Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... brukowano ulicę Browarną

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... brukowano ulicę Browarną Fabryka cygar Loeser und Wolff w Elblągu
Rek

Właściciel tutejszej fabryki cygar i tabaki Bernhard Loeser jutro w Berlinie będzie się świętował 25-lecie istnienia swojej firmy. Z tej okazji nasz magistrat przesłał szanownemu jubilatowi serdeczne gratulacje (AZ, wtorek, 01.07.1890 r.).

Fabryka Loeser und Wolff świętowała w Berlinie
     We wtorek w Berlinie firma Loeser und Wolff obchodziła jubileusz 25-lecia swojego istnienia. W głównej siedzibie firmy przy Alexanderstraße 1, gdzie przed 25 laty panowie Loeser und Wolff w skromnych pomieszczeniach otworzyli swój interes, zebrały się delegacje przeróżnych organizacji charytatywnych, pracowników i pracownic fabryk w Elblągu i Braniewie, cały personel urzędników z Berlina i wielu przyjaciół fabryki, by złożyć jubilatom serdeczne życzenia oraz podarować kosztowne prezenty i kwiaty. Gratulacje przesłały także liczne niezwiązane bezpośrednio z firmą organizacje charytatywne i inne stowarzyszenia. Pojawiły się również delegacje służb sanitarnych, organizacji przedszkolnych i stowarzyszenia kupców. Z życzeniami oprócz przedstawicieli tutejszego magistratu przybyli także przedstawiciele Czerwonego Krzyża […] oraz magistrat i izba handlowa z Braniewa (niem. Braunsberg) (AZ, piątek, 04.07.1890 r.).
[Loeser & Wolff - niemiecka fabryka produktów tytoniowych z siedzibą w Berlinie. Produkowane, importowane i rozprowadzane w niej były przede wszystkim cygara. W pewnym okresie była to największa fabryka cygar w Europie, do roku 1937 tj. do czasu usunięcia Żydów ze świata handlu, rzemiosła i nauki była żydowskim przedsiębiorstwem. 1 lipca 1865 roku Bernhard Loeser i Carl Wolff założyli sklep z wyrobami tytoniowymi przy Alexanderstraße 3. Od 1867 roku główna siedziba mieściła się przy Alexanderstraße 1. Wolff był odpowiedzialny za obsługę pojedynczych klientów, a Loeser za sprzedaż hurtową. 20 stycznia 1874 Loeser nabył udziały w fabryce Jean Kohlweck & Co. w Elblągu, firma przekształciła się wtedy w Kohlweck & Loeser, a w 1878 roku po nabyciu wszystkich udziałów przybrała nazwę Loeser & Wolff. Fabryka zatrudniając kobiety, dała rodzinom możliwość dodatkowego zarobku, oferując także ponadprzeciętne świadczenia socjalne. Poza związkami zawodowymi firma posiadała własne ubezpieczenie od wypadków, kasę pogrzebową, własną instytucję kształcenia zawodowego, własną kuchnię zakładową i zakładową kasę oszczędnościową […]. Pruski minister stanu Karl Heinrich Boetticher powiedział w 1886 roku, po tym jak zwiedził zakład, że nie ma chyba „takiego wzorcowego kompleksu przemysłowego” w Niemczech i całej Europie. W 1885 roku Loeser wybudował kolejną fabrykę w Braniewie – niemiecka Wikipedia, tłum. DK]
     
     O mało nie doszło do tragedii
     Wczoraj przy ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) zdarzył się wypadek, który mógłby skończyć się tragicznie […] Wiatr zerwał skrzydło okna i porwał je tuż pod nogi przechodzącego tamtędy właśnie mężczyzny. Skończyło się cale szczęście tylko na strachu. Zwracamy więc Państwa uwagę, by okna, które wychodzą na zewnątrz, odpowiednio zamocowywać (AZ, piątek, 04.07. 1890 r.).
     
     Brukowanie ulicy Browarnej
     Dziś rozpoczęto prace brukarskie na ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstraße). Bruk zostanie położony do miejsca, w którym znajduje się szkoła i połączy się z wcześniej wykładanym brukiem. Dobrze by było, gdyby wybrukowano jeszcze szosę od ulicy Dużej Różanej (niem. Gr. Rosenstraße) do browaru Angielski Zdrój (niem. Englisch-Brunnen), gdzie nie da się zapanować nad brudem zarówno na jezdni jak i na chodniku. Również oświetlenie na tej ulicy pozostawia sobie wiele do życzenia (AZ, piątek, 04.07.1890 r.).
     
     Brakuje siana

     Coraz dotkliwiej odczuwalny jest brak siana. Zapotrzebowanie jest bardzo duże, a produkt mało dostępny. Wczoraj na targu można było nabyć 39 snopków tak, że dostawcy byli zmuszeni przeszukać okolicę w celu pozyskania siana na sieczkę. Wielu rolników wykorzystało stare siano na sieczkę (AZ, piątek, 04.07.1890 r.).
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • to była firma w Malborku też miał filię!!!!!111
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  (2016-07-02)
 • Cygara i cygaretki, papierosy w Elblągu. Znaczenie tej fabryki uwiecznił w swojej powieści wydanej w 1929 roku w Berlinie - zacny Pan Alfred Döblin a tytuł jego powieści to "Berlin - Alexander-Platz" - a i chyba film też był ? Filie fabryki były też w Starogardzie Gdańskim i w Bremie. Wiele by tu gadać ale młodzi mają swoje internety i mogą się stamtąd dowiedzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  erg.(2016-07-03)
 • stąd nauka jest dla kruka: większa uwaga na dobór "szpulasów". grożą przejęcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-07-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 4
AMK Kuchnia 4
AMK Kuchnia 12
AMK Kuchnia 6