UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... kobieta uległa wypadkowi przy ozdabianiu okna

 
Elbląg, Ulica Bożego Ciała kiedyś
Ulica Bożego Ciała kiedyś

Pierwszego dnia Zielonych Świątek przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) zdarzył się wypadek. Mieszkająca tam kobieta chciała uroczyście przyozdobić swoje okno, nagle przewróciło się krzesło, na którym stała i przewróciła się ona tak nieszczęśliwie, że złamała nogę (AZ, 08.06.1892 r.).

Nauczyciel Schmidtke na zwolnieniu lekarskim
     Nauczyciel Schmidtke ze Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt poślizgnął się dziś w południe na chodniku przy ul. Spieringstraße i złamał sobie nogę w dwóch miejscach. Po założeniu opatrunku przez doktora Krause Schmidtke został przewieziony do swojego mieszkania. Smutne wolne dni dla jednego z najstarszych naszych pedagogów! (AZ, czwartek, 02.06.1892 r.).
     
     Chciał, by miasto było piękne
     Zmarły handlowiec Silber, na którego pogrzeb dziś rano przybyło wiele ludzi, zapisał część majątku dzieciom brata w Chicago, a miastu Elbląg sumę ok. 20 tys. marek pod warunkiem, że miasto przed nowym ratuszem albo w innym nadającym się do tego celu miejscu wybuduje studnię. Tym samym zmarły chciał, by jego pieniądze przyczyniły się do upiększenia miasta (AZ, czwartek, 02.06.1892 r.).
     
     2 tysiące marek na szczytny cel
     Wczorajsza impreza na Schillingsbrücke zakończyła się wielkim sukcesem, sukcesem dla organizatorów, sukcesem dobroczynnym, sukcesem pod względem frekwencji publiczności. Wszystkie czynniki współgrały ze sobą, by osiągnąć zadowalający rezultat. Swoją pracę świetnie wykonali: komitet poprzez ofiarne poświęcenie, grono organizatorów, szczególnie niestrudzony pastor Malletke poprzez bardzo sprawną organizację, publika przez liczne przybycie oraz ich wielka hojność na cele charytatywne [...], pogoda, która okazała się tego dnia łaskawa. Już krótko po godz. 15 odpłynął parowiec kapitana Zedlera z pierwszymi gośćmi w kierunku Schillingsbrücke. Co pół godziny napływały coraz większe rzesze ludzi, część z nich przybyła pieszo, część na wspomnianym statku, który szczególnie w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych był bardziej zatłoczony. Ogród był pięknie przyozdobiony kolorowymi proporcami i muskanymi przez wiatr flagami i wraz ze świeżą zielenią drzew, która lśniła w promieniach słońca, robił piorunujące wrażenie. [...] Po prawej i lewej stronie w półokręgu stały gęsto obok siebie zaciszne budy z różnymi akcesoriami, ozdobione ciemnymi liśćmi, a za stołami gromada uroczych kwitnących dziewcząt w jasnych powiewnych ubraniach. [...] Z najlepszego źródła dowiedzieliśmy się, że podczas wydarzenia zebrano około 2 tys. marek, zadowalający rezultat! (AZ, piątek, 03.06.1892 r.).
     
     Wystawa prac uczniów Szkoły Dokształcającej
     Wczoraj o godz. 16 w salach Szkoły Dokształcającej odbyła się wystawa prac uczniów. Na wystawie zaprezentowano prace budowniczych, rysunki i malunki lakierników i malarzy (największa grupa), następnie rysunki stolarzy, hydraulików, ślusarzy artystycznych i budowlanych, tapeciarzy, stolarzy, szewców, ogrodników, rzeźbiarzy, sztukaterów, w końcu projekty i rysunki cyrklem, także te z dziedziny geometrii. Wystawę odwiedziło około 50-60 mistrzów cechów, przede wszystkim członkowie Komisji Cechowej, którzy oprowadzeni przez dyrektora Witta szczegółowo zwiedzili wystawione obiekty i bardzo dobrze się o nich wypowiadali. Dyrektor Witt wygłosił mowę, w której powiedział m.in., że Szkoła Dokształcająca nie jest szkołą eksperymentów a szkołą wzorcową, szczególnie dla Królewca (niem. Königsberg) i Gdańska (niem. Danzig) [...]. Wystawę, która nie jest otwarta dla publiczności, odwiedzili, jak słyszeliśmy, prezydent Holwede i radca ziemski Etzdorf. W październiku odbędzie się wielka wystawa publiczna (AZ, sobota, 04.06.1892 r.).
     
     Wysokie temperatury, więcej piwa

     Wraz ze wzrostem letniej temperatury wzrasta konsumpcja piwa. Dużą rolę odgrywają tutaj też zbliżające się dni wolne. Tylko dzisiaj na eksport wysłano dziesięć wagonów z piwem (AZ, sobota, 04.06.1892 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Z tym piwkiem to do dziś tak jest :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Pio.(2018-06-02)
 • .. .. "że miasto przed nowym ratuszem albo w innym nadającym się do tego celu miejscu wybuduje studnię". .. .- I wybudowano. Była to fontanna z Hermannem Balkiem. Obecnie zdegradowana i zapuszczona.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  erg.(2018-06-02)
 • erg. czy potrafisz wyjaśnić czemu zagospodarowanie owych 20 tyś. zajęło miastu ponad 15 lat ? Czy 20 kafli to było za mało by wznieść Balkbrunnen, czy była taka długa dyskusja kogo źródło ma honorować ? Trwało to zadziwiająco długo. W tej historii jest jeszcze ciekawa zbieżność, fundatorem Balkbrunnen był Silber, inny i odległy w czasie Silber wykonał zaś studnię Herkulesa na Starym Rynku (późniejszą fontannę Neptuna).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  BobB.(2018-06-02)
 • bardzo dziękuję, kocham te historię mego miasta, proszę o więcej, ,, pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  grace(2018-06-02)
 • Zdegradowana, zapuszczona? Coś ci się pomyliło. Tylko Balka nie ma i to nie przez kasę, a przez niechęć do Niemców Krzyżaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  Realista1(2018-06-02)
 • Kiejdo, nie tłumacz. .. Kiepska jesteś, zrozum to. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  Maatka(2018-06-02)
Reklama