Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy nie przywrócić KARE

Jednym z punktów przeprowadzanych narad w KARE, było przekopanie mierzei odgradzającej Zalew Wiślany od morza, poszerzenie i pogłębienie kanału, zbudowanie portu. Dzisiejsze Zakłady Mechaniczne miały przy tym spełniać rolę stoczni, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 7 grudnia 1956 r.

- Ożywczy strumień powiał przez Polskę – pisze nasza czytelniczka, Zofia Baczewska – wracają ludzie odsunięci dotychczas od steru, może więc powrócą, także dawne sprawy, zagrzebane od lat?
     Dla Elbląga taką sprawą jest dawniejszy Komitet Aktywizacji Regionu Elbląga – KARE, który zapoczątkowany w 1946 r. podczas pobytu u nas ministra Kwiatkowskiego, działał jeszcze w 1947 roku, lecz później zapadł w letarg. Czy nie byłoby wskazane zbudzić ten komitet? – zapytuje nasza czytelniczka. – Należeli przecież do niego ludzie dobrej woli i program jego był dobry.
     Gdzieś w archiwum Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, spoczywają akta tego komitetu, a między innymi protokoły z konferencji i narad. Kilka takich konferencji protokołowałam sama – pisze ob. Baczewska – Jednym z punktów przeprowadzanych wówczas narad, było przekopanie mierzei odgradzającej Zalew Wiślany od morza, poszerzenie i pogłębienie kanału, zbudowanie portu. Dzisiejsze Zakłady Mechaniczne miały przy tym spełniać rolę stoczni. Poza tym w programie była znaczna rozbudowa elektrowni, wybudowanie nowej rzeźni nad kanałem oraz innych przedsiębiorstw. Może więc celowe byłoby odkopanie zapomnianego komitetu „KARE” i uaktywnienie go – pisze na zakończenie swego listu ob. Baczewska.
     Wydaje się nam, że uwagi wysunięte przez autorkę listu winny znaleźć zrozumienie w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Zdajemy sobie sprawę, że od chwili „rozwiązania” komitetu, wiele zmieniło się w planach – ale warto jednak sięgnąć do ludzi, którzy dużo mogliby obecnie pomóc miastu w jego rozbudowie.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Chyba pomysł ten komuś nie odpowiadał. Dokładnie daty nie przypominam, ale chyba był to rok 1954, nałeżałem do aktywistów Związku Młodzieży Polskiej i przypominam pewną prelekcję w Powiatowym Komitecie PZPR (obecnie Urząd Skarbowy) na temat wypompowania wód Zalewu Wiślanego do Bałtyku. Pompy miały pochodzić ze Zwiazku Radzieckiego, a na mule po wodach Zalewu mieliśmy uprawiać ryż.Prelegent nie był z Elbląga lecz z Warszawy lub Gdańska Nikt z nas nie zastanawiał się w tamtych czasach nad realnością tego projektu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Cimafiej(2006-12-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ostatnie sztuki Skody Rapid w salonie HADM
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM