Najlepsi unihokeiści są z Sanoka

Elbląg, Podczas turnieju nie brakowało widowiskowych akcji
Podczas turnieju nie brakowało widowiskowych akcji (fot. Michał Skroboszewski)

Zespoły z Sanoka zdominowały XXIII Międzynarodowy Festiwal Unihokeja Dzieci i Młodzieży o „Puchar Bałtyku”, rozgrywany w weekend Elblągu. Zdobyły dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal. Elbląskie szkoły nie startowały. Zobacz więcej zdjęć.

Podczas XXIII festiwalu rozgrywane były X Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej Dziewcząt i Chłopców dla szkół podstawowych, XII Ogólnopolska Gimnazjada Dziewcząt i Chłopców dla szkół gimnazjalnych i VII Mistrzostwa Polski Szkół Ponadgimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców - Przyjechało76 zespołów z całej Polski, w tym mistrzowie województw oraz reprezentacja Zielonogradzka z obwodu kaliningradzkiego – mówił Janusz Pająk, prezes Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego.
       Razem 1100 zawodników rywalizujących w sześciu największych halach Elbląga. Trzeba dodać, że Rosjanie przyjechali jako obserwatorzy, bo w obwodzie kaliningradzkim dopiero uczą się grać w unihokeja. W Elblągu mieli od kogo brać lekcje. Poziom sportowy był niespodziewanie wysoki. Dobrą reklamą unihokeja był mecz finałowy w kategorii gimnazjalistów, w którym Gimnazjum nr 3 z Sanoka podejmowało zespół z Kotlina. Zawodnicy z miasta nad Sanem chcieli pomścić półfinałową porażkę swoich kolegów z gimnazjum nr 1.
       Mecz był bardzo zacięty, na przerwę jako zwycięzcy schodzili zawodnicy z Kotlina, którzy pod koniec pierwszej części spotkania zdobyli dwie bramki. Widać było, że lepiej sobie radzą od rywali z Sanoka. Ale podczas przerwy trener unihokeistów z miasta na Sanem powiedział tylko trzy słowa: „Strzelać, strzelać, strzelać”. I po trzech minutach drugiej połowy na tablicy widniał wynik 2:2, który nie uległ zmianie do końca spotkania. O tym, komu przypadnie tytuł mistrzowski, miały przesądzić rzuty karne.
       W tym miejscu warto zwrócić uwagę na specyfikę rzutów karnych w unihokeju. Na malutkiej bramce stoi (a właściwie klęczy) bramkarz. Naprzeciwko niego z połowy boiska podchodzi zawodnik drużyny przeciwnej, który kijem może robić z piłką co chce, dotknąć ją dowolną ilość razy. W przeciwieństwie do piłki nożnej w tym przypadku bramkarz ma dużo większą szansę obronić strzał rywala.
       W pierwszej serii rzutów karnych trafił tylko zawodnik Kotlina. W drugiej wynik się nie zmienił. W trzeciej napięcie wzrosło, to ostatnia seria i gimnazjaliści z miasta keczupu mieli wszystko w swoich rękach. Niesamowitą presję lepiej wytrzymali jednak zawodnicy z Sanoka, którzy strzelili bramkę, a ich bramkarz obronił karnego. Było więc 1:1. W pierwszej dodatkowej serii zawodnik z Sanoka pokonał bramkarza, a kiedy jego kolega obronił broni strzał Kotlina i uczniowie z Sanoka mogli świętować złoty medal.
       Okazuje się, że Sanok jest potęgą w młodzieżowym unihokeju. W gimnazjadzie chłopców na trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy z Gimnazjum nr 1, złoto w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobył Zespół Szkół nr 3, a srebro w tej samej kategorii dziewczyny z Zespołu Szkół nr 2. Także ze srebrnym medalem wyjadą chłopcy z SP 4 z Sanoka.
       Na uwagę zasługują także kibice, którzy dopingiem niczym z piłkarskich meczów wspierali swoje drużyny. Do pełni szczęścia brakowało tylko drużyn z elbląskich szkół. Z województwa warmińsko-mazurskiego największy sukces odniosły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej z Żabiego Rogu (koło Morąga), które zwyciężyły w kategorii szkół podstawowych.

Wyniki:

Szkoły Podstawowe: Chłopcy: 1. SP Kramarzyny, 2. SP 4 Sanok 3. SP Jasionówka; Dziewczęta: 1. SP Żabi Róg, 2. SP Łęki Szlacheckie, 3. SP Radzewo
       Gimnazja: Chłopcy: 1. Gimnazjum nr 3 Sanok, 2. Gimnazjum Kotlin, 3. Gimnazjum nr 1 Sanok, Dziewczęta: 1. Gimnazjum w Trzebiatowie, 2. Gimnazjum w Trzebini, 3. Gimnazjum w Zielonce
       Szkoły ponadgimnazjalne: Chłopcy: 1. Zespół Szkół nr 3 w Sanoku, 2.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie, 3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie
       Dziewczęta: 1. Zespół Szkół w Zbąszyniu, 2. Zespół Szkół nr 2 w Sanoku, 3. LO w Sulechowie.