Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... handlarze narzekali na słaby interes

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... handlarze narzekali na słaby interes Ulica Rycerska przed wojną
Rek

Gdy wczoraj po południu woźnica pana Wagnera jechał furmanką ulicą Rycerską (niem. Friedrichsstrasse), jego koń poślizgnął się, przewrócił i upadł tak nieszczęśliwie na woźnicę, że złamał mu nogę (AZ, niedziela, 21.12.1890 r.).

Śliskie chodniki, dużo wypadków
     I znów z powodu śliskich chodników doszło do kilku nieszczęśliwych wypadków. Na ulicy 3-Maja pewna 16-letnia dziewczyna upadła tak nieszczęśliwie, że obiła sobie porządnie głowę, z nosa poleciała jej krew i doszczętnie zniszczyła sobie kapelusz. Na ulicy Parkowej przewrócił się zaś pewien mężczyzna, który był właśnie w drodze do teatru. Musiał więc kulejąc wrócić do domu (AZ, czwartek, 18.12.1890 r.).
     
     Ma rozbawić a jest niebezpieczny
     Przed świętami Bożego Narodzenia do sprzedaży trafił pewien produkt, przed użyciem którego ostrzegaliśmy chyba niewystarczająco. Chodzi tutaj o eksplodujące papierosy, które wyglądem nie różnią się niczym od zwykłych papierosów. Są sprzedawane w kolorowych pudełeczkach w sklepach z tytoniem jako „Bożonarodzeniowy prezent z niespodzianką”. Papierosy te zawierają materiał, który zaraz po ich zapaleniu eksploduje (AZ, sobota, 20.12.1890 r.).
     
     Na Św. Ducha przejechano kobietę

     Dziś przed południem na ulicy Św. Ducha (niem. Heilige Geiststraße) sanie zaprzęgnięte w dwa konie przejechały elblążankę zamieszkałą przy ulicy Bałuckiego (niem. Kleine Scheunenstraße). Kobieta doznała obrażeń. Właścicielem sań jest właściciel ziemski z Adamowa (niem. Ellerwald) (AZ, niedziela, 21.12.1890 r.).
     
     Handlowcy nie zbiją interesu

     Tu i ówdzie słychać negatywne głosy wśród elbląskich handlarzy, którzy narzekają na tegoroczny interes bożonarodzeniowy. Interes idzie słabo, mimo sprzyjających warunków pogodowych i związaną z nimi przejezdnością dróg. Każdy ogranicza swoje wydatki. Słyszy się, że ludzie nie mają pieniędzy. Jedni twierdzą, że konsumpcja za bardzo spadła – ludzie za dużo wydali na przyjemności w ciągu roku i teraz nie mają pieniędzy, inni z kolei twierdzą, że miesięczne utrzymanie znacznie podrożało. Do tej pory na utrzymanie wystarczyło 100 marek, teraz potrzebujemy na to 150 marek. Również w Berlinie handlarze narzekają na słaby interes w okresie świąt Bożego Narodzenia (AZ, niedziela, 21.12.1890 r.).
     
     Zepsuł sobie radość ze świąt
     Robotnik Rudowski, zamieszkały przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza Traugutta) od lat zajmuje się handlem choinkami. Gdy przed kilkoma dniami mężczyzna zawoził choinki do sprzedaży, poślizgnął się na lodzie na Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Innerer Muehledamm, dziś 1-Maja) tak nieszczęśliwie, że złamał sobie prawą rękę i porządnie się poturbował. Dopiero trzeciego dnia został zabrany do szpitala (AZ, wtorek, 23.12.1890 r.).
     
     Wydarzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

     W ostatnich czterech dniach ubiegłego tygodnia w tutejszych przedszkolach (w tamtych czasach stosowano nazwę Kinderbewahranstalt, czyli dosłownie przechowalnia dzieci) odbyły się uroczystości z okazji zbliżających się świąt. Rozdano prezenty ponad 400 dzieciom. Spotkanie rozpoczęło się od zaśpiewania przez dzieci kolędy, potem nauczycielka rozmawiała z dziećmi o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia, a dzieci głośno udzielały czasami zaskakujących odpowiedzi. Następnie dzieci deklamowały na przemian wiersze i piosenki związane z atmosferą świąt. […]. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak wiele cierpliwości i wytrwałości potrzeba, żeby nauczyć dzieci wierszy i piosenek, szczególnie gdy jest ich tak wiele jak w naszych przedszkolach. […] Następnie słowo zabrał superintendent dr Lenz, który skonstruował swoją przemowę tak, by zrozumiały ją dzieci. Zwrócił się także do matek dzieci, po czym nastąpił najbardziej wyczekiwany moment, czyli rozdanie prezentów. […] (AZ, wtorek, 23.12.1890 r.).
     
     Gość z Japonii

     Dziś rano do Elbląga przybył kapitan cesarskiej japońskiej marynarki R.M. Emai. Nasz gość będzie nocował w „Cesarskim Dworze” (niem. Kaiserlicher Hof) (AZ, wtorek, 23.12.1890 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Czytnik kart kryptograficznych Mini