UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... na cmentarzu powstało ciekawe dzieło

 
Elbląg, Kościół Najświętszej Marii Panny
Kościół Najświętszej Marii Panny
Reklama

Wielką popularnością wśród odwiedzających cmentarz przy kościele Najświętszej Marii Panny cieszy się niedawno tam postawiona krata okalająca jeden z grobów. Okala ona grobowiec rodziny Schulz z Elbląga, zamieszkałej na Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Innerer Muehlendamm, dzisiejsza 1-Maja). Krata została wyprodukowana przez firmę Ed. Puls z Berlina z kutego żelaza, kosztowała 3800 marek i została postawiona przez mistrza ślusarskiego Forstreutera.

Malowaniem i pozłacaniem zajmie się mistrz malarski Lange z Elbląga. O tym, że nasi miejscowi ślusarze - artyści są mistrzami w swoim fachu i wykonują solidną robotę, świadczy ostatnia wystawa rzemiosła. I laicy i znawcy są zgodni, że jeszcze w Elblągu nie widzieliśmy podobnego dzieła sztuki jak to na cmentarzu (AZ, sobota, 27.06.1891 r.).
      
       Tak elblążanie świętowali świętego Jana

       Noc Świętojańska przebiegała u nas dość spokojnie. W Winnicy (niem. Weingrundhorst) pan Pelz dał z tej okazji udany koncert, w którym wzięła udział liczna publika. Wykonanie kapeli spotkało się z wielkim aplauzem. […] W Belwederze kolejny koncert dała węgiersko-cygańska żeńska kapela. Także ten koncert cieszył się dużym zainteresowaniem i zyskał wielki poklask. Z kolei uczniowie Trzeciej Szkoły dla Dziewcząt w towarzystwie swoich krewnych wybrali się na letnią wycieczkę na Dębicę (niem. Dambitzen) i wrócili wieczorem ok. godz. 21 do domu wielkimi grupkami przy śpiewie z lampionami w ręku i w dobrych nastrojach. Niewiele pozostało ze zwyczajów i tradycji dawnych czasów obchodzonych podczas tego święta. Zniknęły one zupełnie z obyczajowości naszego miasta. Jedynie pan Schroeter na świętego Jana rozpalił w Winnicy (niem. Weingarten) za swoim na północy leżącym laskiem mały ogień. Od strony Winnicy w kierunku północnozachodnim prawdopodobnie w okolicy Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen) zauważyliśmy drugi ogień (AZ, czwartek, 25.06.1891 r.).
      
       Wypadek w fabryce lokomotyw

       Wczoraj w południe robotnik Plintsch podczas smarowania tendera [w kolejnictwie, wagon specjalnej konstrukcji do przewozu węgla i wody dla parowozu – Wikipedia] w fabryce lokomotyw spadł z dużej wysokości do wykopu pod fundamenty. Mężczyzna doznał podwójnego złamania prawej nogi (AZ, czwartek, 25.06.1891 r.).
      
       Misjonarz z Afryki w Elblągu
       Dziś do naszego miasta przybył misjonarz ze wschodniej Afryki nazwiskiem Greener. Nasz gość zatrzymał się w Królewskim Dworze (niem. Koeniglicher Hof) (AZ, piątek, 26.06.1891 r.).
      
       Profesor Nagel nowym dyrektorem Gimnazjum Realnego

       Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Miejskiej profesor Nagel, którzy od jakiegoś czasu zastępuje doktora Brunnemanna na stanowisku dyrektora, został wybrany nowym dyrektorem Gimnazjum Realnego. Ogół obywateli z pewnością przyjmie tę wiadomość z radością (AZ, piątek, 26.06.1891 r.).
      
       Chórzyści wybierają się na wycieczkę
       W niedzielne popołudnie elbląski chór kościelny uda się na wycieczkę wozem do Pęklewa (niem. Panklau) i do Kadyn (niem. Cadinen) (AZ, sobota, 27.06.1891 r.).
      
       Klub rowerowy świętuje jubileusz

       Tutejszy klub rowerowy organizuje w niedzielę swoją jubileuszową uroczystość, na którą zaprosił wiele zamiejscowych stowarzyszeń oraz tutejsze kluby wioślarskie. Przed południem odbędą się na Schillingsbruecke poranne zakupy, rowerzyści udadzą się tam na rowerach, wioślarze łodziami, a wieczorem zaplanowano wspólne jedzenie w Niemieckim Domu (niem. Deutsches Haus) (AZ, sobota, 27.06.1891 r.).
      
       Przedszkolaki z wycieczką na Dębicy

       W środę po południu panna Pahlke udała się ze swoim przedszkolem wozem na wycieczkę na Dębicę (niem. Dambitzen). Wycieczka należy do udanych. Czas upłynął dzieciom na tańcach i zabawach. Maluchom spodobała się także ułożona przez pannę Pahlke historyka pod tytułem „Wieniec kwiatów” tak, że musiała ona ją jeszcze raz powtórzyć. Również sztuka „Duże ubrania” spodobała się dzieciom (AZ, sobota, 27.06.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama