UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... restauratorzy cieszyli się z koncesji

 Elbląg, W przedwojennym Elblągu mieszkańcy mieli duży wybór restauracji
W przedwojennym Elblągu mieszkańcy mieli duży wybór restauracji

Komisja Rady Miejskiej udzieliła zgodę restauratorowi Teofilowi Kobielli na utworzenie gospody w domu przy ulicy Królewieckiej 49/50 (niem. Koenigsbergerstrasse). Komisja udzieliła także zgody administratorowi mleczarni panu J. Krangerowi na sprzedaż koniaku w mleczarni przy ulicy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej 68 (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza Traugutta). Goście, którzy przychodzą tutaj, aby skosztować krowiego mleka, będą mogli teraz nabyć nowy trunek (AZ, środa, 30.07.1890 r.).

Zmarł tajny radca handlowy Georg Grunau
       Wczoraj wieczorem zmarł jeden z naszych najbardziej zasłużonych obywateli, tajny radca handlowy Georg Grunau, którego nazwisko jest znane w środowisku elbląskim. Jako członek rady miejskiej zmarły przez długie lata służył dobru powiatu. Jako właściciel przedsiębiorstwa żeglugowego, jednego z tutejszych największych sklepów ze zbożem i przewodniczący kolegium handlowego był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli handlu […], a wyrazem największego szacunku dla zmarłego było mianowanie go tajnym radcą handlowym. Jako zwierzchnik resursy Humanitas pozostawił po sobie wspaniały ogród przy kasynie. W podobny sposób jego imię związane jest z bractwem św. Grzegorza i z innymi organizacjami. Niestety nie było mu dane zebrać owoców swojej długoletniej działalności i móc cieszyć się nimi. […] Niech spoczywa w pokoju! (AZ, wtorek, 29.07.1890 r.).
      
       Koncert koła śpiewaczego Liedertafel

       Na wczorajszy koncert koła śpiewaczego Liedertafel, który odbył się przy wspaniałej pogodzie w zacienionej Winnicy (niem. Weingrundforst), przybyła liczna publika, co, biorąc pod uwagę liczne zasługi koła, wcale nas nie dziwi. […] Liedertafel i jego zasłużony dyrygent pan Schoeneck odnieśli wczoraj sukces, oddając w charakterystyczny dla siebie sposób przeróżne pieśni. Spontaniczne oklaski publiczności zachęciły śpiewaków, by do swojego i tak już bogatego programu dołączyć jeszcze kilka kawałków. Ponieważ instrumentalna część wieczoru również została wzbogacona o kilka utworów, koncert skończył się dopiero po godz. 22 (AZ, wtorek, 29.07.1890 r.).
      
       Samobójstwo Anny Rudolph

       Wczoraj przed południem w rzece Elbląg przy Ziegelwerder znaleziono ciało poszukiwanej od środowego wieczora pracownicy fabryki Anny Rudolph. Dziewczyna odebrała sobie życie z powodu kłótni ze swoimi krewnymi. Dziewczyna miała wcześniej cierpieć na epilepsję, skutkiem czego nie była do końca zdrowa na umyśle. Z kolei w sobotę w południe w tutejszym więzieniu zatruł się pewien tutejszy więzień. Powodem samobójstwa był strach przed karą (AZ, wtorek, 29.07.1890 r.).
      
       Wycieczka wczasowiczów do Nowego Dworu

       Wczoraj w po południu około godz. 14 turyści wybrali się parowcem „Kaiser” na wycieczkę do Nowego Dworu Gdańskiego (niem. Tiegenhof). Wyprawa przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Uczestnicy wycieczki zjedli kolację i wypili kawę w gospodzie „Das deutsche Haus”. Niektórzy kupili nowodworskie specjały, inni zrobili sobie spacer na Platenhof. Około godz. 20 ekipa wróciła przy blasku księżyca do Krynicy (AZ, czwartek, 31.07.1890 r.).
      
       Kobiety w uniformach
       Wkrótce na naszych ulicach będzie można zobaczyć panie w uniformach. Wprowadzenie uniformów w punktach pocztowych i telegraficznych dla żeńskiej siły roboczej jest zupełną nowością. Jak donoszą gazety, panie będą nosić niebieską górę z trykotu z – podobnie jak u mężczyzn – kołnierzem i klapkami koloru pomarańczowego z lśniącymi guzikami. Uniformy będą nosić podczas służby. Jeśli chodzi o spódniczki, wprowadzono dowolność wyboru. Wedle własnego gustu […] (AZ, czwartek, 31.07.1890 r.).
      
       Królewskie Zawody Strzeleckie
       W niedzielę, 3 sierpnia Dębicki Związek Strzelecki organizuje swoje coroczne królewskie zawody strzeleckie. Królewskie zawody strzeleckie Elbląskiego Związku Strzeleckiego odbędą się z kolei w poniedziałek, 11 sierpnia (AZ, czwartek, 31.07.1890 r.).
      
      
tłum. Dominika Kiejdo

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama