Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… mieszkało 40 tysięcy osób

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… mieszkało 40 tysięcy osób Zakłady Schichaua
Rek

Wczoraj wieczorem z zaparkowanej przy ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) dorożki ukradziono kosz z bielizną i ubraniami. Z kolei z kilku latarni ulicznych przy ulicy Dolnej (niem. Dritte Niederstrasse) zniknęły lampy naftowe, które prawdopodobnie zostały ukradzione. W nocy z soboty na niedzielę przy ulicy Szpitalnej (niem. Hospitalstrasse) zniszczono cztery okiennice. W tym ostatnim przypadku chodziło prawdopodobnie o głupi wybryk (AZ, wtorek, 11.02.1890r.).

Liczenie mieszkańców
     Po przeprowadzonym ostatnio liczeniu mieszkańców naszego miasta ich liczba wynosi obecnie ponad 40 tysięcy (AZ, piątek, 14.02.1890 r.).
     
     Federalne Święto Śpiewacze
     Komisja pruskiego Prowincjonalnego Związku Śpiewaczego zachęca pojedyncze stowarzyszenia do zgłaszania do dnia 22. bieżącego miesiąca swojego udziału w niemieckim Federalnym Święcie Śpiewaczym, które odbędzie się w Wiedniu. Szczególne życzenia odnośnie zakwaterowania należy zgłaszać Prowincjonalnemu Związkowi Śpiewaczemu (AZ, wtorek, 11.02.1890 r.).
     
     Ochrona przed chuliganami
     Aby ochronić nowo posadzone drzewka przed grasującymi w Elblągu coraz częściej niszczycielami przyrody, na zieleńcu przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Aeusserer Muehlendamm, dzisiejsza Traugutta) przed domami o numerach 47, 48, 48 a i 49 każdą młodą lipę otoczono zieloną siatką, co uniemożliwi zbliżenie się do drzewa z nożem lub toporkiem. Podobne zabiegi są bardzo pożądane na innych alejach (AZ, środa, 12.02.1890 r.).
     
     Okładali się butelkami po głowach
     Wczoraj wieczorem krótko po godz. 21 na Starym Rynku (niem. der Alte Markt) niedaleko sklepu Zygmuntowskiego doszło do bójki między kilkoma młodymi robotnikami. Zaszło to tak daleko, że ludzie wyjęli z teczek butelki, którymi ku przerażeniu przechodniów zaczęli okładać się po głowach (AZ, środa, 12.02.1890 r.).
     
     Kontrole szkół
     Po przeprowadzeniu kontroli w Szkole dla Dziewcząt nr 1 przez nauczyciela gimnazjum Bandowa, która miała miejsce w ubiegłą sobotę, wczoraj profesor Nagel skontrolował trzy klasy Szkoły dla Chłopców nr 2. Tak rozpoczęły się więc tegoroczne kontrole naszych szkół elementarnych. Te zajmą z pewnością panom wizytatorom jakiś czas (AZ, piątek, 14.02.1890 r.).
     
     Zimy już nie będzie
     Profesor Falb, znany meteorolog, w ostatnich dniach w Halle wygłosił wykład, w którym wyjaśnił, że tej zimy śnieg już nie spadnie. Wykluczył także powrót typowego dla zimy chłodu. Na razie jednak, wbrew temu, co mówi Falb, znów zrobiło się zimno (AZ, sobota, 15.02.1890 r.).
     
     Kryminalne przypadki
     Zamieszkały przy ulicy Parkowej (niem. Herrenstrasse) właściciel dorożki od pewnego czasu znalazł sobie „ciekawą” rozrywkę i strzelał do gołębi znajdujących się na sąsiednim podwórku. Z tego powodu złożono doniesienie o przestępstwie. Wczoraj przed południem na ulicy Warszawskiej (niem. Berlinerstrasse) ukradziono 8 marek z kasy, gdy kelnerka oddaliła się z lokalu. A pewnemu rentierowi zamieszkałemu przy ulicy Garbary (niem. Kurze Hinterstrasse) ukradziono z otwartego pokoju męski złoty pierścionek z brylantem. Z kolei przedwczoraj żonie robotnika ukradziono z podwórka przy Małej Górze Cudów (niem. Kleiner Wunderberg, dzisiejsza Karowa) 13 par wywieszonych tam wełnianych rajstop […] (AZ, sobota, 15.02.1890 r.).
     
     Ranny szewc
     Zamieszkały przy ulicy płk. Dąbka (niem. Angerstrasse) głuchoniemy szewc został wczoraj po południu ciężko zraniony przez zamieszkałą w tym samym domu kobietę, ponieważ ta rzuciła w niego miską. Podobnie wczoraj zamieszkała przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) właścicielka domu w trakcie kłótni otrzymała tak porządne razy od swojej najemczyni, że również została poważnie ranna (AZ, niedziela, 16.02.1890 r.).
     
     Konfiskata ulotek
     Wczoraj w Elblągu policja znów skonfiskowała sporą liczbę ulotek o treściach socjaldemokratycznych (AZ, niedziela, 16.02.1890 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".

     
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • kilka lat i znowu tyle będzie mieszkać. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  (2016-02-13)
 • to tak jak teraz :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-02-13)
 • Jak na ówczesne czasy w 40 tysięcznym mieście po części pruskim, po części niemieckim duża ilość kradzieży ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  helamaGb6(2016-02-13)
 • Niemcy to jednak straszni złodzieje i bandyci, jak się to czyta to, aż się cieszyć trzeba, że opuscili miasto i nie ma juz tego niemieckiej patologii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  adse(2016-02-13)
 • .. .Herrenstraße. .. to częściowo dzisiejsza ulica Janowska. .. .helamaGb6/- / poucz się podstaw historii nie tylko Elbląga. Prusacy to tacy sami Niemcy jak Polacy w Wielkopolsce (Wielkopolanie), jak Polacy w Małopolsce (Małopolanie), czy jak Polacy na Mazowszu (Mazowszanie).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  erg.(2016-02-14)
 • Oby za 9 miesięcy było Nas więcej. , ,KTO POSIADA MŁODZIEŻ, POSIADA PRZYSZŁOŚĆ"- hasło niemieckich młodych pionierów. Wskaźniki dzietności za 2014 r. wśród państw unni europejskiej : Francja 2,08; Irlandia 2,00; Wielka Brytania 1,90; Finlandia 1,73; Hiszpania 1,48; Łotwa 1,35; Polska 1,33; (miejsce 212 na liscie wszystkich krajów). Za nami tylko Słowenia, Rumunia i Litwa. Kto pluje na program 500+ jest przeciw Polsce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  (2016-02-14)
 • za kilka lat nasi potomni (ci którzy tu zostaną) przeczytają to samo. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2016-02-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKOWOKO s.c.
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne EVA MINGE