UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... elblążanin posiadał okazałą gęś

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... elblążanin posiadał okazałą gęś

Pan Erdmann z ulicy Bednarskiej (niem. Spieringstraße) posiada rzadki egzemplarz gęsi. Waży ona nie mniej niż 20 kg i wagowo przewyższa okazałego łabędzia (AZ, piątek, 25.11.1892 r.).

Ukradziono wycieraczkę
       Dziś przed południem z otwartego korytarza przy ulicy Altstädtische Grünstraße ukradziono zamieszkałemu tam urzędnikowi sądu wycieraczkę, która była zawieszona na poręczy przy schodach (AZ, niedziela, 20.11.1892 r.).
      
       Urodziny Cesarzowej Fryderykowej

       Z okazji urodzin Cesarzowej Fryderykowej (niem. Kaiserin Friedrich) oflagowano dziś publiczne i prywatne budynki [Wiktoria – (ur. 21 listopada 1840 w Londynie, zm. 5 sierpnia 1901 w Friedrichshof) – księżniczka królewska jako najstarsza córka królowej Wiktorii Hanowerskiej i księcia Alberta, cesarzowa niemiecka. Po śmierci swojego ojca 9 marca 1888 mąż Wiktorii został cesarzem Fryderykiem III. Wiktoria przyjęła tytuł „Jej Cesarskiej i Królewskiej Mości Cesarzowej Niemiec”. Fryderyk jednak zmarł po 99 dniach panowania. Po śmierci męża Wiktoria najlepiej znana była jako „cesarzowa Fryderykowa” – Wikipedia](AZ, wtorek, 22.11.1892 r.).
      
       Ze spraw sądu ławniczego
       Robotnik Carl Weinberg został skazany na trzy dni więzienia za kradzież dwóch butelek wódki. Szyper Carl Büttner został uniewinniony od zarzutu kradzieży cegieł. Były malarz Carl Behrendt z Gdańska (niem. Danzig) został skazany na cztery dni więzienia za stawianie oporu i obrazę urzędnika. Tutejszy robotnik Heinrich Rückbrod za podwójne groźby i uszkodzenie mienia został ukarany karą pieniężną w kwocie 15 marek lub na trzy dni więzienia. Tutejszy murarz Franz Timm w czerwcu i sierpniu znęcał się nad robotnikiem, groził mu i naruszył mir domowy. Za te występki został skazany na 14 dni więzienia (AZ, środa, 23.11.1892 r.).
      
       Nieszczęśliwa miłość doprowadziła do śmierci 23-latka

       Na znajdującej się w pobliżu ulicy św. Ducha (niem. Heiligengeiststraße) ławce zastrzelił się wczoraj wieczorem młody mężczyzna. Jego ciało znaleziono potem w rzece Elbląg. [...] Ciało zostało zabrane do kostnicy miejskiego szpitala. W kurtce nieszczęśnika znaleziono dokumenty na nazwisko Johann Kroll, z zawodu ślusarz. Samobójca załączył też list, w którym jako powód swojego czynu podaje urażony honor i oszukane nadzieje. Z innych listów wynika z kolei, że powodem samobójstwa jest nieszczęśliwa miłość. W jednym z listów narzeczona żąda zwrotu pierścionka zaręczynowego. Mężczyzna, który miał zaledwie 23 lata, mieszkał tutaj od kilku dni, po wymeldowaniu się ze Szczecina (niem. Stettin) (AZ, piątek, 25.11.1892 r.).
      
       Młodociani przestępcy
       Dwaj około dwunastoletni chłopcy postarali się wczoraj wieczorem o bilety wstępu na koncert Lipskich Śpiewaków w Domu Rzemiosła, co stworzyło im okazję do drobnych kradzieży. Ukradli czterem damom portmonetki a kilku mężczyznom z kieszeni cygarniczkę. Jeden z chłopców już w sobotę dokonał kradzieży, w toku jest kilka śledztw w jego sprawie, ponieważ już wcześniej kilka razy dopuścił się kradzieży (AZ, niedziela, 27.11.1892 r.).
      
       Aresztowany za zakłócanie ciszy nocnej

       Pewien zamieszkały na Rybackim Przedzamczu (niem. Fischer-Vorberg, dzisiaj ul. Rybna, częściowo ul. Panieńska) szyper został wczoraj wieczorem aresztowany, ponieważ w stanie w wskazującym darł się na całe gardło, zakłócając ciszę nocną (AZ, niedziela, 27.11.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A to Ci łebski 23-latek. Najpierw się zastrzelił, a gdyby nie pomogło, to potem się jeszcze utopił. Prawdziwy mężczyzna to był.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2018-11-24)
 • Wtedy to byli Niemcy i Prusacy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  joo1(2018-11-24)
 • @joo1 - co za głęboka myśl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  olo(2018-11-24)
 • PANI "TŁUMACZKO", DK!!! OKAZAŁA GĘŚ - okazałe to są obszary Pani deficytów w zakresie znajomości języków: niemieckiego i polskiego, oraz umiejętności ich tłumaczenia!!! CESARZOWEJ FRYDERYKOWEJ - cudzysłów, a nawet podanie oryginału byłoby bardziej przejrzyste! Mimo wpisu w Wikipedii, gdzie wpis może umieścić każdy. Ale nawet Wikipedia tę frazę podaje w cudzysłowiu!!! KSIĘŻNICZKA KRÓLEWSKA - co co to? Niby Kronprinzessin? SĄDU ŁAWNICZEGO - Schwurgericht wtedy w Elblągu nie było! UKRADŁO KILKU MĘŻCZYZNOM Z KIESZENI CYGARNICZKĘ - jedną cygarniczkę miało przy sobie kilku mężczyzn??? W STANIE W WSKAZUJĄCYM DARŁ SIĘ NA CAŁE GARDŁO - wskazującym na co? Pani DK, trochę tłumaczeniowej pokory, pracy ze słownikiem (papierowym!!!) i tekstami z tamtej epoki może pomóc Pani i NIESZCZĘŚLIWYM czytelnikom czytania prób (bo chyba nie są to wersje ostateczne?!) Pani translatów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 4
  FrankEngeland(2018-11-24)
 • To, że posiadał gęś to nie jest super wiadomość, byłaby ona super / wiadomość / gdyby ją posiadł! Czyż nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  zającpoziomka(2018-11-24)
 • Chyba Ci się nudzi facet.. każdy wie o co chodzi a ty musisz swoje 5 groszy wtrącić . Pis-owiec jak nic ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  Mariusz88(2018-11-26)
Reklama