UWAGA!

Może zaboleć

 Elbląg, Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej zapowiada "krwawą łaźnię"
Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej zapowiada "krwawą łaźnię" (fot. Anna Dembińska)

My, Polacy. Jacy byliśmy, jacy jesteśmy, jacy będziemy? Jak z naszym patriotyzmem, podejściem do tradycji, mody czy seksualności? Nad tym dyskutować będą tęgie humanistyczne głowy podczas IV Elbląskiego Forum Kulturoznawczego (24-26 września). Jak zapowiada Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej: - Będzie krwawa łaźnia. Słowna, oczywiście.

Do wygłoszenia referatów i udziału w debatach nt. „Jak nas widzą, jak się widzimy? Polska i Polacy: wyobrażenia, wizerunki, wizje”, Biblioteka Elbląska zaprosiła wybitnych ekspertów – kulturoznawców, medioznawców, filozofów, historyków, językoznawców, socjologów, pisarzy, dziennikarzy i publicystów. Forum ma być miejscem wymiany myśli i integracji różnych środowisk, dlatego goście reprezentują różne ośrodki akademickie i naukowe, a  także różne punkty widzenia i wizje.
       - Dobór tak dużej liczby znaczących prelegentów może spowodować bardzo ciekawą debatę – cieszy się już dziś wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak. - Będzie szukanie wartości, będą też kontrowersje.
       Forum podzielone jest na trzy części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kluczem będzie przenikanie się tych światów. Po pierwsze, kształtowanie się współczesnej tożsamości w oparciu o wzorce z przeszłości, np. jak widzieliśmy kiedyś i widzimy dziś patriotyzm. Po drugie, na Polaków spojrzą osoby, które przebywały na zagranicznych placówkach wydawczych m.in. PAN. Jak Polska wygląda w oczach kogoś, kto ją obserwował z Berlina, Moskwy czy z Londynu?
       - Pierwszego dnia spodziewam się krwawej łaźni – zaciera ręce Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - Wieczorem osoby o wysokim ilorazie inteligencji, ale o różnych poglądach politycznych będą dyskutować o mitach i faktach polskich.
       Kontrowersyjnie może być i drugiego dnia podczas referatu prof. dr hab. Mirosławy Marody (UW, PAN) pt. "Społeczeństwo bez właściwości". Będzie też o naszych stosunkach z narodami wschodu, a także powiązaniach polsko-czeskich. Tu wypowie się Antoni Kroh, pisarz, tłumacz m.in. przygód wojaka Szwejka. Będzie też o skomplikowanych relacjach polsko-litewskich.
       - Dnia trzeciego wybiegniemy w przyszłość – kontynuuje dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - Będzie o wejściu w sieć, czyli o internetowej rzeczywistości, o hejtach, którzy niszczą cudzy wysiłek, o tym, jak sieć zmienia Polaków. Będzie też o naszej seksualności – dodaje. - Purytanie czy hedoniści? Temat rozwinie prof. Dr hab. Zbigniew Izdebski. Będzie też o ... modzie męskiej głosem Hanny Gajos, krytyka mody. Na zakończenie dyskusja bardzo ważna – o tym, jak język ogranicza nas w mówieniu o polskości. Dyskusję poprowadzi prof. Dr hab. Jerzy Bralczyk.
       To intelektualne dysputy, dla których kontrą będzie uczta muzyczna w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, goście odwiedzą także Galerię EL i przyjrzą się prezentowanej tam wystawie "Polacy. Uchwyceni/Zatrzymani".
       - W Elblągu, tak samo, jak w Warszawie czy w Krakowie jest dużo osób, które myślą – zapewnia Jacek Nowiński i podkreśla, że warto również w małych ośrodkach organizować tego typu debaty. - Listy rejestracyjne chętnych do udziału w Forum to pokazują. Są już zamknięte, niemniej jednak zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem. Nie zamykajmy sobie drogi do myślenia.
       W Forum będzie można równie uczestniczyć on-line za pośrednictwem strony internetowej Biblioteki Elbląskiej. Tu można znaleźć szczegółowy program IV Elbląskiego Forum Kulturoznawczego.
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym IV Forum Kulturoznawczego

      

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama