UWAGA!

Burza nad koncertem

15.000 osób oklaskiwało śpiew i tańce „Mazowsza” w Elblągu informował Elbląski Głos Wybrzeża z 11 lipca 1955 r.

W sobotę wieczorem, przy świetle reflektorów, na stadionie Turbiny w Elblągu odbył się pierwszy w tym mieście występ Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zgromadził nie notowane tutaj dotąd tłumy widzów sięgające 15 tysięcy osób. W trakcie spektaklu nad stadionem przeszła burza, która nie zniechęciła jednak ani artystów, ani publiczności i spowodowała tylko 20-minutową przerwę w produkcjach zespołu.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Czy stadion Turbiny (dzisiejszej Olimpii) mógł pomieścić 15 000 widzów? Czy to możliwe. Dziś przecież stadion ten jest znacznie większy, wówczas (w 1955r.) nie było dużej, betonowej trybuny. Nie było też trybun drewnianych (obecnie żadnych - obok sektora dla niby Vipów). Trudno wyobrazić sobie tłumy na meczach II ligi w 1976 roku, gdzie podobno przychodziło po 12000, a tu jeszcze 3000. Dziś ten stadion jest znacznie większy a wg danych pomieści ok.4000 max. Panie Olafie B. jakie jest źrodło tych pana opisów. Ja wiem D.B. ale czy to aby wiarygodne źródło?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pamiętający czasy(2005-07-12)
  • nie było też zabudowy halami sportowymi, tak więc plac ten był znacznie wiekszy, a co do tej liczby to i obecnkie raz się zawyża liczbe uczestników, raz zanioża w zależności od rodzaju wydarzenia i strony oceniającej. Liczba ta mogła byc jednak zblizona do podanej, nie było TVP i takie imprezy cieszyły się dużą popularnością.
  • Panie Karolu, dziś zaniża się liczbę widzów ze względów podatkowych. Ponieważ lepiej jest i taniej zapłacić podatek od 4000 sprzedanych biletów niż od 7000. Dlatego w dużych miastach spadła nagle po 1991 roku liczba widzów na meczach ligowych. Nie liczę małych wsi i miasteczek typu Grodzisk, Wronki, Pniewy, gdzie nawet jakby mieli stawion na 10000 to nie przyjdzie tyle. A jeżeli chodzi o stadion Turbiny (Olimpii) - przy ul. Agrikola, to na dużej trybunie prostej, betonowej, z tyu widnieje napis 1957 albo 1958 czyli rok budowy. Przypuszczam choć nie mam pojęcia, że łuki zostały zbudowane razem z Prostą. Czy nie wiem pan może czy były więc jakieś trybuny na tym stadionie wówczas? Na mecze czasem przychodziło nawet 3 tysiące ludzi. gdzie więc oni siedzieli? Byłbym wdzięczny za odpowiedź i pozdrawiam.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pamiętający czasy :)(2005-07-12)
  • Byłem na tym koncercie /miałem wówczas 17 lat/, ludzi było mrowie.Nie pamiętam, czy była to impreza darmowa, raczej tak, stąd trudno ustalić liczbę widzów. Towarzycho przyszło na piechotę i większość stała. W owym czasie MAZOWSZE cieszyło się niespotykaną popularnością. Obiektywnie należy podadać, że w Elblągu, poza teatrem im. Jaracza i kilku kinami kultury było tyle co kot napałkał. Ale były turbiny, dziobnice, wały okrętowe, śruby i wiele innych nikomu nieporzebnych - obecnie - zabawek.Pozdrawiam elblążan.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Tomasz Fallach(2005-07-12)
Reklama