Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… motor potrącił rowerzystę

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… motor potrącił rowerzystę
Ul. 1 Maja (Innerer Mühlendamm)

Wczoraj ok. godz. 12.30 rowerzysta został potrącony przez motor podczas manewru wyprzedzania. W wyniku upadku rowerzysta został lekko ranny, a rower uszkodzony. Winę w wypadku ponosi motocyklista, ponieważ podczas wyprzedzania za szybko skręcił w prawo. (ET, środa, 1 lipiec 1931 r.)

Został raniony nożem
     
Wczoraj wieczorem przy stanicy wodnej elbląskiego klubu kajakarskiego raniony nożem został pan H. z Gdańska (niem. Danzig). Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala. (ET, środa, 1 lipiec 1931 r.)
     
     Włamanie
     
Wczoraj w południe doszło do włamania przy ulicy Żeromskiego 7 (niem. Pott-Cowle-Strasse). Dom był zamknięty. Złodziej ukradł walizkę i kilka ubrań. Złodzieja przyuważono i opisano go w następujący sposób: wiek około 30-35 lat, wzrost ok. 1,65 m, miał na sobie jasnoszary, letni garnitur oraz sportowe buty. (ET, środa, 1 lipiec 1931 r.)
     
     Targi konne
     
W jutrzejszy piątek na miejskim Viehofie odbędą się targi konne. (ET, czwartek, 02.07.1931 r.)
     
     Prace budowlane w okręgu elbląskim
     
Niezbyt dobrze wygląda w porównaniu do lat ubiegłych kwestia przedsięwzięć budowlanych. Mimo wielkich starań okręgowego zarządu o pozyskanie nowych środków w celu ograniczenia dużego bezrobocia, dzisiejsze prace budowlane obejmują zaledwie kilka budynków osiedlowych w Nogathaffkampen i kilka budynków w Krasnym Lesie (niem. Neu-Schönwalde).
     Trochę lepiej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o budowę dróg. Wylewanie nowego asfaltu i smołowanie dróg okręgowych i dróg w naszej prowincji zapewniło na kilka tygodni ludziom pracę. Ponadto planuje się budowę drogi na odcinku Pomorska Wieś (niem. Pomehrendorf) – Kamiennik Wielki (niem. Gross Stoboy), kilka prac drogowych w Komorowie Żuławskim (niem. Kammersdorf) i Łęczu (niem. Lenzen). (ET, czwartek, 02.07.1931 r.)
     
     Żeńska kapela w restauracji „Alfazar”
     
W restauracji „Alfazar” od jakiegoś czasu przygrywa ciesząca się popularnością żeńska kapela Roderjahn-Robus. Zespół gra przede wszystkim muzykę nostalgiczną, wprowadzając gości w wyborny nastrój. Dziś wieczorem również odbędzie się koncert kapeli. (ET, czwartek, 02.07.1931 r.)
     
     Bieg sztafetowy przez Elbląg
     
Dzisiaj przed południem przez ulice naszego miasta przebiegła sztafeta. Sztafeta biegła od strony Königsberger Chaussee przez ulicę Rzeźnicką (niem. Fleicherstrasse), Wysoki Most (niem. Hohe Bruecke) dalej do Malborka (niem. Marienburg) […]. (ET, piątek, 03.07.1931 r.)
     
     Lud skazany na włóczęgę
     
Wczoraj po południu przez ulice naszego miasta przejeżdżała spora grupa Cyganów, ciągnąca za sobą długą karawanę wozów. Kolorowo ubrane postaci wywołały sporą sensację wśród mieszkańców Elbląga. Spora grupa ciekawskich dzieci biegła obok rozklekotanej przyczepki przeznaczonej do zamieszkania. Część cyganów siedziała na wozach, część szła obok nich i próbowała w zamian za wróżby uzyskać od pieszych kilka gorszy.
     Cyganie przybyli z Malborka na odbywające się dziś w naszym mieście targi konne. Grupie cygańskiej wskazano miejsce na nocleg poza murami naszego miasta. (ET, piątek, 03.07.1931 r.)
     
     Rudolf Warncke dyrektorem teatru miejskiego
     
Podczas posiedzenia rady nadzorczej elbląskiego teatru główny reżyser Rudolf Warncke został wybrany na stanowisko dyrektora elbląskiego teatru na okres roku. Pan Warnke od lat pracuje w naszym teatrze, zna więc dokładnie upodobania i zwyczaje naszej publiczności. (ET, piątek, 03.07.1931 r.)
     
     Wypadek przy pracy
     
W sobotę uległ wypadkowi stolarz Hellmut Rosenowski. Wypadek wydarzył się w stolarni w dzielnicy Grubenhagen*. Mężczyzna z ciężkimi obrażeniami lewej ręki został zawieziony do szpitala. (ET, poniedziałek, 06.07.1931 r.)
     
* Der Grubenhagen – historyczna część naszego miasta znajdująca się dziś w dzielnicy Zawodzie. Obecnie nazwa ani żaden jej polski odpowiednik nie funkcjonuje. Osiedle znajdowało się po lewej stronie rzeki Elbląg, na zachód od Wyspy Spichrzów. Jego wschodnią granicę wyznaczała ulica Grochowska. Od północy, zachodu i południa jego granicę stanowił kanał i zapewne niewielka grobla – Wikipedia.
     
     Na targu bydlęcym interes się kręci
     
Na sobotnim targu bydlęcym zanotowano bardzo duży obrót. Sprzedano 66 prosiąt starszych i 267 prosiąt młodych. Za starsze prosięta trzeba było zapłacić 0,36-0,40 marek za kg, młode prosięta kosztowały 7,50-9 marek za sztukę. (ET, poniedziałek, 06.07.1931 r.)
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z początku XX wieku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
     
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wykonawstwo i remonty
Zabudowy w hostelu w Gdańsku
Szkło ozdobne 4
Fronty mdf frezowane biały mat