UWAGA!

O historii Elbląga na dużym ekranie

 O historii Elbląga na dużym ekranie

„Elbląg na dużym ekranie” to nie tylko oglądanie archiwalnych filmów i kronik filmowych. To także dyskusja i możliwość zdobycia upominków związanych z naszym miastem. Seans „Szpital nie tylko wojewódzki” rozpocznie się 2 lutego o godz. 18 w Kinie „Światowid”. Wstęp jest wolny.

- 8 lutego minie 40 lat od wmurowania kamienia węgielnego pod nowy szpital miejski przy ul. Królewieckiej – dziś jest to Szpital Wojewódzki – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej, gospodarz cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. - Tak się złożyło, że byli przy tym filmowcy amatorzy i nagrany przez nich film zachował się.
       8 lutego 1975 roku w Elblągu działo się znacznie więcej, co przypomniane zostanie w kronikach filmowych sprzed 40 lat. Natomiast opowieść o szpitalach poprowadzi zgromadzonych w kinie widzów przez stulecia, śladami wszystkich elbląskich szpitali, od szpitala Św. Ducha po Szpital Wojewódzki.
       - Luty to przede wszystkim rocznica zdobycia Elbląga przez wojska radzieckie. 70 lat temu, 2 lutego 1945 rozpoczęło się zmasowane bombardowanie miasta, spłonęła wieża kościoła św. Mikołaja, Stare Miasto legło w gruzach. 10 lutego Niemcy skapitulowali, a właściwie uciekli do Gdańska. Data ta później przez dziesięciolecia była jedynym świętem Elbląga – mówi Juliusz Marek.
       Co roku 10 lutego pod pomnikiem żołnierzy radzieckich odbywały się uroczyste capstrzyki, a w kinie "Zamech" lub w sali teatru – akademie z odznaczeniami.
       - I znów, dzięki filmowcom z AKF "Jantar" będziemy mogli przypomnieć sobie tamte akademie i apele. Wyświetlona zostanie też kronika wojenna z 1945 roku, pokazująca walki o Elbląg i zdobycie miasta – dodaje gospodarz cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.
      
       Seans „Szpital nie tylko wojewódzki” rozpocznie się w poniedziałek, 2 lutego o godz. 18 w Kinie Światowid. O filmach i ważnych datach z historii Elbląga opowiadać będzie Juliusz Marek.
       Kolejne spotkanie, zatytułowane „Zamech i inni – elbląski przemysł w czasach PRL” odbędzie się 2 marca.
      
       Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska.
      
      
Patronem medialnym cyklu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)