UWAGA!

Projekcja filmów z 11. MFF Żydowskie Motywy

 Elbląg, Projekcja filmów z 11. MFF Żydowskie Motywy

W ramach pokazów pofestiwalowych 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy zapraszamy w piątek 27 listopada o godz. 18.00 do Biblioteki Elbląskiej na projekcję filmów „Ischler” i „Wieczorem patrząc na księżyc”. Wstęp wolny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.
       - Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej. - organizatorzy o Festiwalu.
      
       O filmach:
       Ischler, reż. Atilla Hartung, Węgry 2013
       rodzaj filmu: krótkometrażowy
       czas trwania: 17 minut
       Streszczenie: Budapeszt, rok 1944. Podczas Holokaustu trzy siostry Żydówki ukrywają się w mieszkaniu znanego lekarza. Ich dni wypełnione są paranoją; okazuje się jednak, że zło może przyjść z nieoczekiwanej strony.
       Reżyser: Attila Hartung studiuje na Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie. Meatball i Ischler to filmy krótkometrażowe, które zrobił na drugim roku studiów, a obecnie przygotowuje film dyplomowy oraz pisze scenariusz do swojego pierwszego filmu fabularnego.
      
       Wieczorem patrzą na księżyc
, reż. Joanna Helander, Bo Persson, Szwecja 2015
       rodzaj filmu: dokumentalny
       czas trwania: 90 minut
       Streszczenie: Wieczorem patrzą na księżyc to dokument kreacyjny na temat związków współczesnego terroryzmu i antysemityzmu. Filmowany w sześciu krajach, skupia się na przeżyciach ofiar, łącząc je z opiniami światowych ekspertów w tej dziedzinie. W rezultacie film wykracza poza stereotypową percepcję terroryzmu. Po niedawnych wydarzeniach w Paryżu tematy podjęte w tym filmie są aktualne jak nigdy.
       Reżyserzy: Joanna Helander urodziła się w Polsce w rodzinie polsko-niemiecko-żydowskiej. Studiowała na uniwersytecie w Krakowie, ale jej studia zostały przerwane w 1968 r., kiedy została uwięziona za protest przeciwko inwazji na Czechosłowację. W 1971 r. wyemigrowała do Szwecji, gdzie jest cenioną fotografką i reżyserką filmów dokumentalnych.
       Bo Persson, reżyser filmowy i teatralny. Od wczesnych lat 70. często podróżował do Środkowej Europy. Jego artystyczne działania często dotyczą konfliktu pomiędzy obywatelem a państwem, pomiędzy pamięcią a zapomnieniem w społeczeństwach dławionych totalitarnym reżimem.
      
       Program kolejnych projekcji:
       04.12.2015 r., godz. 18
       Głosy z budki, reż lina chaplin, izrael 2014
       Minkowski | Saga, reż. Rafael Lewandowski, Polska 2013
      
       11.12.2015 r., godz. 18
       Krok do wolności, reż. Alain Gsponer, Szwajcaria/Austria 2013
       Samuel, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska 2013
      
       Projekcje odbywają się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
      
      
Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama