Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czyn społeczny w muzeum

Zabytki archeologiczne Elbląg zostały uporządkowane, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 1 grudnia 1956 r.

W sierpniu br. przebywający na terenie Elbląga pracownicy Zakładu Archeologii Polskiej z Łodzi, którzy pod kierownictwem prof. dr Konrada Jażdżewskiego oraz dr Janiny Kamińskiej szukali śladów staropruskiej osady Truso, zobowiązali się, traktując to jako czyn społeczny, do uporządkowania zabytków archeologicznych, mieszczących się w elbląskim muzeum.
     Obecnie z prawdziwą przyjemnością informujemy, że ta żmudna i bezinteresowna praca została wykonana. Ostatnio kustosz muzeum otrzymał z Łodzi scenariusz działu archeologicznego oraz obszerne wyjaśnienie, w którym dr Janina Kamińska pisze, że w Elblągu znajduje się dostateczna ilość zabytków, które mogą być umieszczone w gablotkach, a tylko nieliczne eksponaty można by uzupełnić fotografiami, jak np. dokument z podróży anglosaskiego Żeglarza Wulfstane do Truso, zdjęcia grodziska w Tolkmicku, mapki ówczesnego pobrzeża Bałtyku, rozmieszczenia plemion słowiańskich itp. Równocześnie pracownicy Zakładu Archeologii Polskiej w Łodzi zapewniają, że gdy tylko zostanie ustalony ostateczny scenariusz i zakończone prace rysunkowe wykopalisk na naszym terenie – bardzo chętnie przyjadą do Elbląga celem ułożenia zabytków i dopomożenia w urządzeniu stałej wystawy.
     Jak wyjaśnia kustosz muzeum, mgr Henryk Cieśla, prace można by już rozpoczynać, gdyby nie małe „ale” – a mianowicie brak funduszów na plansze, prace rysownicze i oszklenie gablot. Muzeum Pomorskie w Gdańsku, któremu podlega Elbląg, bardzo niechętnie daje pieniądze na rozwój miejscowej placówki i dlatego wydaje się, że sprawą powinien zająć się oddział kultury Prezydium MRN, który powinien przeprowadzić odpowiednią interwencję i pomóc kustoszowi w zorganizowaniu stałego działu archeologii. Sprawa jest o tyle ważna, że Elbląg takiego działu nie posiada oraz że w przyszłym roku również prowadzone będą prace wykopaliskowe, które jeszcze bardziej wzbogacą zbiory.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Clinex M9 Strong
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Glass