Środa 22-08-2018, imieniny Marii, Cezarego
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czat z Andrzejem Kempińskim

Elbląg, Czat z Andrzejem Kempińskim Pan Przewodniczący w naszej "czatowni". Odpowiedzi na pytania Czytelników pracowicie wystukiwała Karolina.

Na "portElu" miał miejsce pierwszy czat. Gościem naszych Czytelników był Andrzej Kempiński - Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu i kandydat na posła z ramienia SLD-UP. Poniżej przedstawiamy skrócony zapis spotkania.

MOLi:Dzień dobry Panie przewodniczący Rady Miasta. Cieszę się, że znalazł Pan czas dla internautów.
     AK: Dzień dobry. Witam i pozdrawiam wszystkich internautów. Dziękuje za zaproszenie do dyskusji, zwłaszcza że jest to pierwszy chat w "portElu". Skromnie dodam, że dobrze zaczyna. Wiem, ile znaczy Internet, co to jest komputer, wiem również, że nie ma głupich pytań...
     MoLi: W budżecie państwa 17 miliardowa dziura, a jak to wygląda w budżecie miasta?
     AK: Bardzo dobrze byłoby, gdyby to była tylko 17 miliardowa dziura. Prawdopodobnie będzie ona większa. Jakie skutki będą dla budżetu Elbląga, tego dokładnie nikt nie wie, ale jest oczywistym, że jej negatywne skutki i nas dotkną. Subwencje i dotacje państwa zależą od uzyskiwanego przychodu i skoro będzie on mniejszy, to należy spodziewać się mniejszych dotacji i subwencji dla naszego samorządu.
     MoLi: Czy miasto Elbląg ma zadłużenie? Ile i u kogo?
     AK: Na zadłużenie miasta składają się:
     - pożyczki długoterminowe, które wynoszą 3 mln 725 tys., zaciągnięte m.in. na budowę przepompowni ścieków przy ulicy Browarnej (360 tys. zł.), budowę kompleksu utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych (3 mln. 325 tys. zł).
     - kredyty długoterminowe na ogólną sumę 9 mln 850 tys. zł., w tym na przeprawę mostową w ciągu ulicy Brzeskiej i przebudowę ulicy Płk. Dąbka - 1 mln 600tys. zł., rozbudowę cmentarza Dębica, adaptację budynku na Centrum Pomocy Rodzinie, budowę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 12 (2 mln. 300 tys. zł.). Ponadto miasto zaciągnęło kredyty na zabezpieczenie skutków finansowych wynikających z karty nauczyciela (5mln 950 tys. zł.). Razem kredyty zaciągnięte zostały na kwotę 13 mln 575 tys. złotych.
     Mulder: Dlaczego w Elblągu w ogóle nie ma hipermarketów, a firma Ahold zwleka z budową?
     AK: W sprawie hipermarketów powiedziano bardzo wiele, ja oczekuję na oddanie do użytku choćby jednego. Chciałbym, aby taki hipermarket zafunkcjonował w Elblągu, gdyż wiem, że bardzo wielu elblążan jeździ do Trójmiasta i tam pozostawia wcale nie małe pieniądze za poczynione zakupy. Wiem również, że w sytuacji, gdy hipermarket stanowił będzie źródło zaopatrywania się elblążan, to i w obecnie funkcjonyujących sklepach obniżone zostaną ceny towarów, gdyż obecnie są one relatywnie wyższe od cen w podobnych sklepach w Trójmieście. Jest to jeden z efektów samoregulacji rynkowej. Władze samorządowe bardzo wstrzemięźliwie podejmują w tym względzie decyzje, gdyż uważamy, że należy zadbać również o interes kupców elbląskich.
     abc: Czy supermarket nie powinien powstać na obrzeżach miasta?
     AK: Hipermarkety ze swej istoty winny być zlokalizowane na obrzeżach miasta stwarzając dogodne możliwości dojazdu samochodem, parkowania, gdyż dokonywane tam zakupy mają charakter dużych zakupów.
     Mulder: Co pan powie o mijającej kadencji posła Dziewałtowskiego?
     AK: O mijającej kadencji posła Dziewałtowskiego najlepiej wypowiedzą się wyborcy. Ja podziwiam go za pracowitość i profesjonalizm, który przejawia w problematyce samorządowej.
     dyzio: Co uważa pan za sukces, a co za porażkę w tej kadencji Rady?
     AK: O sukcesie Rady stanowi rozwój miasta. Jako organ uchwałodawczy Rada decyduje o warunkach tego rozwóju. Za najważniejsze osiągnięcia uważam wyróżnienia, które Elbląg uzyskał za działania, jakie podjął na rzecz ochrony środowiska, jak np. Dyplom Unii Europejskiej, Flaga Rady Europy oraz nagroda Prezydenta RP w konkursie "Gmina przyjazna środowisku naturalnemu". Nie mniej znaczący sukces postrzegam w procesie pozyskiwania znacznych środków unijnych (2,7 mln euro na drogi dojazdowe do mostu, 500 tys. na ulicę Akacjową i okolice). Zdobycie tych środków zawdzięczamy osobistej aktywności i kompetencji pana prezydenta Elbląga Henryka Słoniny i za to należą mu się słowa uznania. Kolejnym bardzo ważnym sukcesem miasta jest uzyskanie decyzji o budowie drogi szybkiego ruchu Elbląg - Kaliningrad i przejścia granicznego Grzechotki - Mamonowo. Godnym zauważenia jest też rozwój szkolnictwa wyższego, powołanie nowych kierunków studiów, perspektywa utworzenia Instytutu Informatyki Stosowanej - to stwarza szansę dla młodzieży Elbląga zdobywania wykształcenia na miejscu. Coraz więcej rodzin nie stać na ponoszenie kosztów studiowania poza miejscem stałego zamieszkania. W Elblagu powstał program edukacyjny, którego celem jest wyrównanie szans dzieci, a umożliwia on między innymi: powszechną naukę pływania, zdobywanie kart rowerowych. Na zakończenie powiem, że unikalną formą zapobiegania bezrobociu jest uruchomienie Centrum Pracy i Pomocy, tak bardzo potrzebnego w procesie tworzenia nowych stanowisk pracy.
     MoLi: Kto Pana zastąpi w Radzie Miasta, na kogo można liczyć, gdy Pan pojedzie do Warszawy posłować?
     AK: Uważam że następców jest bardzo wielu, nie ma ludzi niezastąpionych.
     kobra48: Co w obecnej kadencji Rady jest największą porażką?
     AK: Uważam, że największym problemem, nawet porażką Rady Miejskiej, władz samorządowych jest wysokie bezrobocie w mieście. Mimo różnorodnych działań, zarówno systemowych jak i doraźnych, bezrobocie stale się pogłębia. Jest to ewidentnie spowodowane polityką gospodarczą rządu, niemniej władze miasta mają głębokie poczucie niedosytu, że nie jesteśmy w stanie zaradzić temu nieszczęściu. Ograniczoność instrumentów prawnych i finansowych znajdujących się w dyspozycji samorządu powoduje, że nie jest on w stanie znacząco złagodzić tego problemu. Obserwując rosnący poziom ubóstwa, samorząd może jedynie jak najsprawiedliwiej dzielić znajdujące się w jego dyspozycji środki pomocowe. A i tych, z powodów nie wywiązywania się z powinności przez budżet państwa, jest coraz mniej. Tak więc samorząd łagodzi skutki choroby, nie mając instrumentów na jej leczenie.
     dyzio: Czy czuje się Pan bezpieczny w Elblągu?
     AK: Czuję się bezpiecznie, unikam wałęsania się nocą po parkach, ciemnych uliczkach. Ale poważnie traktując problem, mogę stwierdzić, że stan bezpieczeństwa w mieście znacznie się poprawił. Mam świadomość występujących zagrożeń, które wywołują obawy u mieszkańców. Osobiście bardzo wysoko oceniam funkcjonowanie elbląskiej policji.
     Mulder: Pana małżonka też grywa w tenisa z tak doskonałymi wynikami jak Pan?
     AK: Nic nie wiem, aby moja żona grała w tenisa...
     Moli: Mąż dowiaduje się ostatni...
     AK: Natomiast całkiem dobrze w tenisa grywa moja córka Ania.
     dialog: Witam serdecznie (Rafał Chmielewski spec ds. Promocji firmy Dialog). W imieniu dyr. Tadeusza Kaszczyca serdecznie Panu dziękuję za ciepłe strona pod adresem naszej firmy na zakończeniu festynu "Lato z Radiem" w dniu 18.07.2001 r.
