Piątek 20-07-2018, imieniny Czesława, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... deszcz zniszczył ślizgawkę

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... deszcz zniszczył ślizgawkę Port elbląski.
Rek

Mróz, chociaż niewielki, oraz opady śniegu sprawiły, że nasza miejska ślizgawka wyglądała coraz lepiej. W naszym mieście można było zauważyć coraz więcej osób poruszających się sańmi. Niestety, wszystko zakłóciły opady deszczu, które ciągle się utrzymują. (ENN, wtorek, 09.12.1913 r.)

Najstarszy prawnik Prus Wschodnich nie żyje
     
Wczoraj w Królewcu (niem. Königsberg) w wieku 92 lat zmarł tajny radca sądownictwa, pan Karl Bulowius. Był bardzo znaną osobistością i najstarszym adwokatem w Królewcu i na Wschodzie. (ENN, poniedziałek, 08.12.1913 r.)
     
     Święto katolickie
     
Nasi katoliccy mieszkańcy obchodzili dziś święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Przed południem i w godzinach popołudniowych odbyły się w kościołach uroczyste nabożeństwa. (ENN, poniedziałek, 08.12.1913 r.)
     
     Gdyby nie ta nadzieja....
     
Dlaczego ludzie grają na loterii? Można powiedzieć, że nie tyle grają po to, by wygrać, ile po to, by ciągle móc żyć nadzieją na wygraną. Gracz od losowania do losowania ma nadzieję na wygraną, z roku na rok płaci więcej, przez co jego nadzieja staje się coraz droższa.
     Kilku elbląskich urzędników od wielu lat brało udział w losowaniu. Grali tak przez długi czas, na darmo mając nadzieję, ponieważ nigdy nie udało im się trafić wylosowanych liczb. W końcu postanowili zagrać po raz ostatni. W dniu losowania ich nadzieja znów została pobudzona, ponieważ wbrew oczekiwaniom, wygrali 500 marek, a nie, jak się spodziewali, 10 marek na osobę.
     Wspólna decyzja urzędników nie była niespodzianką: postanowili dalej grać, płacić i mieć nadzieję. Wielu naszych czytelników postępuje z pewnością podobnie. (ENN, poniedziałek, 08.12.1913 r.)
     
     Budowa pomostu ładunkowego
     
W pobliżu Mostu Niskiego (niem. Leege Brücke) wybudowano także i po stronie południowej pomost ładunkowy na rzece Elbląg. Od Wyspy Spichrzów (niem. Speicherinsel) prowadzą do niego szerokie schody z poręczą. W tym miejscu od dawna aż prosiło się o wybudowanie takiego pomostu. (ENN, wtorek, 09.12.1913 r.)
     
     Rodzinny pogrzeb
     
Podwójny kondukt żałobny ciągnął się wczoraj po południu od kościoła menonitów na Wyspie Spichrzów (dzisiejszy kościół polsko-katolicki) do cmentarza menonitów w Witoszewie (niem. Wittenfelde). Była to szczególnie smutna uroczystość – pogrzeb rolnika Arona Maeckelborgera z Władysławowa (niem. Ellerwald 1) i jego jedynego syna, rentiera Heinricha Maeckelborgera. Panowie zmarli praktycznie w tym samym czasie, ojciec w piątek wieczorem, 4 grudnia, syn na drugi dzień rano.
     Mowę pogrzebową w kościele, który wypełniony był po brzegi, wygłosił najstarszy członek parafii menonitów, pan Rudolf Wiehler. W ostatniej drodze zmarłym towarzyszył liczny orszak żałobny. (ENN, środa, 10.12.1913 r.)
     
     Setna rocznica urodzin Ferdynanda Deltznera
     
Wczoraj po południu na cmentarzu Johannisfriedhof przy grobie Ferdynanda Deltznera zebrała się spora liczba mężczyzn i kobiet, by w setną rocznicę urodzin wspomnieć wspaniałego pedagoga, który zasłużył się szczególnie jako wymagający nauczyciel.
     Ferdynand Deltzner, który zmarł przed 16 laty w Elblągu, przyszedł na świat 12 grudnia 1813 r. Śmierć ojca zmusiła 17-letniego Ferdynanda do rezygnacji z nauki w gimnazjum, ponieważ sam musiał zarobić na chleb. Z czasem przyjął pracę nauczyciela domowego w Żuławach Wielkich (niem. das Große Marienburger Werder)*, by zapewnić sobie pewną posadę. W roku 1834 zdał egzamin na nauczyciela szkoły ludowej. Po ślubie w 1834 roku przeniósł się w elbląskie okolice do Krebhorst. Po dziewięcioletnim okresie pracy w tamtejszej szkole powierzono mu stanowisko nauczyciela w miejscowości Stobno (niem. Stube).
     Deltzner był nie tylko wybitnym nauczycielem kształcącym młodzież, na sercu leżało mu także dobro kolegów. W roku 1847 założył w Elblągu kasę pogrzebową dla nauczycieli z Elbląga i okolic wiejskich. Przez 46 lat zarządzał nią jako przewodniczący. […]. 9 czerwca 1884 roku świętował swoją złotą rocznicę pracy pedagogicznej. 16 grudnia tego samego roku obchodził wraz z żoną złote gody, a 1 października 1886 r. przeszedł w stan spoczynku. […]. Zachodniopruski Związek Nauczycielki w podziękowaniu za jego zasługi postawił przy jego grobie pomnik, a w setną rocznicę jego urodzin elbląscy nauczyciele uznali za miły obowiązek wspomnieć tę wybitną osobistość przy jego grobie. […] Pojawili się także byli koledzy zmarłego […] i złożyli na grobie wieniec. Wieniec złożyła także była uczennica pana Deltznera. (ENN, piątek 12.12.1913 r.)
     
* Żuławy Malborskie (niem. das Marienburger Werder) – obejmują tereny położone w widłach Wisły i Nogatu (zwane Żuławami Wielkimi, niem. das Große Werder) i te wsie na wschód od Nogatu, które leżą poniżej linii osad: Kukułka, Gronowo, Oleśno i Ząbrowo. Te ostatnie noszą nazwę Żuław Małych (das kleine Marienburger Werder) – Wikipedia.
     
     
***
     
     W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z grudnia 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Nie Stobno ale Stobna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-10)
 • Parę słów objaśnienia. (1) Cmentarz mennonicki w Wittenfelde. .. chodzi tu o cmentarz mennonicki przy ul. Agrykola/Kościuszki, bowiem ulica Kościuszki nazywała się do 1945 r. Wittenfelder-Straße, od majątku Wittenfeld, którego ładne obiekty (z herbami) zachowały się przy Kościuszki/Chrobrego. (2) Msza odbyła się w kościele mennonickim przy ul. Orlej, gdyż kościół ten obsługiwał mennonitów z tzw. Gemeinde Ellerwald. Natomiast wspomniany Rudolf Wiehler był prawdopodobnie przodkiem Franka Wiehlera, który obecnie przewodniczy światowemu stowarzyszeniu mennonitów. Frank Wiehler był półtora roku temu po raz e-nty w Elblągu, gdzie z jego udziałem dokonano poświęcenia tablicy pamiątkowej na d. kamienicy - kościele Gminy Mennonickiej Elbląg (Mennonitenkirche - Gemeinde Elbing) przy ul. Garbary. (3) Johannisfriedhof - to d. Park Wojska Polskiego przy ulicy 3-Maja (jest tam stosowna tablica w j. niem. i j. pol. ) (4) - Krebshorst to prawdopodobnie Rakowiec. (5) Rzeczywiście poprawie to Stobna/Stuba - jest tam kanał/rów odwadniający, który nazywał się kiedyś Stubasche-Lake, dzisiaj Izbowa Łacha, jak widzimy jadąc "7-mką" z Gdańska do Elbląga. Izba, to niekiedy na Pomorzu sztuba. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2011-12-10)
 • erg. -Twoje opowieści są ciekawe. Wydałes jakąś pozycję o historii Elbląga ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tender(2011-12-10)
 • Nie wydał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wrt(2011-12-11)
 • Zawsze z zainteresowaniem czytam wypowiedzi osoby podpisującej się nickiem "erg. " i jestem ciekawa, czy jest to równocześnie autor tego cyklu? Duży szacunek dla wiedzy i daru opowiadania o lokalnej historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kra(2011-12-11)
 • W tekście jest chyba błąd przy dacie urodzin Ferdynanda Deltznera. Napisano, że urodził się w 1913 roku, a później, że się ożenił bodajże w 1834r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-11)
 • Ferdynand Deltzner urodził się w 1813
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-11)
 • .. .a ja zaczynam od czytania erga. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mu(2011-12-12)
 • Też z dużymzainteresowaniem czytam komentasrze Erg. Duża i rzetelna wiedza. Pyteniw do Erg. - ciewaw jestem czy są jakieś źródła jak wtględało zeglarstwo na Zalewie Wiślanym w okresie międzywojennym i czy masz jekąś wiedzę na ten temat ? Pozdrawiam. A.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-12)
 • Nowa inicjatywa historyczna, wydaje się, że cykliczna: www.tv.elblag.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Hosting WWW START
Domena funkcyjna .com.pl
Konto poczty elektronicznej