UWAGA!

Konopie wokół Elbląga? Na razie to tylko projekt

 Elbląg, Zdjęcie pochodzi z serwisu uprawyekologiczne.pl
Zdjęcie pochodzi z serwisu uprawyekologiczne.pl

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące uchwały, która zezwalałaby na uprawę konopi na Warmii i Mazurach. Nie chodzi tu jednak o te, które znane są z właściwości narkotyzujących, a o odmianę wykorzystywaną w przemyśle. Najwięcej tego typu upraw miałoby się znaleźć w granicach gminy Elbląg.

Konopie włókniste, w odróżnieniu od odmiany indyjskiej, zawierają niskie stężenie substancji odurzających i są legalne. To właśnie one miałyby być uprawiane w tym roku na 158 hektarach w całym województwie. Najwięcej upraw, bo nieco ponad sto hektarów, miałoby się pojawić w granicach gminy Elbląg.
       Jak czytamy w projekcie uchwały, nad którą będą głosować radni Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego, "uprawa może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, spożywczego, celulozowo-papierniczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa".
       Temu, kto konopie włókniste będzie chciał zasiać, a potem uprawiać, potrzebne będzie zezwolenie wydane przez wójta (burmistrza albo prezydenta). Niezbędna będzie również umowa z podmiotem skupującym, takim, który posiada zezwolenie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w tym zakresie. Natomiast nasiona, która zostaną użyte, muszą być wpisane do Rejestru Krajowego Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych i Wspólnotowego Katalogu Odmian Gatunków Roślin Rolniczych.
       Projekt można konsultować do 26 marca na portalu Wrota Warmii i Mazur, informacje w zakładce środowisko.
      
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • zawsze rolnik sie moze pomylic o kilka ziaren:)
  • Na pewno się pomyli dobre dobre od czegoš trzeba zacząć a to malutki kroczek ale czekamy na skok Kiedy LEGALIZACJA!!!!!!
  • Legalize it :)
  • zastosowanie w budownictwie naturalnym przy cegłach z gliny suszonej - adobe, technologia "gliny lekkiej"
  • Brawo coraz ciekawsze pomysly widze aż strach sie bać co bedzie następne juz coraz mniej rzeczy potrafi mnie zdziwić a tu prosze jednak mozna dla chcacego nic trudnego jak widac coraz blizej do europy szczegolnie do holandii zaraz bedzie mozna jarac na legalu juz niedlugo
  • Jeżeli ma to być wokół Elbląga, olszyn się nie zgodzi.
  • Ludzie przestańcie o tym ćpuństwie - na konopiach opierał się przemysł stoczniowy, budownictwo, powozy itp. Takie było i powinno byś zastosowanie dla tej rośliny a nie dla imbecyli !
  • Co za zje. .. ny pomysł, i jak będziemy sadzić jak to gówno będzie wszystko dookoła zapylać i zamiast wiader soczystych topów będziemy mieli wiadra nasion.
  • Technologia budowy domów z wykorzystaniem konopi charakteryzuje się wyjątkowymi cechami ekologicznymi. Dom konopny jest przyjazny środowisku z uwagi na śladową emisję dwutlenku węgla. Wszystko dlatego, że roślina ta posiada właściwości absorpcji CO2.Dla przykładu, spalanie paliwa uzyskanego z konopi nie powoduje wzrostu tego gazu w atmosferze. Jest również wolne od wydzielania innych szkodliwych związków. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku konopie okazały się niezastąpione przy oczyszczaniu gleb o wysokim skażeniu. Wyliczono, że hektar tych roślin zasianych w pobliżu Huty Miedzi w Głogowie wchłonął z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu. W rolnictwie konopie sprawdzają się w podczas sterylizacji gleby i zapobiegania jej erozji.
  • W połączeniu z wapnem, które także ma doskonałe parametry, otrzymujemy niemal zeroemisyjny, przyjazny środowisku i zdrowy dla mieszkańców budulec. Ma on doskonałe właściwości ocieplające, nie traci ciepła w takim stopniu jak beton. Jest też od niego mocniejszy i trwalszy, przy czym cechuje go lekkość i właściwości "oddychające". Materiał taki charakteryzuje się też większą odpornością na grzyby i gnicie. Konopie są wydajnym, oszczędnym materiałem. W ciągu kwartału potrafią wyrosnąć nawet na wysokość 2,5 metra. Przykładowo, z hektara konopi można uzyskać w ciągu roku czterokrotnie więcej papieru niż z hektara lasu. Z tego samego hektara upraw konopi pozyskamy aż 10 ton paździerza do produkcji materiałów budowlanych.
  • Hemcrete - to materiał, który rewolucjonizuje światowe budownictwo. Siedem razy bardziej wytrzymały od betonu, niepalny, a po wyburzeniu budynku można go użyć jako nawozu. Hemcrete powstaje z konopi i wapna.
  • a kiedyś konopie to była podstawa, ubrania, liny, żagle. .. teraz można z tego budować albo spalać, nasiona - dobry olej, mnóstwo rzeczy można robić z konopii! i trochę przyjemności też mozna mieć. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    szimurina(2015-03-04)
Reklama