     AK: Należały się Państwu słowa podziękowania za wspieranie życia kulturalnego w mieście, jak również za to, że dzięki wam odbył się w tym dniu wspaniały koncert zespołu "Perfect". Osobiście jestem wam wdzięczny za to, że dzięki waszym łączom ISDN mam możliwość kontaktowania się ze światem w komfortowych warunkach, szybko pewnie i cyfrowo.
     dialog: Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy.
     MoLi: Miło nam było się z Panem spotkać, zresztą nie po raz pierwszy. Ufamy, że i z posłem Kempińskim również bedziemy mieli okazję spotkać się na "chacie".
     AK: Z przyjemnością, do następnego spotkania na "chacie". Pozadrawiam wszystkich.

przyg. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • he he :-)) pojawiłem się w publicznym zapisie czatu ;-))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mulder(2001-07-20)
 • Jakże miło, serdecznie i ciepło. I żadnych niewygodnych pytań. Mdło, że bierze na wymioty. Nawet Trybunalska przy tym wysiada. K...a, nie pójdę na wybory!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lucjusz(2001-07-20)
 • Ile Dialog płaci Kempińskiemu za reklamę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Julitta(2001-07-20)
 • Mogłes Lucjusz wjeść na czata i zadac te swoje niewygodne pytanie, a nie teraz biadolisz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  X(2001-07-20)
 • Witam ponownie wszystkich Internautów. Odpowiadam "Julicie", że podziękowanie pod adresem Telefonii Lokalnej S.A. "DIALOG" wypowiedziane przeze mnie bezpośrednio po koncercie PERFECTU w środę o godz. 21.45 na Pl. Jagiellończyka uczyniłem w imieniu mieszkańców i władz samorządowych miasta, za skuteczne zasponosorowanie koncertów w ramach festynu plenerowego "Lato z Radiem". W sytuacji gdy w Pruszczu Gd. w wyniku powodzi nie mógł odbyć się ten koncert, właśnie "DIALOG" poniósł jego koszty, czym umożliwił elblążanom udział w nim. Miasto nie poniosło żadnych kosztów związanych z organizacją tych imprez, a przyczyniły się one do naszej promocji. Przy okazji, wszystkich którzy chcieliby kontynuować rozmowę ze mną, mogą to uczynić na uruchomionym przeze mnie CHACIE, na mojej stronie: www.kempinski.elblag.pl_ Pozdrawiam i zapraszam na rozmowę. Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Andrzej Kempiński(2001-07-21)
 • W tym sęk, że nie mogłem, bo o tej porze (jak chyba mniejszość Polaków) pracuję, a nie czatuję. Ten czat był dla uczniów, studentów i bezrobotnych, czyli dla większości narodu, a ja zawsze byłem w mniejszości. Ale pewnie nic stracownego. Kampania się zaczyna, więc i te i inne pytania padaną. Nie biadolę, tylko dziwi mnie taka nagła zmiana nastrojów. Ot, co. Pozdrawiam tych, co odpoczywają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lucjusz(2001-07-21)
 • Dziękuję panu za wyjaśnienia. Nie wiedziałam, że to tak było. Ale musi Pan przyznać, że chwali Pan Dialog trochę bez umiaru (widziałam kilka razy na vectrze). To się widzi, a posłom to razcej nie uchodzi. Ślę całusa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Julitta(2001-07-21)
 • Pani "Julitto" w Vectrze pokazano przebieg uroczystości organizowanych przez "DIALOG", brałem w nich udział. Posłem natomiast nie jestem. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Andrzej Kempiński(2001-07-21)
 • jakis dziwny ten czat za pokojowy .... ja nie moge sie dostac na czat i nie wiem dlaczego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-07-23)
 • Panie Andrzeju! Nie wiem czy dostał Pan ode mnie na wewnętrznym "chacie" i czy mi Pan odpisze?. Są jakieś trudności. Serdecznie pozdrawiam. Nie odniósł się Pan do wypowiedzi - moim zdaniem. Stała korespondentka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  B.L.(2001-07-23)
 • Panie Andrzeju! Nie wiem czy dostał Pan ode mnie wiadomość na wewnętrznym "chacie" i czy mi Pan odpisze?. Są jakieś trudności. Serdecznie pozdrawiam. Nie odniósł się Pan do wypowiedzi - moim zdaniem. Stała korespondentka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Bożena L.(2001-07-23)
 • Pani Bożeno, odpowiem, tylko proszę o przesłanie pytania E-mailem, na czacie nie ma opcji zapisywania pytań. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Andrzej Kempiński(2001-07-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywki
Ręcznik z haftem