UWAGA!

Gerard Kwiatkowski - Retrospektywa. Jutro wernisaż

 Elbląg, Gerard Kwiatkowski - Retrospektywa. Jutro wernisaż

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na zamykającą rok 2014 wystawę Gerard Kwiatkowski - Retrospektywa. Kwiatkowski był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża”, inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galeria EL oraz Inicjatorem i kuratorem pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 grudnia (sobota) o godz. 18. Wstęp wolny.

Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski urodził się w 1930 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo – przed II Wojną Światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża” (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galeria EL w latach 1961-74. Inicjator i kurator pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej (neokonstruktywizm, konceptualizm, kino rozszerzone, performance). W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec. Od tego też czasu realizował ideę „stacjonizmu” w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Hünfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsassen i innych). Od 1975 roku prowadzi Wolną Akademię Sztuki w Hünfeld, a w 1990 roku otwiera Museum of Modern Art – z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym. W 1993 roku zakłada Muzeum Artystów „Forum Sztuki Konkretnej” w Erfurcie oraz Muzeum Sztuki Reduktywnej w Świeradowie Zdroju.
       Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień:
       1970 – Nagroda Towarzystwa Kulturalnego w Elblągu
       1974 – Nagroda Polskich Artystów i Teoretyków we Wrocławiu
       1991 – Laureat dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie.
       1992 – Nagroda Triennale Sztuki i Energii, Wrocław
       1996 – Nagroda za najlepszy obraz roku, Galeria BWA w Lublinie
       2000 – Nagroda Fundacji Czytania za projekt „Otwarta Książka”
       2002 – Nagroda im. Katarzyny Kobro
       2003 – Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy
       2008 – Gloria Artis – wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
       2010 – Nagroda Prezydenta Miasta Elbląga.
       Od roku 2011 Honorowy Obywatel Elbląga.
       Gerard Jürgen Blum-Kwiatkowski zaczął działać twórczo w latach 50. Malował wówczas kompozycje fakturowe, zbliżone do poetyki informel i malarstwa materii. W latach 60. tworzył metalowe geometryczne formy. Poszukiwania artystyczne doprowadziły Kwiatkowskiego do postulatów redukcji formy i tworzenia „konstelacji energii czasowych”. Prace te, złożone z czarnych sześcianów o jednakowych wymiarach mają, zdaniem artysty, reprezentować wielowymiarową rzeczywistość i oddziaływać swą wewnętrzną energią, sumą nagromadzonej w kostkach „energetyczności”. Autor jest kreatorem „stanów wyjątkowych”, które tworzą: on, jako artysta, odbiorcy i przestrzeń, jaka ich otacza oraz „energie czasowe” elementów jego dzieła. „Stan wyjątkowy”, zdaniem Kwiatkowskiego, to swego rodzaju dialog twórcy z odbiorcą. Sztuka według definicji artysty jest bowiem obszarem między dziełem a widzem. Sztuka sytuuje się w „polu napięć”, jakie powstaje między wytworem artystycznym, a jego odczuciem. Autor pragnie tym samym sprowokować odczucia odbiorcy i sprawić, by pogłębił on swoją refleksję o rzeczywistości. Celem istnienia dzieł jest konstruowanie wyższego stopnia świadomości widza. Takiej świadomości, która pozwoliłaby jemu samemu na tworzenie.
       Inną pasją Gerarda Kwiatkowskiego jest gromadzenie dzieł sztuki artystów współczesnych z całego świata, w tym z Polski. W swych zbiorach posiada ponad dwa tysiące prac. Część jego zbiorów została przekazana w 2011 r. Centrum Sztuki Galerii EL. W tym celu we wnętrzu Galerii powstała dwukondygnacyjna empora, na której prezentowana jest kolekcja Museum of Modern Art.
      
       Wystawa czynna do 22 lutego 2015 r.
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama