoto dla Reichsbanku
       Od października zeszłego roku na konto tutejszego Reichsbanku [Reichsbank - centralny bank Rzeszy. Został założony w 1876 roku (dokładniej 1 stycznia), krótko po zjednoczeniu Niemiec i powstaniu Cesarstwa Niemieckiego. Bank powstał na miejsce Centralnego Banku Prus – Wikipedia] miejska kasa oszczędnościowa przekazała 100 tysięcy marek w złocie (ENN, środa, 20.01.1915 r.).
      
       Pociąg osobowy stanął z powodu śniegu

       Na 14,1 km, między Klonowem (niem. Klonau) a miejscowością Zajączki (niem. Hasenberg) w zaspie śnieżnej utknął lokalny pociąg odjeżdżający o godz. 8.27 ze stacji Turza Wielka (niem. Gr. Tauersee). Dopiero telegraficznie wezwany z Ostródy (niem. Osterode) pociąg pomocniczy wyposażony w pług śnieży mógł umożliwić dalszą jazdę. Pociąg przybył do Ostródy oczywiście z dużym opóźnieniem (ENN, niedziela, 24.01.1915 r.).
        
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1915 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości ze stycznia 1915. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • ocieplenie klimatu. ..
  • Jak wynika z tekstu można pływać parowcem na linii Kaliningrad-Elbląg-Gdańsk i żadne przekopy nie są potrzebne tylko potrzebne są chęci do pływania i coś co zastąpi parowiec. Hero.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Heronim Zabiełło(2013-01-19)
  • 100 lat temu (podczas wojny) dawano sobie doskonale radę z infrastrukturą i potrafiono ją w sposób poukładany i efektywny wykorzystać. Przyszli Polacy z Rosjanami i rozpracowali wszystko, co można było - tworząc psychozę ustawicznego zagrożenia. Podziękujmy ludziom ze wschodu za ich dbałość i systematyczność w rozpracowywaniu dorobku kultury materialnej tych ziem - kiedyś kwitnących i posiadających wielki potencjał. Miernota zagospodarowała ten świat PGR-ów i czerwonych kacyków od Wisły po Ełk - efekty tej pracy „ u podstaw” są aż nad wyraz widoczne. Anonse prasowe o upadku, rozwiązaniu i zamknięciu - za sto lat w mediach, znaczyły będą drogę „ rozwoju” – poza oczywiście pitawalem lumpenproletariackim, wiadomościami z magla i występami disco polo.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MiejscowyAborygen(2013-01-19)
  • MiejscowyAborygen>> Nie przeginaj, co masz do disco-polo? Uwazasz, że Volksmusik lepiej brzmiałaby w miejscowych miastach, miasteczkach i wioskach?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dresik(2013-01-19)
  • Trudno dyskutować o gustach. Na szczęśćcie po ziemi chodzą ludzie, którzy rozpoznają bylejakość z daleka. A jak widzę, demony z przeszłości nadal żywe. Discopolowcu – historia tego miasta (niestety, ta istotna i bogatsza) nie zaczyna się w drugiej połowie 20 wieku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MiejscowyAborygen(2013-01-19)
  • O ile z Aborygenem Miejscowym należy się zgodzić o tyle że praktycznie w każdej swojej wypowiedzi nie omieszka wyrazić swój pogląd do disco polo i sugestią jakie to "płaskie" i "denne" i "ćwokowate" i "prostackie" i najbardziej ulubione słowo bylejakość które nagminnie jest przez niego używane - pomimo że jak zawsze pisze na początku. .. "Trudno dyskutować o gustach. Na szczęśćcie po ziemi chodzą ludzie, którzy rozpoznają bylejakość z daleka. .. ". No niby się nie dyskutuje ale. .. .. pozdrawiam
