Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

5 lat Sielanki

Komitet organizacyjny, rozpoczął swą działalność w 1957 roku, a dzień 2 sierpnia 1958 zapisał się w historii miasta jako data powstania Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka”, informował Głos Elbląga z 3 października 1963 r.

Niewielka, była grupka entuzjastów, którzy 5 lat temu doprowadzili do powstania w Elblągu spółdzielni mieszkaniowej pod obiecującą nazwą „Sielanka”. Cel był wyraźny: poprzez spółdzielcze budownictwo zapewnić mieszkanie tym wszystkim, którzy będą członkami spółdzielni i wniosą swój wkład finansowy do spółdzielczej kasy.
     Komitet organizacyjny, z Alfredem Siernym, na czele, rozpoczął swą działalność w 1957 roku, a dzień 2 sierpnia 1958 zapisał się w historii miasta jako data powstania Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka”. Pierwsi członkowie rekrutują się spośród pracowników biura konstrukcyjnego Zakładów Mechanicznych. Oni to ze swego 24-osobowego grona wybierają pierwszy zarząd w składzie: E. Kubiński przewodniczący oraz J. Łazarski, H. Zieliński, A. Witos- członkowie.
     Zaczyna się realizacja przyjętego programu. Spółdzielnia zakupuje typową dokumentację i pierwszy budynek przy ul. Kopernika zostaje oddany do użytku w listopadzie 1959 r. W ślad za nim, w lutym 1960 r., również przy ul. Kopernika, zaludnia się drugi spółdzielczy budynek. Odkupując od Miejskiej Rady Narodowej w październiku 1960 r. kompletny budynek przy ul. Szkolnej, spółdzielnia zwiększa swój stan posiadania o dalszych 26 mieszkań. Budowa pojedynczych bloków nie zadawala spółdzielni. Powstaje koncepcja budowy całego osiedla mieszkaniowego zlokalizowanego przy ul. Żeglarskiej. Po wielu kłopotach rozpoczynają się w 1961 r. prace. W rok później spółdzielnia jest już bogatsza o 3 budynki o 72 mieszkaniach oraz kotłownię. Rok bieżący zamknie oddanie do użytku dalszych 3 budynków. Obecnie Spółdzielnie dysponuje 165 mieszkaniami. A plany na lata następne?
     W 1964 roku będą oddane do użytku 3 budynki przy ul. Żeglarskiej oraz 1 budynek o 104 mieszkaniach przy ul. Słonecznej. Osiedle przy ul. Żeglarskiej otrzyma pawilon handlowy i przedszkole. W roku 1965 planuje się budowę dużego osiedla dla około 300 mieszkańców po obu stronach ul. Robotniczej. Biuro projektów kończy obecnie 2 projekty, z których jeden przewiduje budowę 11-kondygnacyjnych budynków. Wybór jednego z projektów uzależniony będzie od opinii rzeczoznawców i mieszkańców Elbląga. Zostanie zorganizowana wystawa makiet projektowanego osiedla.
     Pięcioletni dorobek spółdzielczy z „Sielanki” podsumują na walnym zgromadzeniu, które odbędzie się w listopadzie. Dotychczas „Sielanka” jest jedyną spółdzielnią mieszkaniową w Elblągu i swą działalnością dobrze przysłużyła się miastu.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 1
Promocja RATY 0%
Szafka RTV pod telewizor Leo 152 cm wysoki połysk
Szkło ozdobne 6