UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... dziecko zostało śmiertelnie ranione widłami

 Elbląg, Gimnazjum Realne w Elblągu
Gimnazjum Realne w Elblągu

Nieszczęśliwemu wypadkowi uległ w Janowie (niem. Hansdorf) dziesięcioletni Paul Schulz. Chłopiec pracował na polu przy rozwożeniu gnoju. Nagle wypadł z wozu tak nieszczęśliwie, że nadział się na wystające widły, które wkłuły się w szyję małego chłopca. Podczas operacji w tutejszym szpitalu sióstr Diakonisek chłopiec zmarł (ET, czwartek, 11.04.1929 r.).

Elbląski włamywacz aresztowany w Berlinie
       Krótko przed powrotem do domu berlińska policja aresztowała na dworcu w Berlinie niejakiego Ericha Leidinga z Elbląga, który jako szef młodzieżowej bandy dokonał w naszym mieście jedenaście włamań, w tym dwa w kościele. Leiding pojechał z pieniędzmi do Berlina, gdzie schwytali go funkcjonariusze policji. Pracownica kawiarni udzieliła elblążaninowi schronienia. Leiding próbował w Berlinie dokonywać kradzieży w pojedynkę. Bez rezultatu (ET, sobota, 06.04.1929 r.).
      
       Manifestacja w sprawie uzdrowienia firmy Schichaua
       Manifestacja w sprawie uzdrowienia firmy Schichaua została wyznaczona na 9 kwietnia na godz. 19. Odbędzie się w sali bankietowej gimnazjum realnego. Manifestacja jest inicjatywą partii politycznych, gospodarczych organizacji, organizacji pracowników i pracodawców oraz miejskich stowarzyszeń (ET, sobota, 06.04.1929 r.).
      
       Koncert dwóch znanych artystów
       Pani Mia Reusitzer i pan Max Mansfeld (tenor) dadzą koncert 16 kwietnia o godz. 16 w elbląskim gimnazjum realnym. Artystyczne występy obojga są tu bardzo wyczekiwane. Zawsze dają bowiem publiczności wiele przyjemności (ET, sobota, 06.04.1929 r.).
      
       25 lat minęło
       Jubileusz 25-lecia świętuje dziś sklep Felixa Assmanna (fabryka konfitur), którego filia znajduje się także w naszym mieście (ET, poniedziałek, 08.04.1929 r.).
      
       Uratowany od utonięcia

       Uratowany od utonięcia został wczoraj Bruno W., który w stanie upojenia alkoholowego motorówką należącą do pana Mulla wypłynął na Fosę Gdańską (niem. Danziger Graben) i w okolicy mostu wpadł do wody. Przechodnie, którzy byli świadkami incydentu, wyciągnęli nieszczęśnika z wody. Mężczyznę trzeba było zawieźć do szpitala (ET, poniedziałek, 08.04.1929 r.).
      
       Miejskie Gimnazjum nie zostanie zamknięte!
       Kierownictwo Miejskiego Gimnazjum zostało upoważnione przez prowincjonalne kolegium szkolne, by położyć kres krążącym w mieście plotkom, jakoby Miejskie Gimnazjum miało prędzej czy później zostać zamknięte. Władze szkoły w żadnym wypadku nie myślą o likwidacji placówki. Nie ma zresztą ku temu żadnych powodów, ponieważ od roku 1925 liczba uczniów ciągle wzrasta (ET, poniedziałek, 08.04.1929 r.).
      
       Sprawozdanie elbląskiej policji

       W okresie od 1 do 8 kwietnia aresztowano w Elblągu 16 osób, w tym trzy za kradzież z włamaniem, za napad rabunkowy sześć osób, dwie na podstawie nakazu aresztowania, za pijaństwo pięć osób. Poza tym zgłosiło się 29 bezdomnych (ET, wtorek, 09.04.1929 r.).
      
       Zasnął z papierosem w magazynie ze słomą

       W magazynie ze słomą zasnął z papierosem Hermann B., który pracował u właściciela ziemskiego nazwiskiem Will w miejscowości Freibeck. Mężczyzna krótko przedtem wypił w gospodzie ćwiartkę wódki, nagle naszło go zmęczenie, więc spragniony spokoju znalazł sobie legowisko, lecz przed zaśnięciem zapomniał zgasić papierosa. Pożar, który w chwilę później wybuchł, został w porę zauważony i ugaszony. Ogień zdążył zająć niestety podłogę i dach i znacznie je zniszczył. Sąd ławniczy skazał oskarżonego za nieumyślne podpalenie na tydzień więzienia. Mężczyźnie grozi kara trzech lat więzienia, jeśli nie wpłaci do kasy sądowej 20 marek (ET, środa, 10.04.1929 r.).
      
       Elbląski Związek Gospodyń Domowych
       Elbląski Związek Gospodyń Domowych organizuje w sobotę w resursie Mieszczańskiej „Wieczór Wschodniopruski”. W programie przewidziano występy muzyczne, deklamacje, tańce ludowe, operetkę oraz komedię. Dochód z wieczorku będzie przeznaczony na wypoczynek w Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) dla chorujących emerytek (ET, czwartek, 11.04.1929 r.).
      
       Nowy profesor w elbląskiej Akademii Pedagogicznej
       Paul Firchow docent w Instytucie Muzyki Kościelnej i Szkolnej na Uniwersytecie w Królewcu (niem. Koenigsberg) oraz nauczyciel w lipnickim gimnazjum realnym (niem. das Loebenichtsche Realgymnasium, Loebenicht – pol. Lipnik – historyczna dzielnica Królewca. Lipnickie gimnazjum realne wywodziło się z miejskiej szkoły łacińskiej założonej w 1525 roku - Wikipedia) został powołany do Akademii Pedagogicznej w Elblągu. Profesor ma zamiar dalej prowadzić Królewieckie Koło Śpiewacze Nauczycieli. Ma zamiar też kontynuować swoją nauczycielską działalność w Instytucie Muzyki Kościelnej i Szkolnej (ET, piątek, 12.04.1929 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • rozwozil gnój, ale czad !
  • Już niedługo i firma Schichaua nie będzie narzekała na brak zamówień, brunatna epoka nadchodzi a wraz z nią dobra koniunktura; )
  • Proszę o wyjaśnienie co to była ta : " Fosa Gdańska "
  • [1]. Manifestacja w/s uzdrowienia firmy Schichaua. .. .Po wielu burzliwych dyskusjach w Reichstagu, na mocy odpowiedniej ustawy z 16.6.1929 r. przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę z zachowaniem dotychczasowej nazwy, do której dodano zwrot „ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” (G. m. b. H. ) Gesellschaft mit beschränkter Haftung” . Duża była w tym rola dyrektora Wydziału Wschodniego Urzędu Spraw zagranicznych (Auswärtiges Amt), Herberta von Dirksena. W myśl tej ustawy zakłady Schichau’ a w Elblągu miały stać się własnością Rzeszy, państwa pruskiego i Wolnego Miasta Gdańska. [2] Uratowany od utonięcia w Danziger Graben. .. To dawna fosa okalająca Wyspę Spichrzów, dzisiaj zwana Kanałem Miejskim.
Reklama