  • [3] Złoto dla Reichsbanku… . W notatce z ENN chodzi oczywiście o bank, w którym obecnie ma swoje podwoje Kredyt Bank przy ul. 1 Maja. Kiedyś budynek oznaczony był Nr. 27.Został wybudowany w latach 1909/1910 na miejscu starego Szpitala św. Elżbiety (stąd nazwa pobliskiej ulicy – Szpitalna). Około r. 1940 elbląski Reichsbank był filią Banku Krajowego – Gdańsk Prusy Wschodnie. W Elblągu jego ostatnim dyrektorem był niejaki Harwatz.
  • [2] – Pani Hoffman, która zorganizowała specjalne przedstawienie 14 stycznia 1915 r. na rzecz DRK to Berta Hoffmann - właścicielka kina „ Film-Eck-Palast” przy Innerer Mühlendamm 1 (1 Maja). Pierwotnie tym kinie do filmów niemych przygrywała kapela Orloffa Höpnera. Po modernizacji było później najnowocześniejszym kinem w Elblągu – obliczonym dla 650 widzów. Miało specjalny system wentylacyjny w suficie. Nowoczesnym – po 1929 r. było także kino „ Lichtspielhaus” przy ul. Rzeźniczej 9,właściciel Robert Hoffmann - pionier elbląskiego kina. Przy rozbudowie tego kina od Rzeźniczej w kierunku ul. Św. Ducha, zlikwidowano stojący tam dystrybutor paliwowy oraz sklep z olejami i smarami. W 2005 r. podczas gruntownego remontu Urzędu Miejskiego znaleziono tam bilet wejściowy, II-giej rangi do „ Lichstpielhaus” przy Rzeźniczej 9,ze stemplem Nadburmistrza Elbląga. Przy nie istniejącej już Ziegelscheunstraße (obecnie częściowo ul. Teatralna) było niemieckie kino „ Orzeł” (Adler-Lichtspiele). W tym kinie przed 1939 r. wyświetlano film „ W blasku słońca” , w którym w roli głównej występował Jan Kiepura – popularny „ chłopak z Sosnowca” .
  • [1] – Niezbyt fortunnie przetłumaczono z ENN Kavalierhaus - jako dom kawalera. Rzeczownik „ Kavalier” w języku francuskim to Chevalier, z włoskiego to Cavalieri, z hiszpańskiego Caballero, z niemieckiego to Reiter, Ritter – jeździec, rycerz, konny. A Kavalierhaus to w baroku zabudowanie dworskie integralne z założeniem pałacowo-parkowym. W Kavalierhaus mieszkali rycerze, konni, jeźdźcy, kurierzy pocztowi, goście na dworze lub wysocy urzędnicy i stąd ta nazwa. W Kavalierhaus nie mieszkał w każdym bądź razie właściciel majątku, „ pan na włościach” . Bywało, że Kavalierhas w baroku łączył się z pałacem (dworem) i tworzył dziedziniec pałacowy. Tak było m. in. w Gładyszach (Schlodien) w dawnym powiecie pasłęckim, gdzie ród von Dohna-Schlodien miał dwa ozdobne i obszerne Kavalierhaus-y. Niestety - na początku lat 90.poprzedniego stulecia, po likwidacji tutejszego PGR-u zostały one zrujnowane
  • Dwa błędy z pośpiechu. Winno być Orloffa Höpfnera i ---- Banku Krajowego Gdańsk - Prusy Zachodnie.
  • Oczywiście WIELKI SZACUN dla erg
  • Wszystkie opinie internautów, i te mało przyjemne, nerwowe, impulsywne i te /uznaniowe/ należy przyjmować z pełnym szacunkiem i zrozumieniem. Świadczą one o tym, że upubliczniane teksty, uwagi są trafione, wywołują krytykę, zainteresowanie i dyskusję. I właśnie o to chodzi - trzeba rozmawiać, dyskutować, a nawet kłócić się a nie sięgać do kabury. .. W tym roku minie sześćdziesiąt osiem lat od zakończenia II wojny światowej. To najdłuższy w EUROPIE (północnej) czas bez wojen. .. Nie robi błędów ten, kto. .. Ale z szacunkiem - i skrótem P. T. - czyli Pleno Titulo - konkluzje Miejscowego Aborygena /jest także Aborygen Miejscowy/ zasługują na krytyczną uwagę i zawsze trzeba je czytać z analitycznym zrozumieniem.
Reklama