UWAGA!

Teraz ja - Czynsze do poprawki

 Elbląg, Czynsze do poprawki
fot. AD

Podwyżkę czynszu przyjęli radni Elbląga w zeszłym roku. Od 1 stycznia 2013 r. stawka czynszu wynosi 8,09 zł za m kw., poprzednio wynosiła 4,19 zł. Czy Pan Prezydent wraz z radnymi zastanawiali się, kto i w jaki sposób będzie opłacał czynsze w lokalach komunalnych? Czy nasi włodarze zdają sobie sprawę z tego, że ich uchwała spowoduje, że mieszkania komunalne będą jeszcze bardziej zadłużone?

Pewnie też mieszkańcy „komunalek” (często ludzie starsi, renciści, emeryci, rodziny wielodzietne i zwyczajnie ludzie biedni) bardzo chętnie zamieniliby się z rządzącymi na pensje i mieszkania, chociaż na kilka miesięcy. Ciekawe, ile czasu skład Rady Miasta wraz z Prezydentem by przeżył w takich warunkach i na takich zasadach?
       Musimy sobie wytłumaczyć, co to jest mieszkanie komunalne? Są to mieszkania stanowiące własność gminy lub zarządzane przez gminę. Użytkownik lokalu komunalnego jest jego najemcą, a nie właścicielem. Dysponującym tymi mieszkaniami, czyli gmina, przydziela je dla osób i rodzin najuboższych, których z różnych powodów nie stać na kupno własnego mieszkania. Wszystkie warunki uzyskania takiego mieszkania ustalają gminy poprzez odpowiednie uchwały. Dotyczy to także opłat za użytkowanie tych lokali.
       W krajach zachodnich budownictwo komunalne jest wspierane przez rządy poprzez odpowiednie ustawy pomagające sektorowi prywatnemu uczestniczyć w finansowaniu usług komunalnych. U nas też kolejne rządy obiecują wprowadzić odpowiednie ustawy, ale w czasie, kiedy zbliżają się wybory, później o nich zapominają. A przecież artykuł 75 Konstytucji mówi: ,,władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania”. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona 2 kwietnia 1997 r, ale jak widać, niektóre jej zapisy nie są przez kolejne rządy respektowane.
       Trzeba też poruszyć następny problem, a mianowicie wykupywanie na własność lokali komunalnych, co nie jest praktykowane w krajach Europy Zachodniej. Jest to praktyka wysoce niestosowna. Gminy, chcąc pozbyć się mieszkań komunalnych, wyzbywają się ich za przysłowiową złotówkę. Dlaczego? Dlatego, że właściciel po wykupieniu sam partycypuje w kosztach utrzymania swojego mieszkania, jak i bloku czy kamienicy. Gmina już nie musi nic dokładać, umywa ręce.
       Ludzie nieświadomi tego wykupują te lokale, myśląc, że czynsze będą mniejsze, ale, niestety, wiele bloków czy kamienic pilnie potrzebuje remontu, a na to trzeba pieniędzy. Więc wspólnoty biorą kredyty na remonty i tym samym podwyższają fundusz remontowy i koło się zamyka. Zaczynają się problemy z opłacaniem czynszów (plus funduszu remontowego).
       Wspólnoty mają następujące narzędzia: ustawa o własności lokali w art. 16 mówi, że „Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego”.
       To samo dotyczy nowych mieszkań w nowych blokach, gdzie przez pierwsze dziesięć, może piętnaście lat fundusz remontowy nie istnieje, ale kiedy jest szybka potrzeba remontu czy naprawy, trzeba wziąć kredyt i rozbić go na mieszkańców. I przychodzi szok po uchwaleniu wysokości funduszu (od m kw.) przy następnym okresie rozliczeniowym.
       Trzeba też wiedzieć, że obywatele mają prawo do zaskarżania uchwał. Uprawnienie takie wynika z art. 101 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Zgodnie z zawartymi tam przepisami, ,,każdy obywatel, którego interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego. Jest to możliwe po wcześniejszym bezskutecznym wezwaniu organu do usunięcia naruszenia”. Ustawodawca nie określił terminu, w którym wezwanie powinno zostać skierowane do organu gminy, dlatego należy przyjąć, że wezwanie może zostać sporządzone przez uprawnionego w każdym terminie. Ale przepis ten odsyła do uregulowania zawartego w art. 94 ust. 1 wskazanej ustawy, który ogranicza ,,możliwość stwierdzenia nieważności uchwały lub zarządzenia terminem jednorocznym od dnia jej podjęcia. W przypadku, gdy powyższy termin już upłynął, sąd może orzec jedynie o niezgodności z prawem uchwały lub zarządzenia”.
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 4
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.5 6 72

