Niedziela 17-02-2019, imieniny Aleksego, Zbigniewa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... ktoś zrobił głupi żart mleczarzowi

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... ktoś zrobił głupi żart mleczarzowi
Elbing - Schmiedestrasse
Rek

Głupi żart zrobiono wczoraj młodemu mężczyźnie, który stał mlekowozem na ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse). By dostarczyć mleko, musiał na chwilę zostawić swój wóz bez nadzoru. Zauważył to pewien bezczelny typek, który poluzował cugle. Gdy mleczarz, nic nie podejrzewając, wsiadł do furmanki i ruszył w kierunku Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz – Plac Słowiański), koń nie był w stanie skręcić, a wóz trafił w stojącą latarnię przy nieruchomości należącej do rentiera Neumanna, rozbijając ją (EZ, wtorek, 18.12.1894 r.).

Zajęcia religii katolickiej
     Zajęcia religii katolickiej w Królewskim Gimnazjum i w miejskim Realnym Gimnazjum będzie prowadził kapłan Tietz a te same zajęcia w Wyższej Szkole dla Dziewcząt i w Staromiejskiej Szkole dla Dziewcząt poprowadzi kapłan Kranich (EZ, sobota, 15.12.1894 r.).
     
     Powstaną nowe lokale
     Komisja miejska udzieliła pozwolenie kupcowi Fritzowi Saustowi z Elbląga na prowadzenie przyhotelowego gospodarstwa przy Placu Fryderyka Wilhelma 4 (niem. Friedrich Wilhelm-Platz, dziś Plac Słowiański) (w hotelu de Berlin) a restauratorowi Hermanowi Loewke z Elbląga udzieliła pozwolenie na otworzenie baru z winem i piwem w budynku przy Hetmańskiej 7 (niem. Neustädtische Wallstraße) (EZ, sobota, 15.12.1894 r.).
     
     Podmiejskie drogi zaczęły zamarzać

     Wiejskie drogi są obecnie zamarznięte […]. Rolnicy nie omieszkali przed nastaniem mrozów bronować ziemi. W przydrożnych rowach na Żuławach lód ma w niektórych miejscach 8 cm (EZ, sobota, 15.12.1894 r.).
     
     Po raz drugi wybito szyby w domu policjanta
     Przedwczoraj wieczorem w domu zamieszkałego przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) funkcjonariusza policji już po raz drugi wybito szyby. Dziś schwytano sprawcę. Jest nim czeladnik murarski z ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstrasse) (EZ, sobota, 15.12.1894 r.).
     
     Ze spraw sądu ławniczego

     Sąd ławniczy skazał dziś robotnika Georga Teppera z Elbląga na dwa miesiące więzienia za to, że 23 września na ulicy Mostowej (niem. Brueckstrasse) napadł on na praktykanta sklepu spożywczego oraz groził właścicielowi ziemskiemu z Raczek Elbląskich (niem. Unterkrebswalde). Z kolei Ferdynand Rabenicki z Zawady (niem. Pangritz – Kolonie) został skazany na miesiąc więzienia za uszkodzenie mienia, a robotnika Roberta Rautenberga z Jegłownika (niem. Fichthorst) skazano z powodu uszkodzenia ciała oraz kradzieży na trzy miesiące i jeden tydzień więzienia, z kolei przeciwko czeladnikowi ślusarskiemu Karlowi Schaudin z Elbląga wymierzono karę dwóch miesięcy więzienia za naruszenie miru domowego, obrazę, groźby i uszkodzenie ciała (EZ, sobota, 15.12.1894 r.).
     
     O mały włos od nieszczęścia
     W małej szopie przy drogerii należącej do Bernarda Janzena przy 1-Maja 10 (niem. Innerer Muehlendamm) wczoraj wieczorem gotowano na kuchence gazowej pastę do podłogi. Pasta wyleciała z garnka i zajęła się od ognia palącego się na kuchence. Ponieważ ogień szybko się rozprzestrzenił, sprawa wyglądała dość poważnie. Ogień udało się ugasić jeszcze przed przybyciem straży pożarnej (EZ, niedziela, 16.12.1894 r.).
     
     Ukradli zabawki i uciekli
     W czwartek wieczorem kupcowi zamieszkałemu przy ulicy Rybackiej (niem. Fischerstrasse) ukradziono zgromadzone przy schodach zewnętrznych jego domu zabawki. Zauważyła to pewna kobieta, a gdy się zbliżyła, trzech młodych chłopaków zaczęło uciekać przez bramę. Sprawcy wyrzucili ukradzione rzeczy do rzeki Elbląg i zbiegli. Wczoraj jednak zostali schwytani i wkrótce zostaną postawieni w stan oskarżenia (EZ, niedziela, 16.12.1894 r.).
     
     Kara za złe zachowywanie się na ulicy
     W sobotę wieczorem aresztowano pewnego formierza z ulicy Płk Dąbka (niem. Angerstrasse), który w stanie alkoholowego upojenia na ulicy Parkowej (niem. Herrenstrasse) doprowadził do skandalu (EZ, wtorek, 18.12.1894 r.).
     
     Bójka na Starym Mieście

     Na rogu ulic Stary Rynek (der Alte Markt) i Świętego Ducha (niem. Heiligengeiststrasse) doszło wczoraj do bijatyki, w której brała udział spora liczba osób. Podczas bójki jej uczestnicy doznali dość poważnych obrażeń, szczególnie dotkliwie pobici zostali tutejsi dwaj czeladnicy ślusarscy. Główny sprawca zamieszania, czeladnik zegarmistrzowski, zamieszkały przy ulicy Rybackiej (niem. Fscherstrasse) został aresztowany (EZ, wtorek, 18.12.1894 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • O ile znam Elbląg, to nie było Angerstr. lecz Ankerstr. (nieistniejąca obecnie uliczka łącząca ul. Janowską z dzisiejszą al. Tysiąclecia), a nadto Herrenstr. to dzisiejsza ul. Janowska. Wreszcie tłumacz mógłby się zaopatrzyć w porządną mapę Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  Anpi(2014-12-13)
 • Panie Anpi, jest Pan w błędzie. Dzisiejsza ul. Płk. Dąbka nazywała się przed wojną Hochstraße - ul. Wysoka i taką to nazwę miała jakiś czas po 1945 r. Ale Hochstraße w dawnych czasach od Sternstraße (Gwiezdna) do nowych granic miasta w 1913 r. (także po włączeniu Kolonii Pangritza - Zawady) nazywała się Anger-Straße ("ulica Łąkowa") - Nazwa ta wynikała z faktu, że w tej części Elbląga znajdowały się łąki gminne. W tej sytuacji z pewnością tłumacz nie zrobił żadnego błędu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  erg.(2014-12-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 5
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 11
AMK Kuchnia 12