UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... cumowało mnóstwo statków

 Elbląg, Wyspa Spichrzów
Wyspa Spichrzów

Wczoraj około godz. 20 ośmioletni chłopiec wpadł z bastionu na Wyspie Spichrzów w pobliżu ulicy Szyprów (niem. Schiffstraße, ulica ta dziś nie istnieje) do rzeki Elbląg. Całe szczęście zauważył to znajdujący się w pobliżu szyper, który z pomocą swojej łodzi uratował biednego chłopca (AZ, czwartek, 10.07.1890 r.).

Nocne zakłócanie spokoju
       Wczorajszej nocy mieszkańcy ulicy Sukienniczej (niem. Wollweberstraße) zostali nagle wyrwani ze snu. Stało się tak za sprawą zamieszkałych na tejże ulicy nie stroniących od alkoholu braci K., którzy, co nie należy do rzadkości, zaczęli się okładać, wywołując przy tym niemały skandal (AZ, sobota, 05.07.1890 r.).
      
       Muzeum anatomiczne pełne ciekawostek

       Jutro na Małym Placu Ćwiczeń (niem. Kl. Exerzierplatz) zostanie otwarte muzeum anatomiczne. Jest ono bogato wyposażone, w jednym z działów zobaczymy zachowane w spirytusie zasuszone kości i naturalne preparaty, a w drugim preparaty sztuczne wykonane w sterylnych warunkach. Właśnie tutaj zaprezentowanych zostanie 50 części ciała człowieka łącznie z opisami, a także wewnętrzne organy. Dalej wśród sztucznych preparatów znajdą się pojedyncze części ciała ludzkiego oraz ograny między innymi: głowa […], tętnice, żyły i nerwy. Na podstawie wielu preparatów można zobaczyć, jak wyglądają choroby oczu, choroby dzieci takie jak: dyfteryt, szkarlatyna, odra, ospa itp. […]. Zachęcamy więc Państwa do odwiedzin tego interesującego i bogatego w ciekawostki muzeum (AZ, niedziela, 06.07.1890 r.).
      
       Koncert koła Liedertafel już w piątek

       Koncert koła śpiewaczego Liedertafel odbędzie się w piątek w browarze Angielski Zdrój. Dla pasywnych członków koła i ich rodzin wstęp wolny. Inni zapłacą za wstęp 25 fenigów. Początek koncertu o godz. 19 (AZ, niedziela, 06.07.1890 r.).
      
       Na rzece Elbląg roi się od statków

       Wczoraj od rana do późnego wieczora na rzece Elbląg panowało wielkie ożywienie. W każdym razie ci mieszkańcy naszego miasta, którzy wczoraj w godzinach popołudniowych (w godz. 14-16) szli promenadą wzdłuż brzegu rzeki, mieli na co popatrzeć. Już o 5.30 rano parowiec „Anna” pod dowództwem kapitana Zedlera wraz ze stowarzyszeniem stoczniowców udał się w kierunku Bałtijska (niem. Pillau), po nim do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) i Kadyn (niem. Cadinen) wyruszył wycieczkowiec, podobnie do Krynicy ok. 50 gości wiózł parowiec „Kronprinz”. O godz. 15 kapitan Gnoyke wyruszył parowcem „Reiherstieg” do Angielskiego Zdroju. Tymczasem statek „Maria” pod dowództwem kapitana Zedlera przetransportował wielu roztańczonych gości do Schillingsbrücke. Chętnych do przejażdżek było tak wiele, że zabrakło biletów (AZ, wtorek, 08.07.1890 r.).
      
       Trzynastolatka znalazła się w rzece Elbląg

       Podobny wypadek zdarzył się wczoraj po południu, gdy 13-letnia córka handlarza Z. zamieszkałego przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) wpadła do wody z bastionu znajdującego przy moście targowym nad rzeką Elbląg. Została jednak od razu wyciągnięta z wody przez znajdujące się w pobliżu osoby (AZ, piątek, 11.07.1890 r.).
      
       Zlecenie od cesarza
       Jedna z gazet podaje: „Z rzetelnych źródeł dowiedzieliśmy się, że Cesarz zlecił panu Schichauowi wybudowanie w Elblągu cesarskiego jachtu. Dodał także, że ten nie musi zważać na koszta, tworząc to wzorcowe pod każdym względem dzieło (AZ, niedziela, 13.07.1890 r.).
      
       Zaginiona Malwina Hintz

       Od ostatniej soboty znaku życia nie daje dwudziestoletnia służąca Malwina Hintz. Ponieważ zaginiona zostawiła wszystkie swoje rzeczy u swoich państwa zamieszkałych przy ulicy Malborskiej (niem. Innerer Marienburgerdamm), nie dała też znaku życia swoim krewnym ani nigdzie indziej, można przypuszczać, że stało się jej coś złego (AZ, niedziela, 13.07.1890 r.).
      
       Gottfried Kollwes aresztowany

       Zamieszkały przy ulicy Bema (niem. Äußerer Georgendamm) robotnik Gottfried Kollwes, przeciwko któremu toczyło się postępowanie w sprawie gwałtu, został wczoraj decyzją tutejszej prokuratury aresztowany i osadzony w więzieniu (AZ, niedziela, 13.07.1890 r.).
      
tłum. Dominika Kiejdo

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W Sztutowo w gminie jest kilku radnych, którzy naprawdę chcą coś dla niej zrobić: Pan Szymański, Pan Igor, pan Szlendak, Pan Zieliński. Dużo jest też mądrych ludzi spoza gminy. Ale 80% betonu gminno-radnego to dwulicowi i fałszywi ludzie - mówią jedno a robią drugie. Tak nie może być!!! Trzeba skończyć z układami
Reklama