UWAGA!

Mechanik, fryzjer czy kucharz?

 Elbląg, Mechanik, fryzjer czy kucharz?
fot. WS

Technikum, liceum, a może szkoła zawodowa? Fotograf, cukiernik, mechanik czy technik renowacji elementów architektury? Po raz kolejny w elbląskim Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego odbywają się Elbląskie Targi Szkół Ponadgimnazjalnych, które mają pomóc w wyborze szkoły, a co za tym idzie przyszłego zawodu. Zobacz fotoreportaż.

Trzy lata liceum czy cztery lata technikum? Kierunek techniczny czy humanistyczny? Co wybrać, aby być przygotowanym na realia rynku pracy? Już niedługo elbląscy gimnazjaliści staną właśnie przed takimi dylematami. W wyborze mogą im pomóc XI Elbląskie Targi Szkół Ponadgimnazjalnych, które adresowane są zwłaszcza do tegorocznych trzecioklasistów i ich rodziców.
       Swoją ofertę prezentuje szesnaście szkół (licea, technika, szkoły zawodowe), a także Centrum Kształcenia Praktycznego, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 2 oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Elblągu.
       – Tutaj młodzież może o wszystko zapytać, a szkoły prezentują to, co mają najlepszego. Taka też jest idea targów- żeby gimnazjaliści mogli przyjść, sprawdzić ofertę szkół, dotknąć wszystkiego. Młodzież ma różne oczekiwania i wymagania, którym należy wyjść naprzeciwko – mówił Mariusz Bachanek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych. – Nasze stanowisko to przede wszystkim prace młodzieży, czyli sterowane urządzenia, roboty, modele, prezentacje, przede wszystkim to, co związane z mechatroniką. To trudny kierunek, potrzeba tu młodzieży, która chce się uczyć i jest naprawdę zainteresowana elektroniką.
       Starannie przygotowane stanowiska mają zachęcić przyszłych uczniów i przekazać im jak największą liczbę informacji. Zatem wszyscy, którzy odwiedzą targi mają szansę dowiedzieć się jaką ofertą edukacyjną dysponują placówki, kiedy są drzwi otwarte w danej szkole i po prostu jaka atmosfera w niej panuje, w czym pomóc mogą obecni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
       – Targi te są niezbędne do tego, aby młodzież miała szansę zapoznać się z ofertą edukacyjną wszystkich placówek oświatowych funkcjonujących na terenie Elbląga. Przyjeżdża tutaj także młodzież z ościennych gmin, która ma możliwość bezpośredniego kontaktu z młodzieżą i zapoznania się z bezpośrednimi opiniami na temat funkcjonowania placówek – mówił Andrzej Soja, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Preferencje młodzieży porównywalne są z latami ubiegłymi, połowa młodzieży wybiera licea ogólnokształcące, a druga szkoły technikalne czy szkoły zawodowe, jednakże w porównaniu z ubiegłym rokiem występuje tu tendencja wzrostowa. Obecnie niż demograficzny dotyka w szczególności szkoły ponadgimnazjalne, wymaga to zatem walki o ucznia. Szkoły muszą promować się, ma to bowiem decydujący wpływ na to, czy dana szkoła będzie w przyszłości istniała czy będzie wymagała weryfikacji, połączenia z inną placówką, tak jak było to w ubiegłym roku, kiedy Zespół Szkół Handlowych połączył się z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych.
       Wszyscy, którzy chcieliby zapoznać się z ofertą elbląskich szkół mogą to zrobić jeszcze dziś (14 marca) do godz. 16.30, a także jutro (15 marca) od godz. 9 do 14. Współorganizatorami Targów są elbląskie szkoły ponadgimnazjalne oraz współpracujące z nimi placówki, a także Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      
mw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Nawet pracownik oczyszczalni ścieków, ale nie w Polsce !
  • APEL DO MŁODYCH ELBLĄŻAN !!!!! Uciekajcie stad poki czas, tu nie ma zadnej przyszłosci. Zeby dostac prace musisz mieć znajomosći, nawet bedąć dobrze wykształconym, mając fach w ręku. Gdziekowliek byle nie w Elblągu. !!!!! Polska i Europa jest duza, tu NIKT i NIC Elbaga nie uzdrowi, swoj swojego obstawi czy urezdzie, bo tam to już szpoki totalne, kazde stanowisko obstawione, prywatni to samo. Albo pracujesz za grosze, najniższa i ciesz sie ze masz prace!!!! Pomyslcie, jak założyc rodzine, ??? wykształcić dzieci, . .. .za najniższą. .. maź 2.000 to szyt marzeń w Elblągu. PRACUJESZ W ELBLAGU===== WEGETUJESZ !!!!! MŁODZI DO EUROPY I DO INNYCH MIAST!!!!! niech sobie rzadza tym elblążkowem !!!! i nagrody sobie dają. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Elbląg ŻENADĄ(2013-03-14)
  • Popieram poprzedni wpis w całości. Uciekajcie stąd- dla mnie już za późno:(
  • zgadzam sie z przedmowcami, niestety..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Czytelnik_MOBI_23583(2013-03-14)
  • A dlaczego tak twierdzicie. Tak mówia ci którzy wola być wołami roboczymi gdzieś za granicą. Proponuję zacząć swoja działalnośc i sprawdzić sie na rynku. Polska jest wbrew temu co mówicie duża i sa tu szanse. Ale brak większości odwagi Wolicie narzekac - to takie polskie. Zycie i mieszkanie za granicą jest na podobnym poziomie jak w naszym kraju, ale o pracę też jest ciężko. Różnica jast taka że tu o pracowników dba Inspekcja Pracy. A za granicą polacy uczą sie szanować pracę i kulture danego kraju. Ale tam nigdy nie będziecie sie czuli swobodnie. Cóż decyzja należy do. .. A najlepsze żę. .. CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE. .. p. s. Jan Kulczyk tez dzięki układom i łapówkom doszedł do czegoś. .. .ale zrobił to w POLSCE, Tyle że. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obieżyświat(2013-03-14)
  • A dlatego, że tu jesteś wołem (o ile w ogóle masz pracę) i to za darmo, a za granica przynajmniej zarobisz
  • w elblągu pracujesz i masz biedę np. w Gdańsku jak chcesz pracować to choć skromnie ale żyjesz stać cię na piwko a nie na wódke z mety i to teżś na kreske
  • po technikum uciekać z polski!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    asdgwagwaga(2013-03-14)
  • czy naprawdę warto było Wałesie skakać przez płot, gdy porównamy jakie i ile bylo zakladów i miejsc pracy w latach 80 tych w Elblągu, a ile dziś to po prostu nie wierzę, że to miasto jeszcze funkcjonuje, takiego dna nikt 24 lat temu się chyba nie spodziewał.
  • Walesa dobrze zrobil na tamte czasy. Teraz znow potrzeba nam kogos takiego, tylko w tych czasach. Kogos, kto bedzie potrafil kierowac panstwem, ludzmi. Urzednicy przyznaja sobie premie, za co? Za to ze dobrze wykonuja swoja prace!?... Przeciez to jest ich obowiazek, zapisany w konstytucji, wiekszosc z nich to przysiegala!...jestem ciekaw ile ludzi kupuje w elb ruska benzyne na lewo...?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Czytelnik_MOBI_53055(2013-03-15)
  • najlepiej na tym wyjdom uczniowie zawodowek
  • UCIEKAJCIE Z TEGO MIASTA! Tu się pracuje albo w leklerku, albo w meblach! Dno i wodorosty zwyczajnie. Jeśli masz ambicję przyszły uczniu szkoły ponadgimnazjalnej, wiej!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    absolwentpogmnazjalnej(2013-03-15)
Reklama