Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Co nowego w elbląskim muzeum?

Obecnie do zbiorów muzealnych dojdą dwa piece kaflowe kadyńskie. Odczytane napisy wskazują, że pochodzą one z 1755 roku, ale były one odbudowane w 1923 roku, informował Dziennik Bałtycki z 31 października 1962 r.

Muzeum w Elblągu wzbogaca się powoli o dalsze eksponaty. Pisaliśmy już o zakończeniu prac konserwatorskich szeregu zabytków sztuki sakralnej – obecnie do zbiorów muzealnych dojdą dwa piece kaflowe kadyńskie. Odczytane napisy wskazują, że pochodzą one z 1755 roku, ale były one odbudowane w 1923 roku.
     Architektoniczne piece wzorowane są na piecach holenderskich, z XVIII wieku.
     Kafle pokryte są rodzajowymi scenami pasterskimi, wykonanymi barwnikami mineralnymi, w kolorach manganowo-kabaltowych.
     W styczniu przyszłego roku muzeum otrzyma z pracowni oliwskiej jeszcze 8 eksponatów sztuki sakralnej.
     Wyłania się jednak problem pokrycia kosztów ekspozycji wszystkich tych eksponatów. Chodzi o kwotę 20 tys. zł. Warto zainteresować tym elbląskie zakłady, które w różnych formach przychodziły już z pomocą elbląskiej placówce muzealnej.
     W listopadzie zorganizowana zostanie w muzeum specjalna wystawa, poświęcona twórczości elbląskiego plastyka Zdzisława Jakubowskiego. Do tej sprawy jeszcze wrócimy.
     Jeszcze kilka uwag o akcji szkolnej. Z dużym uznaniem należy skwitować wysiłki Danuty Milewskiej i mgr Stefanii Dejewskiej, w dziedzinie organizacji wykładów dla młodzieży szkolnej. W ub. roku obie panie miały 120 wykładów dla około 6 tys. młodych słuchaczy. W tym roku wykłady prowadzone są nadal i obejmują zapoznanie młodzieży ze sztuką starożytną i sztuką polską. Akcją wykładów objęte są wszystkie szkoły elbląskie.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej