Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

idzie zima pamiętajmy.... idzie zima pamiętajmy....

Czy poprawi się zaopatrywanie Elbląga w nowalijki

Pomimo wysiłków handlowców dostawy nowalijek spóźniały się a ich asortyment był ubogi. Rzecz w tym, że Elbląg, miasto blisko 100-tysięczne, nie posiada dostatecznej bazy warzywno-ogrodniczej, informował Głos Elbląga z 27 lutego 1963 r.

Zima w prawdzie jeszcze się panoszy przynosząc nam raz po raz mroźne podmuchy, ale wiosna zbliża się już szybkimi krokami. W sklepach warzywnych coraz częściej pojawiają się wiosenne nowalijki: zielona sałata, pęczki szczypiorku, pietruszki.
     W minionych latach zaopatrzenie elbląskich sklepów w nowalijki pozostawiało wiele do życzenia.
     Pomimo wysiłków handlowców dostawy nowalijek spóźniały się a ich asortyment był ubogi. Rzecz w tym, że Elbląg, miasto blisko 100-tysięczna, nie posiada dostatecznej bazy warzywno-ogrodnicze.
     Na większą skalę produkcyjną warzywno-ogrodniczą zajmują się tylko trzy podmiejskie PGR: Janów, Bielany i Zajazd.
     W latach 1960-61 w gospodarstwach tych oddano do użytku 3 cieplarnie o powierzchni uprawowej 1410 m2. Szklarnia w Janowie jest 4-segmentowa, natomiast PGR Zajazd i Bielany mają jednosegmentowe. Dzięki tym obiektom możliwa jest uprawa nowalijek przez cały rok oraz 2-krotny w ciągu roku zbiór pomidorów.
     Niezależnie od tego, w tych 3 gospodarstwach, prowadzona jest polowa uprawa warzyw na obszarze 18 ha. Zbiory z uprawy polowej jednak, zwłaszcza w gospodarstwach Zajazd i Bielany, nie były zbyt duże, w dodatku nie przewiduje się w najbliższym czasie zwiększenia powierzchni upraw polowych warzyw w tych gospodarstwach.
     Przytoczone fakty nie rokują poprawy w zaopatrzeniu jeśli chodzi o warzywa z upraw podmiejskich. To też handlowcy Elbląga powinni już wcześniej zabezpieczyć dostawy warzyw z innych źródeł.
     Jeśli natomiast chodzi o sadownictwo to obserwuje się pod tym względem pewną poprawę. Kilka lat temu, w gospodarstwie Janów, założono sad na obszarze 6 ha, a w PGR Zajazd – na obszarze 9,3 ha. Ostatecznie badania rzeczoznawców wykazały, że rozwój sadownictwa może być kontynuowany, wyłącznie w gospodarstwie Zajazd.
     Po dokonaniu specjalnej melioracji na obszarze 70 ha na całej tej powierzchni będzie można założyć sad. Prace melioracyjne przeprowadzone zostaną jeszcze w bieżącym roku tak, że jesienią br. będzie można przystąpić do zakładania sadu.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • No i wreszcie się poprawiło odkąd towarzysze przestali się tym zajmować. Żeby jeszcze tak odpuścili hutom, stoczniom, PKP, rolnikom i innym szczodrze dofinansowywanym z naszych podatków, to i nam wszystkim zjadaczom nowalijek by się poprawiło.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    MaSer(2003-02-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Domena funkcyjna .com.pl
Konto poczty elektronicznej
Czytnik kart kryptograficznych