UWAGA!

Elblążanie odwiedzają Groby Pańskie

 Elbląg, Elblążanie odwiedzają Groby Pańskie
(fot. WS)

Przygotowywano je w świątyniach polskich z wielką starannością już w średniowieczu. Najczęściej przypominają wyglądem grotę skalną, w której wśród kwiatów, świec i symboli religijnych spoczywa przykryta całunem figura zdjętego z krzyża Chrystusa. Zobacz Groby Pańskie z elbląskich parafii.

Grobem Pańskim nazywa się miejsce wydzielone w kościele, najczęściej w bocznej nawie, gdzie na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku przenosi się skryty w monstrancji Najświętszy Sakrament, co symbolicznie ma przypominać złożenie ciała Chrystusa w mogile.
      
       Warty honorowe
       Z przygotowywania i dekoracji grobów pańskich słynęły zawsze miasta. Prym wiodły zwłaszcza te, które tak jak Elbląg, posiadały duże świątynie. Z opisu pozostawionego przez odwiedzającego Polskę w XVII wieku L. de Labourera dowiadujemy się, że „We wszystkich prawie grobach leżał Pan Jezus umarły, przy nim Matka Najświętsza; widać było rozpadającą się ziemię i niebios różne obroty; wszystko to nader okazałe dla nieprzeliczonej liczby lamp i świec jarzących. Grób w Kościele Jezuitów (w Warszawie) był cały złożony z płaszczów i szyszaków i broni prawdziwej.” (Cyt. Za B. Ogrodowska, Zwyczaje, obrzędu i tradycje w Polsce, Verbinum 2001). Często przy grobach Pańskich aż do rezurekcji wystawiane były warty honorowe zwane też strażą grobową, składające się z przedstawicieli różnych służb mundurowych i harcerzy. Zwyczaj ten praktykowany jest do dzisiaj na Ziemi Rzeszowskiej.
      
       Zwyczaj miejski
       Ponadto od XVII wieku w dużych miastach, a przede wszystkim w Krakowie i Warszawie wokół grobów Pańskich ustawiano figury, niekiedy ruchome, przedstawiające sceny biblijne. Oglądać je przychodziły całe rodziny, ponieważ według zwyczaju w Wielką Sobotę obejrzeć trzeba było przynajmniej trzy groby Pańskie. Była to też okazja do spaceru w rodzinnym gronie i zaprezentowania rodzinny innym mieszczanom.
       Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą obejrzeć grobów z elbląskich świątyń, przygotowaliśmy fotogalerię.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W kościele św. Floriana, św. Franciszki Siedlickiej i w katedrze piękne, subtelne i stwarzające klimat do zadumy.
  • Obetrzyj. Obetrzyj łzy matko nie trzeba płakać Jezus wstał z martwych dnia trzeciego z rana obeschły rany panu zadane zwycięzcy śmierci piekła i szatana. Śpiewajmy wszyscy alleluja Jezus nam nowe życie dał upadli na kolana ludzie prości wszystkich ogarnął radości szał. Ja jeszcze czuję twój krzyż na swych plecach i ból ci zadany czuję ty panie oddałeś swe życie za nas ja ciągle cię miłuję. Niech biją dzwony na znak radości niechaj radują się niebiosa tyś naszym ojcem aż po wieczność ty decydujesz o naszych losach. Henryk Siwakowski. Elbląg 18.4.2014. Zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych dużo radości i szczęścia z okazji Zmartwychwstania Pana naszego życzę wszystkim mieszkańcom Elbląga. Smacznego jajka
  • Wreszcie jakaś tradycja miejska, a nie szuwarowo-bagienna.
Reklama