UWAGA!

Elblążanie odznaczeni za opozycyjną działalność

 Elbląg, Krzyż Wolności i Solidarności
Krzyż Wolności i Solidarności (fot. IPN)

Kilkadziesiąt osób zostało odznaczonych przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wśród nich znalazło się kilku elblążan, docenionych za zasługi dla przemian demokratycznych w naszym kraju.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został m.in. odznaczony Bogusław Szybalski, działacz opozycji demokratycznej w Gdańsku i Elblągu, dostawca sprzętu i materiałów poligraficznych dla wydawnictw.
       Krzyżem Wolności i Solidarności (ustanowiony w 2010 roku) odznaczeni zostali:
       Lech Jan Golon – członek NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Elblagu. 3 maja 1982 r. został zatrzymany przez MO w trakcie rozpędzania manifestantów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70. W trakcie zatrzymania doznał obrażeń ciała. Skazany wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Elblągu 5 lipca 1982 r. w trybie doraźnym na karę 3 lat pozbawienia wolności i utratę praw publicznych na 3 lata. Przebywał w Zakładzie Karnym w Elblągu i Zakładzie Karnym w Sztumie. Zwolniony warunkowo 25 marca 1983 r.
       Jan Bachorski - W czasie strajków w sierpniu 1980 r. był członkiem Komitetu Strajkowego w Zakładzie Energetycznym w Elblągu, a następnie przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia 1981 r. współorganizował akcję protestacyjną w swoim zakładzie pracy, a następnie kolportował pisma podziemne oraz ulotki. W lutym 1983 r. został zatrzymany przez SB. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni umorzył sprawę 16 sierpnia 1983 r. na mocy amnestii.
       Leszek Koszytkowski - członek NSZZ „Solidarność” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Elblągu, etatowy pracowniki Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” na stanowisku redaktora Biuletynu Informacyjnego. W stanie wojennym internowany w ośrodkach odosobnienia w Iławie i Kwidzynie. W latach 1985-1987 kolporter wydawnictw drugoobiegowych oraz redaktor podziemnego pisma „Biuletyn Regionu Elbląskiego «Solidarność»”.
      
       Źródło: IPN, prezydent.pl
red.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama