UWAGA!

Dawno temu z Elbląga… jeźdźcy dotarli do Kwidzyna

 Elbląg, Most Wysoki
Most Wysoki

Elbląscy jeźdźcy dotarli do Kwidzyna (niem. Marienwerder), by wziąć tam udział w policyjnych zawodach sportowych. Trasę do Kwidzyna pokonali w dwa dni. Konie i jeźdźcy są w dobrej kondycji i zaznajomili się już z przeszkodami, które będą musieli pokonać. Wzięli też udział w przedpołudniowych ćwiczeniach z tresury i popołudniowych skokach przez przeszkody. (ET, sobota, 08.06.1929 r.)

Nieszczęśliwy wypadek
      
Dziś w nocy samochód dostawczy firmy Gross-Roebern jechał Chauseegraben. Nagle auto zaczęło dachować i po chwili zatrzymało się kołami do góry. Kierowca doznał dość poważnych obrażeń i musiał zostać przewieziony do szpitala. Jego towarzysz miał więcej szczęścia. W jego przypadku skończyło się na kilku obtarciach. Przyczyna wypadku nie jest jeszcze znana. (ET, piątek, 07.06.1929 r.)
      
       Miasta Prus Wschodnich
      
Nie wszystkim powszechnie wiadomo, że Prowincja Prusy Wschodnie* obejmuje 78 miast, w tym 12 w rejencji gąbińskiej (niem. Regierungsbezirk Gumbinnen), 22 w rejencji olsztyńskiej (niem. Regierungsbezirk Allenstein), 32 w rejencji królewieckiej (niem. Regierungsbezirk Koenigsberg) i 12 w rejencji zachodniopruskiej (niem. Regierungsbezirk Westpreussen). Według ostatniego spisu ludności z 1926 roku w poszczególnych miastach mieszka następująca liczba mieszkańców, zaczynając od największego: Królewiec (niem. Keonigsberg) 289 666, Elbląg (niem. Elbing) 67 877, Tylża (niem. Tilsit) 50 824, Wystruć (niem. Inserburg, dziś Czerniachowsk), 39 311, Olsztyn (niem. Allenstein) 38 105, Malbork (niem. Marienburg) 21 039, Gąbin (niem. Gumbinnen, dziś Gusiew) 19 002, Ostróda (niem. Osterode) 16 482, Ełk (niem. Lyck) 15 159, Braniewo (niem. Braunsberg) 13 893. Najmniejszymi miastami Prus Wschodnich są Barciany (niem. Barten) 1258 mieszkańców, Szyrwinta (niem. Schirwindt, dziś Kutusowo) 1102, Gardeja (niem. Garnsee) 1075. (ET, 07.06.1929 r.)
       * Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec – Wikipedia.
      
       Zablokowane ulice
      
Z powodu rozpoczęcia prac związanych z kładzeniem torów tramwajowych przy ulicy Górnośląskiej (niem Bergstrasse) ulice: Traugutta (niem. Auesserer Muehlendamm), Słoneczna (niem. Sonnenstrasse), Nowowiejska (niem. Neuegutstrasse) i Górnośląska (niem. Begstrasse) będą zablokowane dla ruchu pojazdów samochodowych od dzisiaj do około 13 czerwca. (ET, sobota, 08.06.1929 r.)
      
       Wypadek
      
Około godziny 19 na ulicy Nitschmanna (niem. Nitschmannstrasse) doszło do wypadku. Kuśtykająca Frida Freitag zamieszkała na osiedlu Trettinkenhoff przewróciła się tam przed budynkiem Kasy Chorych. Kobieta musiała zostać zabrana ambulansem do miejskiego szpitala. (ET, poniedziałek, 10.06.1929 r.).
      
       Zderzenie auta z rowerzystą
      
Wczoraj o godz. 17 na skrzyżowaniu ulic Mostowej (niem. Bruekstrasse) i Wodnej (niem. Wasserstrasse) rowerzysta został przejechany przez auto osobowe. Rowerzysta jechał od strony ul. Św. Ducha i kierował się na Wysoki Most (niem. der Hohe Bruecke), podczas gdy auto jechało ulicą Mostową od strony Wysokiego Mostu w kierunku Starego Miasta (niem. Alter Markt). Rowerzysta doznał obrażeń uda i został zabrany do lekarza. Znaczne są straty materialne. Nie wyjaśniono jeszcze, kto ponosi winę w tym wypadku. (ET, wtorek, 11.06.1929 r.)
      
       Johann Strauss* przyjedzie do Elbląga
      
W Anglii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii został przyjęty bardzo entuzjastycznie. 62-letni artysta wraz ze swoją ekipą odbywa od kilku miesięcy tourne po niemieckiej ziemi i w poniedziałek 8 lipca zawita także do naszego miasta. (ET, sobota, 15.06.1929 r.)
       * Johann Strauss III (ur. 16 lutego 1866 w Wiedniu, zm. 9 stycznia 1939 w Berlinie) – austriacki kompozytor, syn Eduarda Straussa i wnuk Johanna Straussa. Był on nieformalnym kontynuatorem tradycji muzycznych rodziny Straussów po rozwiązaniu sygnowanej nazwiskiem orkiestry przez jego ojca w 1901 roku. Pozostał w pamięci potomnych głównie jako dyrygent – Wikipedia.
      
       Samolotem z Elbląga do Mariańskich Łaźni
      
Bardzo dogodnym wakacyjnym połączeniem jest połączenie lotnicze z Elbląga do Mariańskich Łaźni (niem. Marienbad – obecnie miasto w Czechach), które są wakacyjnym celem wielu urlopowiczów. Samolot startuje z Elbląga o 9.35, o 10.20 jest w Gdańsku (niem. Danzig), o 11.25 w Słupsku (niem. Stolp), o 13.00 w Szczecinie (niem. Stettin), a o 14.15 w Berlinie. Z Berlina wyrusza o 16.40, o 18.20 jest w Chemnitz (miasto w Saksonii w Niemczech), a o 19.50 ląduje w Mariańskich Łaźniach. (ET, sobota, 15.06.1929 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z początku XX wieku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama