Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu...ktoś ukradł wannę z podwórka

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu...ktoś ukradł wannę z podwórka Przedwojenny Elbląg
Rek

Wczoraj wieczorem około godziny 22 pewnemu szyprowi z ulicy Grochowskiej (niem. Grubenhagen) z niezamkniętego podwórza ukradziono dużą wannę. Po krótkim czasie stróż tych terenów miasta przyłapał złodzieja przy innym domu na tym, gdy ten miał zamiar spieniężyć swoją zdobycz. Złodziej, który zwie się Heinrich Schroeter i mieszka na Zawadzie (niem. Pangritz - Kolonie) po oddaniu ukradzionej wanny, został aresztowany (EZ, czwartek, 03.02.1887 r.).

Zebranie Związku Rzemiosła
     Wczorajsze posiedzenie Związku Rzemiosła, na które zostali licznie zaproszeni członkowie Związku Kupieckiego, odbyło się w dużej sali Domu Rzemiosła pod przewodnictwem profesora doktora Nagela. Po otwarciu spotkania i przeczytaniu ostatniego protokołu głos zabrał sekretarz generalny Ehlers z Gdańska (niem. Danzig) i wygłosił wykład na temat „Istoty i znaczenia handlu” […]. Po zakończeniu wykładu prof. Nagel podziękował mówcy w imieniu zabranych i po krótkiej przerwie przekazał, na jakim etapie są starania do przygotowania wystawy rzemieślniczej. […] (EZ, środa, 02.02.1887 r.).
     
     Włamanie w biały dzień
     Dzisiaj przed południem ok. godz. 10 doszło do włamania do jednego z pomieszczeń domu przy ulicy Warszawskiej 1 (niem. Berliner Chaussee). Złodziej mimo sporego ruchu ludzi na ulicy o tej porze dnia rozbił szybę, wszedł do środka i ukradł wszystkie zapasy żywnościowe: masło, ser, chleb i ciasto. Włamanie w biały dzień? Czy takie coś powinno być możliwe? (EZ, 02.02.1887 r.).
     
     Z rzeki Elbląg wypłynęło ciało mężczyzny

     Wczoraj po południu w pobliżu ławki znajdującej się przy Bramie Żurawiej znaleziono zwłoki mężczyzny w stanie zupełnego rozkładu. Zwłoki pochodziły z rzeki Elbląg. Mężczyzną okazał się czeladnik murarski Johann Freining. Denat zaginął dwa miesiące temu, żył samotnie, z dala od swojej rodziny, był w owym czasie bezdomny i nocował w łodziach cumujących nieopodal mostu targowego. Ponieważ mężczyzna cierpiał na skurcze, przypuszcza się, że wypadł za burtę i utonął (EZ, czwartek, 03.02.1887 r.).
     
     Dezerter wrócił do swojej jednostki
     Wczoraj wieczorem aresztowano w Elblągu młodego mężczyznę za włóczęgostwo i pijaństwo. Dziś okazało się, że mężczyzna 10 grudnia, zaraz po wstąpieniu do wojska zdezerterował. Młodzieniec nazywa się Franz Schlumski. Dziś został przetransportowany do swojej jednostki wojskowej, ósmej kompanii, czwartego Wschodniopruskiego Pułku Grenadierów numer 5 w Gdańsku (niem. Danzig) (EZ, sobota, 05.02.1887 r.).
     
     Pobito stróża miejskiego

     Wczoraj wieczorem w godzinach 22-23 na ulicy Płk. Dąbka (niem. Angerstrasse) stróż miejski M. został zaatakowany przez wielokrotnie karanego robotnika G. Mężczyzna został tak dotkliwie pobity, że doznał wielu obrażeń. Wobec winowajcy wszczęto już postępowanie karne (EZ, sobota, 05.02.1887 r.).
     
     Ukradli płot przy cmentarzu
     W ubiegłe noce kilku niecnych rzezimieszków wyłamało i ukradło sporą część płotu przy przykościelnym cmentarzu dla ubogich. Na razie nic nie wiadomo na temat sprawców zdarzenia (EZ, sobota, 05.02.1887 r.).
     
     Trzyletnie dziecko zmarło na skutek oparzenia
     Do nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj po południu przy ulicy Bałuckiego (niem. Kleine Scheunenstrasse) w domu tokarza Gustawa Thiela. Żona mężczyzny była zajęta szorowaniem podłogi w jednym z pokoi i w tym celu postawiła na ziemi miskę z wrzącą wodą. Na nieszczęście przebywający w izbie trzyletni synek państwa Thielów potknął się i wpadł do miski z gorącą wodą i oparzył sobie tak mocno lewą nóżkę, że dziś rano zmarł na skutek odniesionych oparzeń (EZ, niedziela, 06.02.1887 r.).
     
     Epileptyk chciał wykąpać się w rzece Elbląg

     Tłum ludzi zebrał się wczoraj po południu o godz. 15.30 nad rzeką Elbląg. Powodem zbiegowiska był tymczasowo przebywający w Elblągu czeladnik garncarski Carl Kluwe, który rozebrał się na jednej z ławek przy ulicy Świętego Ducha (niem. Heilige Geiststrasse), chcąc wykąpać się w rzece Elbląg. Ponieważ Kluwe nie sprawiał wrażania pijanego, przypuszczano, że musi być chory na umyśle, skoro wybiera sobie kąpiel o takiej porze roku. Oczywiście zamiar mężczyzny został udaremniony, a on sam oddany pod odpowiednią opiekę. Jak się okazało mężczyzna cierpi na epilepsję i wpadł na szalony pomysł, bowiem myślał, że w pokonaniu skutków jego choroby skuteczna będzie zimna kąpiel (EZ, wtorek, 08.02.1887 r.).
tłum.DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem