Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

15 lat temu w Elblągu... co z tą berlinką?

Elbląg, 15 lat temu w Elblągu... co z tą berlinką?
Tak było... (fot. arch. portel)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 13 lipca 2001 r. Wówczas informowaliśmy o obawach, jakie towarzyszyły odbudowie berlinki i planach budowy przejścia granicznego Grzechotki - Mamonowo II.

Od kilku miesięcy sprawa odbudowy wybudowanej w 1937 r. i zniszczonej w 1945 roku superszybkiej trasy z Elbląga do Królewca zaczęła ruszać z miejsca. W Olsztynie powstaje koncepcja przejścia granicznego Grzechotki - Mamonowo II, wkrótce ma zostać rozstrzygnięty przetarg na rozbudowę węzła Elbląg - Wschód (skrzyżowanie trasy E 7 w okolicy Elblągu z berlinką).
     W poniedziałek biuro prasowe posła Wiesława Walendziaka przekazało informacje, że na początku czerwca w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazały się ogłoszenia Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej o trzech przetargach związanych z odbudową "berlinki" - ekspresowej drogi Elbląg - Kaliningrad. Przetargi dotyczą: przebudowę wiaduktu w okolicach miejscowości Szyleny i budowy dwóch mostów: nad rzeką Pasłęką koło Wielewa oraz nad Młynówką w okolicach miejscowości Bemowizna. Przetargi mają zostać rozstrzygnięte do końca wakacji. Czy wobec kryzysu finansów publicznych istnieje zagrożenie, że inwestycje na berlince zostaną wstrzymane?
     Witold Chodakiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej: Przede wszystkim proszę nie używać nazwy berlinka. Obiekty, na których budowę i remont ogłosiliśmy przetargi znajdują się w ciągu drogi krajowej nr 22, która - jak ustaliliśmy z samorządami nazywa się Drogą Królewiecką, bo łączy porty Trójmiasta i Kaliningradu, a nie prowadzi do Berlina. Uważam, że kontynuacja budowy Drogi nie budzi wątpliwości. Inwestycja jest realizowana od połowy lat 90-tych i w ub. roku jej część stała się faktycznie przejezdna. Budowa mostów i modernizacja wiaduktu udrożnią środkowy odcinek polskiej części drogi nr 22 i zlikwidują konieczność objazdu przez Braniewo. Decyzje o odbudowie ww fragmentów zapadły znacznie wcześniej, niż zaczęły się dyskusje nad nowelizacją budżetu. Tegoroczne koszty stanowią 10 procent wartości inwestycji. Sądzę też, że kierunek prac nad nowelą budżetu nie zagrozi planom Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Stanowisko ministerstwa jest takie, że Droga Królewiecka, która stanowi część europejskiego korytarza transportowego nr 1 i jedyne liczące się drogowe połączenie obwodu kaliningradzkiego z Polską i Europą powinna być ukończona zgodnie z harmonogramem.
     Prof. Krzysztof Luks, ekonomista, były wiceminister transportu, elblążanin: Choć w budżecie państwa brakuje pieniędzy, byłbym ostatnią osobą, która w ramach szukania oszczędności cięłaby wydatki związane z berlinką. Przetarg na te trzy inwestycje ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych, co oznacza, że zgodnie z przepisami musi ona formalnie posiadać pieniądze na ten cel. Jeśli rząd będzie ciąć, oszczędności dotyczyć raczej będą nowych inwestycji, a nie - jak w przypadku berlinki - kontynuowanych, bo tu cięcia nie liczyłyby się z racjonalnym rachunkiem ekonomicznym. Uważam, że powinniśmy raczej cieszyć się, że to na nas "wypadło" i że przetargi zostały ogłoszone.
,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • co kogo interesuje o czym pisaliscie 15 lat temu? Brakuje Wam materialow na artykuly ze odgrzewacie kotlety? Sezon ogórkowy w pełni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 19
  (2016-07-09)
 • Od zawsze była i jest to berlinka - a tam prośba by nie nazywać berlinką? To może pierogi ruskie nie nazywać ruskimi, a rybaba po grecku te z Grecją nie ma nic wspólnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2016-07-09)
 • A co może interesować kogoś kto do Elbląga przyjechał ze wsi, albo ma niskie IQ. Redakcji chodzi o posumowanie 15 lat działalności i przypomnienia tematów i wydarzeń z okresu powstania gazety o których pisała i co się działo. Ja przypomnę że np Olimpia Elbląg w tym czasie weszła do I Ligi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  Elbingerer(2016-07-09)
 • @Elbingerer - Co bylo a nie jest nie pisze się w rejestr.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 3
  (2016-07-09)
 • To lep[iej piszcie co nie zrobiliście obiecanka cacanka co zniszczyliście i kto jest winien
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2016-07-09)
 • Jak cie nie interesuje to nie czytaj i nie komentuj bałwanie, 15 lat temu nawet pewnie w planach nie byłeś weź się lepiej za naukę gimbazo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  Hitman 9998(2016-07-09)
 • nieustalające braki w budżecie. tego można dowiedzieć się z tej informacji. a z mowy Jana Szewczaka youtube. com/watch?v=CgPbtOXy1y8 o powodach tych niedostatków. tylko jeden dotrzymał słowa, honorowy obywatel, który obiecał "puścić w skarpetkach" i też tak się też stało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-07-10)
 • "Przede wszystkim proszę nie używać nazwy berlinka. Obiekty, na których budowę i remont ogłosiliśmy przetargi znajdują się w ciągu drogi krajowej nr 22,która - jak ustaliliśmy z samorządami nazywa się Drogą Królewiecką, bo łączy porty Trójmiasta i Kaliningradu, a nie prowadzi do Berlina. " - co za czop się wypowiedział! To od zawsze MIAŁA być autostrada Berlin-Königsberg. Jak mu się łączą porty na tej trasie, to musi być mega zrusyfikowany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-07-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Stronger
Płyn do mycia i dezynfekcji
Pieczątki Firmowe
Clinex Dispersion Soft