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Myli Pan mieszkania komunalne z mieszkaniami socjalnymi. Te ostatnie powinna zabezpieczyć gmina. Większość ludzi bieże kredyty i kupuje na własność mieszkania i ot jest właściwa droga. Dlaczego te osoby mają płacić na utrzymanie niskich czynszy innych osób?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    refomator(2013-01-26)
  • Pisze pan o ludziach biednych, ale więkrzości tych ludzi jest stać na alkohol i papierosy, oni są na własną prośbę tacy jacy są. Sam nieraz widzę jak kobieta kupuje kilka piw no i baterię do radia bo na prąd ją niestać lecz na piwo i owszem
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    karol57(2013-01-26)
  • w Elblągu trzeba zarobić. Na biednym. Bo na kim innym?
  • swiat sie zmienia bieda pije i pali a bogacze placa czynsze i nie stac ich na piwko oraz fajki moze zazdroszcza
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    biedak(2013-01-26)
  • debilne komentarze, ktore tylko utwierdzają tych niby "gospodarzy miasta" w słuszności swojej megalomańskiej decyzji. Patologia nie płaciła i płacić nie będzie, te podwyżki dotykają tych, którzy dotychczas uczciwie wywiązywali się ze zobowiązań. Elbląg staje się prowincjonalną wiochą i tylko temu do odwołania i jego garstce popleczników wydaje się, że to miasto.
  • To i tak ich ostatnie podrygi więc niech skaczą później to naprawimy.
  • Dlatego powstała Grupa Referendalna, zbierano podpisy za referendum które się obędzie. Trzeba odsunąć od złą patologiczną władzę myślącą jedynie o sobie i potrzebach kolegów. Powiedzmy dość idźmy na referendum nie dajmy się omamić chorej propagandzie PO i jej ludzi. Oni są przeciwko nam. To są źli egoistyczni podli ludzie. dlatego apeluje do was o cywilna odwagę. Idźmy na referendum ono jest dla nas powiedzmy tej ekipie NIE.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Figo34(2013-01-26)
  • WZROST PODATKOW. , NA KOSZT POWROTU ZYDOW DO POLSKI, ,TAK ROBI PO. , ,, NIE MA CO NIE BEDZIE NAPEWNO WIECEJ ZAdluzen jak hehe jak tylko 97% podniesli, zydzi wszystko kupia pozniej wszystkie kamienice a my ja rumuny bedzie mieszkac w namiotach, ,haha, ,ZARTY Z TYM WSZYSTKIM CO ROBI NA PO ZEBY ZYLO SIE LEPIEJ. HASLO KAMPANII PO.
  • karol 57.Dziwny z ciebie człowiek - Jak ktoś ma ograniczone dochody to kupje to na co go stać. Człowiek niezamożny też musi cosik mieć z życia. Piwko jest dobre na. Zazdrośnik z ciebie czy nieprzebadany ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elbl 54(2013-01-26)
  • do reformatora -jak pożyjesz w swoim mieszkaniu tak jak niektórzy emeryci po 50-60-lat i opłacali czynsze to mi sie wydaje że kredyt to Oni już dawno spłacili. TY wziąłeś kredyt na 30 lat a ONI haracz placą dalej
  • może by pan prezydent zainteresował się bardziej bezrobociem w elblągu a nie jak tu dowalić i tak już biednym elblążanom, bogaty nie daje się miastu wzbogacić-mieszkania be zczynszowe, 120zł remontówki i to wszystko a w centrum elbląga 800zł(przed podwyżką) za dwupokojowy lokal komunalny wątpliwego stanu technicznego-zarządca zbk-ładnie to tak?dla jasności: na szczęście stać mnie na opłaty i godne życie-wynagrodzenie podobne do prezydenckiego ale pomimo współczuję elblążanom za słoniny tego nie było, pozdrawiam elblążanka
  • biorąc kredyt na 30 lat opłacam także czynsz tłumoku
Reklama