Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

15 lat temu w Elblągu... budżet był tajny

 
Elbląg, 15 lat temu w Elblągu... budżet był tajny (fot. arch. AD)
Rek

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 9 grudnia 2001 r. Wówczas informowaliśmy o ... tajnym budżecie miejskim.

Rzecznik Urzędu Miejskiego powiedział, że nie pokaże dziennikarzom projektu przyszłorocznego budżetu Elbląga, zanim nie zostanie on zatwierdzony przez radnych. - Budżet jest smutny - mówi elbląska prawica.
     O komentarz poprosiliśmy Jerzego Wilka, przewodniczącego opozycyjnego klubu radnych AWS w Radzie Miejskiej:
     - To błąd. Wszystkie dokumenty samorządowe są przecież jawne. Wydaje mi się, że dokumenty należy udostępniać, bo mieszkańcy łatwiej przyjmą zmiany.
     W związku z zapaścią publicznych finansów, najważniejsze działy elbląskiej administracji otrzymają o około 25 procent mniej, niż w ubiegłym roku.
     - Sytuacja jest tak trudna, że trzeba by zmienić podział całego budżetu - uważa Jerzy Wilk. - Sądzę, że pewne zapowiadane i oczekiwane zmiany nie są wprowadzane. Ustawa pozwoliła na przekazanie zasobów komunalnych w zarządzanie prywatnym spółkom - administratorom. Postawiliśmy wniosek, żeby część osób, które nadzorują ich działalność, przenieść do wydziału lokalowego - bo i tak urząd nadzoruje komunalne budynki. W obecnej sytuacji Zarząd Budynków Komunalnych przestał być potrzebny i niepotrzebnie generuje koszty. Tymczasem sprawa się ślimaczy - przed reorganizacją w ZBK-u zatrudnionych było 61 osób, teraz - 63.
     Władze Elbląga mówiły dziennikarzom, że przyszłoroczny budżet będzie proinwestycyjny. Na nowe przedsięwzięcia ma pójść 30 procent budżetu.
     Jerzy Wilk:
     - Z naszych wyliczeń wynika, że będzie to 10 procent, pozostałe pieniądze to obietnice pożyczek z unijnych funduszy i z kontraktu wojewódzkiego - a te jak wiadomo, z powodu dziury budżetowej, mogą się nie pojawić. Inna sprawa to celowość prowadzonych w mieście inwestycji. Największy problem miasta to bezrobocie i sądzę, że publiczne pieniądze powinny iść na sprawy, dzięki którym powstaną nowe miejsca pracy. Tymczasem teren włączony niedawno do warmińsko-mazurskiej strefy ekonomicznej - Modrzewina - to wciąż pagórki, z porozrzucanymi tu i ówdzie bunkrami, które trzeba szybko zrekultywować i uzbroić w infrastrukturę. Na to w budżecie pieniędzy zabezpieczono niewiele.
,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Audi
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski