Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

15 lat temu w Elblągu... Straż Miejska nie ponosiła porażek

Elbląg, 15 lat temu w Elblągu... Straż Miejska nie ponosiła porażek Jan Korzeniowski jest komendantem Straży Miejskiej w Elblągu od początku działania tej formacji (fot. arch. portEl)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 7 czerwca 2001 r. Wówczas Jan Korzeniowski, komendant Straży Miejskiej odpowiadał na pytania naszych Czytelników. Cieszył się z sukcesów strażników i zapewniał, że w pracy tej formacji porażek nie było.

Dlaczego Straż Miejska to tylko centrum (12 lutego, Hetmańska i okolice), bo osiedle Nad Jarem czy też okolice ul. Królewieckiej i Fromborskiej to już nie jest miasto? Może dla poprawy znajomości przepisów niech spacerują z policjantami?
     Do służby na zmianę wychodzi 8 - 9 strażników. Z tego 2 pełni służbę z dzielnicowymi i są to służby w różnych miejscach miasta, 2 w radiowozie. Pozostałe 2 patrole pełnią służbę w miejscach najbardziej zagrożonych wykroczeniami, a takim miejscem, zresztą nie tylko w Elblągu, jest w centrum miasta.
     
     Jakie są sukcesy pracowników Straży Miejskiej?

     Chociażby w tym roku zatrzymano już 6 sprawców przestępstw na gorącym uczynku i 12 osób poszukiwanych przez organa ścigania. Ponadto zabezpieczano wiele imprez masowych, podczas których nie odnotowano naruszeń porządku publicznego.
     
     Jakie są porażki pracowników Straży Miejskiej?
     Nie było takich.
     
     Jakie są problemy pracowników Straży Miejskiej?
     Problemem są bezdomni, w stosunku, do których są trudności w wyegzekwowaniu prawa oraz dzikie wysypiska śmieci - trudności w ustaleniu sprawców.
     
     Ukarani pracownicy Straży Miejskiej i za co?
     Nie było.
     
     Nagrodzeni pracownicy Straży Miejskiej i za co?
     Wynagradzani są za dobre wyniki w pracy przez Prezydenta Miasta.
     
     Jakie wykształcenie mają pracownicy Straży Miejskiej?
     Dwóch strażników ma wykształcenie wyższe, trzech studiuje, pozostali - średnie.
     
     Jaka jest podstawowa funkcja pracownika Straży Miejskiej? Jakie dokumenty regulują funkcjonowanie Straży Miejskiej? Gdzie się z nimi można zapoznać?

     Zadania Straży Miejskiej określa ustawa o strażach gminnych z dnia 29.08.1997 r. oraz przepisy wykonawcze w formie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
     
     Czy podstawową funkcją pracownika Straży Miejskiej to chować się po krzakach przed menelami i łysymi w parkach, na skwerach, w bramach?

     Służba jest kontrolowana, nadzorowana i takich przypadków nie stwierdzono.
     
     Na targowisku miejskim, we wtorek - piątek i sobotę, pracownicy Straży Miejskiej nie dostrzegają handlarzy wyrobami tytoniowymi i spirytusowymi bez znaków akcyzy (Rosjan). Pracownicy Straży Miejskiej ochraniają 3 razy w tygodniu ok. 30 przemytników i z tym się mogę zgodzić, ale dlaczego tylko 3 razy w tygodniu?

     Nikt nie ochrania handlarzy, jest to służba typowo prewencyjna (mundurowa). Natomiast do zwalczania takiego procederu są potrzebna działania służb operacyjnych (po cywilnemu).
     
     Dnia 1 maja br. siedząc w Elblągu na ławeczce przy ul. 1 Maja piłem z butelki piwo bezalkoholowe (wyraźnie oznakowana butelka!). Umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej potraktowali mnie jak menela, a menela siedzącego nieopodal potraktowali tak, jak ja bym chciał być potraktowany! A może teraz menele chodzą w białych koszulach z krawatami i przesiadują na ławeczkach w towarzystwie ślicznych dziewcząt - abiturientek elbląskich liceów? Aby czuć się w towarzystwie pracownika Straży Miejskiej należy być brudnym, śmierdzącym i obrzyganym?
     Bez komentarza.
     
     Jakie przepisy regulują zakaz spożywania napojów bezalkoholowych z opakowań po napojach alkoholowych w miejscach ogólnodostępnych na terenie Elbląga?

     Uchwała Rady Miasta z dnia 28.05.1998 r.
     
     Jak winien zachować się pracownik Straży Miejskiej widząc osobę spożywającą napój bezalkoholowy z opakowania po napoju alkoholowym w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych?

     Piwo bezalkoholowe nie jest alkoholem, więc nie ma zakazu jego spożywania.
     
     W jakie instrumenty wyposażeni są pracownicy Straży Miejskiej w celu określenia występowania alkoholu w napojach spożywanych w miejscach, w których spożywanie napojów alkoholowych jest zakazane?

     Posiłkujemy się alkotestami i alkomatami, które są na wyposażeniu policji.
     
     Jakie ma Pan przygotowanie zawodowe do kierowania podległą sobie placówką? Gdzie Pan uprzednio pracował, na jakich stanowiskach, jakie były Pana sukcesy i porażki? Ile Pan zarabia miesięcznie i ile zarabiają Panu podlegli pracownicy?

     Byłem 22 lata policjantem wszystkich szczebli do z-cy Komendanta Miejskiego Policji włącznie. Ukończyłem Wyższą Szkołę Oficerską i Akademię MSW. Sukcesy to zwalczanie przestępczości. Nawet będąc komendantem SM zatrzymałem sprawcę włamania do samochodu. Porażek nie mam. O pieniądzach dżentelmeni nie rozmawiają.
     
     Zobacz także poprzednie odpowiedzi Jana Korzeniowskiego, komendanta Straży Miejskiej
,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Kiedy zostanie ta formacja rozwiązana ?! Oni działają na SZKODĘ lokalnej społeczności !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 2
  (2016-06-04)
 • Niby brakuje na wszystko pieniedzy, ale ok 2 mln znajdują sie na SM. Niech ktoś wymieni jakieś argumenty, dlaczego mam przeznaczać swoje pieniądze z podatków na ich bytność ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 1
  ciekawwy(2016-06-04)
 • A ten pan jeszcze pracuje ?Nie jest zmęczony tą wieloletnią wyczerpującą służbą ? A gdzie dobra zmiana ? Do zarobków wstydzi się przyznać jak "mało" na rączkę. Koniec świata mości panowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  samarytanin(2016-06-04)
 • Kto był wtedy właścicielem portalu? juz szkopy czy jeszcze Polacy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2016-06-04)
 • "Obejrzyjcie sobie debate Wałęsa Tymiński jeśli jeszcze nie skasowali z YT. Ten człowiek(Stanisław Tymiński) juz wtedy mówił co Polska musi zrobić aby być silna. Szacun dla niego ale antypolskie siły chciały zrobić z niego handlarza narkotyków, znęcającego sie nad żona itp. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2016-06-04)
 • Grube prosiaki w czasie służby żrą pizzę " U Venka" przy ul. Traugutta. Wiele razy ich tam widziałem. Jeden mi groził,że gdy zrovie zdjęcie to mnie załatwi. Ot i taka jest Straż Miejska w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 3
  likwidować nieudaczników!(2016-06-04)
 • Obejrzyjcie sobie "Stanisław Tymiński: 25 lat niewoli "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  obejrzyjcie-sobie(2016-06-04)
 • lepiej niech się wezmą za srające zarobaczonym łajnem psy i ich właścicieli!!! nieroby na segwayach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  (2016-06-04)
 • A Ty niewolnikiem jesteś że zazdroscisz że w pracy należy się przerwa na posiłek. Mamy Twoje blachy już po Tobie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 10
  Aaaakejeejerjaaa(2016-06-04)
 • SM w Elblągu nie zlikwidują, czemu? Komendant kKrzeniowski ma brata dyrektora w elbląskim browarze, też Korzeniowski, jeden drugiemu "nagania klientów ":)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  UkładZamknięty(2016-06-04)
 • I wyszło buractwo "wiochmena wiejskiego'. tak działa w tym zadupiu elbląska SM: "mamy twoje blachy, już po tobie", czyli zastraszanie obywateli. Tak więc mogę swobodnie dać w mordę Strażnikowi Miejskiemu w obronie własnej, skoro on mnie straszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  Pumpernikiel(2016-06-04)
 • To My mamy w mieście Straż Miejską, gdzie ??? Bo, jakoś nigdzie jej nie zauważyłem. Czyżby zasiedziała się. .. .w *
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  pampi-ZAWADA(2016-06-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna