UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... elblążanin zmarł przy grobie żony

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... elblążanin zmarł przy grobie żony

Wczoraj w południe na cmentarzu przy kościele Najświętszej Marii Panny zastrzelił się przy grobie swojej niedawno zmarłej żony czeladnik garbarski Hermann Bork z Elbląga. Powody samobójstwa nie są znane. Znaleziono przy nim 59,70 marek w gotówce i zegarek kieszonkowy. Zmarły nie zostawił żadnych krewnych. Ciało zostało przetransportowane do miejskiego szpitala (AZ, środa, 21.09.1892 r.).

Na targu bydlęcym i źrebięcym
       Podczas dzisiejszego targu źrebięcego wystawiono na sprzedaż 99 źrebiąt [...]. Najlepsze sztuki szybko zostały sprzedane. Za sztukę trzeba było zapłacić 200-240 marek. Średnie i słabsze źrebaki można było nabyć za 100-150 marek. Targ bydlęcy był słabo wyposażony, ponieważ w tym samym czasie odbywał się podobny targ w Gronowie (niem. Grunau) na Żuławach (AZ, piątek, 16.09.1892 r.).
      
       Rzekoma zjawa znów powodem zbiegowiska

       Rzekoma zjawa, która była przedwczoraj powodem zbiegowiska przed budynkiem szkolnym przy Św. Ducha, również wczoraj wywołała poruszenie. Od godz. 6 ulice i ogród zabaw przed szkołą był wypełniony dziećmi i dorosłymi, niektórzy gwizdali, krzyczeli i krzyczeli i czekali na pojawienie się domniemanej zjawy. Oczywiście policja szybko zakończyła te zamieszki. Tym sposobem mieszkańcy budynku szkolnego jak i mieszkańcy pobliskich budynków zostali uwolnieni od tych hałaśliwych i strasznie uciążliwych ekscesów (AZ, piątek, 16.09.1892 r.).
      
       Ukradziono łódkę

       Pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Bocianiej (niem. Storchstraße) szyprowi wczoraj po południu ukradziono łódkę zacumowaną przy Moście Wysokim (niem. Hohe Brücke). Złodziej, mężczyzna w szarym kapeluszu i szarym garniturze był widziany wczoraj w godzinach 15-16 w łodzi przy Ziegelwerder. Do tej pory nie udało się schwytać mężczyzny (AZ, sobota, 17.09.1892 r.).
      
       Łaźnia zamknięta

       Od poniedziałku, 19 września łaźnia miejska będzie zamknięta (AZ, niedziela, 18.09.1892 r.).
      
       Święto winobrania
       Podczas święta winobrania dla dzieci, którą wczoraj w Bellevue zorganizował pan Müller, pogoda nie rozpieszczała, frekwencja była jednak niezła. Imprezę można uznać za udaną. W różnych miejscach ogrodu umieszczono tabliczki z napisami. [...]. Przed halą muzyczną stała beczka z winem ozdobiona wąsem czepnym winorośli [...]. Kapela Pelza koncertowała, z wszech stron okazywano jej zasłużone uznanie. Po godz. 17 przez ogród przeszedł pochód złożony z dzieci z Bachusem na czele. Po jego zakończeniu przed halą muzyczną każde dziecko otrzymało w prezencie butelkę wina. Po godz. 19 ruszył przez ogród kolejny pochód w kierunku małej sali ozdobionej lampionami i wąsem czepnym winorośli. Tutaj dzieci otrzymały torebkę z winogronami, z której podobnie jak z otrzymanego wina bardzo się ucieszyły. Z pewnością na długo będą mieć to wydarzenie w pamięci (AZ, wtorek, 20.09.1892 r.).
      
       Znaleziono łódź

       Ukradziona łódź należąca do szypra Malera została wczoraj znaleziona w pobliżu Ostrego Rogu i przekazana właścicielowi. Znaleziono w niej kosz i chustę, które przypuszczalnie należą do złodzieja (AZ, wtorek, 20.09.1892 r.).
      
       Ucieczka z więzienia

       Ubiegłej nocy uciekli z więzienia w Pasłęku (niem. Pr. Holland) więźniowie Wilhelm Stoll i Emil Armbruch, obaj pochodzą z Królewca (niem. Königsberg) i mają 20 i 21 lat. Być może wybiorą się teraz w kierunku Elbląga (AZ, wtorek, 20.09.1892 r.).
      
       Piwna niespodzianka

       Dwie wyższe klasy Królewskiego Gimnazjum odwiedziły w sobotę po południu zakłady browarskie w Angielskim Zdroju (niem. Englisch Brunnen). Przewodnikiem po zakładach był profesor dr Nagel. Chłopców najbardziej zainteresowała maszyna do lodów. Jednak największa niespodzianka spotkała ich ze strony szefostwa. Jak udało nam się dowiedzieć, pod koniec spotkania panowie uraczyli swoich gości połową beczki piwa (AZ, wtorek, 20.09.1892 r.).
      
       Sytuacja opanowana

       Mimo że w naszym mieście pojedyncze osoby chorują na podstępny dyfteryt i zdarzają się ofiary tej choroby, ogólnie można uznać sytuację za opanowaną (AZ, wtorek, 20.09.1892 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama