UWAGA!

Kto kupi zabytek przy 1 Maja

 Elbląg, Kto kupi tę kamienicę?
Kto kupi tę kamienicę? (fot. AD)

Kolejny historyczny budynek w mieście jest przeznaczony na sprzedaż. Chodzi o zabytkową kamienicę przy ul. 1 Maja 16, pochodzącą z 1910 roku, w której przez lata mieścił się bank.

Kamienica przy ul. 1 Maja 16 została zbudowana na potrzeby Banku Rzeszy (Reichsbank) w 1910 roku. Po 1945 roku działała tutaj siedziba Narodowego Banku Polskiego, a następnie m.in. jeden z komercyjnych banków, który kilka dni temu zlikwidował tutaj swój oddział, przenosząc go w inne miejsce Elbląga. Kamienica wraz z działką cały czas należy do tego banku, budynek jest wystawiony na sprzedaż, ale bank nie chce udzielać żadnych informacji na ten temat.
       Wewnątrz działa jeszcze biuro radcy prawnego i wydział administracyjny prokuratury, wcześniej wyprowadziło się z budynku biuro komornika. Warto dodać, że na wysokim parterze znajduje się płaskorzeźba żaglowca, wykonana przez elbląskiego rzeźbiarza Juliana Leńca.
       Budynek jest wpisany na listę zabytków, o każdej zmianie właściciela musi być poinformowany konserwator zabytków. - Od pana dowiaduję się o planach sprzedaży, nie dotarła do mnie jeszcze żadna informacja w tej sprawie – powiedział nam Dariusz Barton, miejski konserwator zabytków.
       Nie udało nam się jeszcze dowiedzieć, jaka jest cena wywoławcza nieruchomości. Do sprawy wrócimy.
      
       Przedwojenna historia budynku w pigułce
       Budynek został wybudowany w latach 1909-1910 przy ówczesnej Inneren Mühlendamm 27 (Wewnętrzna Grobla Młyńska, dzisiaj ul. 1 Maja) jako siedziba Reichbanku. Powstał w miejscu, gdzie przedtem był Szpital św. Elżbiety - powiedział nam Lech Słodownik, znawca historii Elbląga. - Reichsbank obejmował swoją działalnością powiaty: elbląski, malborski, sztumski, pasłęcki, morąski, nidzicki, lubawski, ostródzki i suski. W latach 1930-1931 został podporządkowany Wschodniopruskiemu Bankowi Krajowemu. Około roku 1940 bank został przejęty przez Zachodniopruski Bank Krajowy w Gdańsku, filia w Elblągu. Dyrektorem banku był wówczas dyrektor Herwatz. Do dzisiaj w banku zachował się oryginalny skarbiec (wodoodporny i ognioodporny) oraz specjalne pomieszczenie dla ochrony, z wziernikami (judaszami) pozwalającymi obserwować główną halę transakcji bankowych.
      
      
      
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama