UWAGA!

Rewitalizacja cmentarza ewangelickiego

 Elbląg, Rewitalizacja cmentarza ewangelickiego
fot. nadesłana

Na podstawie trójstronnej umowy między Uniwersytetem Gdańskim, Burmistrzem Miasta i Gminy Młynary oraz Stowarzyszeniem Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Nowe Monastrzysko od 1 września na cmentarzu ewangelickim w Nowym Monasterzysku trwały badania archeologiczne .

Grupa Studentów z Instytutu Archeologi i Etnologi Wydziału Historii z Uniwersytetu Gdańskiego przez dwa tygodnie prowadziła badania krypty znajdującej się na terenie nieczynnego cmentarza ewangelickiego. Badanie krypty jest pierwszym etapem rewitalizacji cmentarza.
       Celem rewitalizacji jest ochronna przed dalszą degradacją obiektu, uporządkowanie służące uczytelnieniu ekspozycji funkcji obiektu oraz umieszczenie informacji o cmentarzu, które uczynią to miejscem pamięci i atrakcją turystyczną.
       Archeologów odwiedziły dzieci i młodzież z okolicznych szkół. Dzieci zapoznały się z pracą archeologów, sprzętem jakim posługują się w czasie badań, mogły zejść do krypty.
       13  września został zorganizowany symboliczny pochówek szczątków, które zostały odnalezione w czasie wykopalisk. Prawdopodobnie są to szczątki ostatnich z rodu vou Belaw. W uroczystościach pogrzebowych brał udział ksiądz Kościoła Ewangelicko- Augusburskiego ks. Marcin Pilch, proboszcz tutejszej parafii ks. Hubert Chodyna, Burmistrz Miasta i Gminy Młynary, członkowie Stowarzyszenia Ludności Niemieckiej Ziemi Elbląskiej oraz mieszkańcy wsi.
      
informacja nadesłana

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • I dlatego ja po śmierci dam sie spalić. Nie będą robaki mnie żarły a później jeszcze jakieś moje małolaty moje kości przerzucać jak jakieś śmieci
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    budowlaniecnaurlopie(2014-09-19)
  • Piekna sprawa Może lepiej że małolaty bo starzy do tego doprowadzili i zaniedbali
  • powinniśmy dbać o dawne cmentarze pruskie, przecież to jest historia tych ziem na których teraz my żyjemy
  • rod vou Belaw nie istnieje, idzie tutaj chyba o rod von Below z Nowego Monastrzyska (Neumünsterberg) dawny powiat paslecki (Pr. Hplland).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    elb2012(2014-09-21)
Reklama