UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...na moście kładła się pijana kobieta

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu...na moście kładła się pijana kobieta

Komiczna scena rozegrała się wczoraj wieczorem około 21.30 na Wysokim Moście. Na ulicy nieopodal rzeki Elbląg pewna pijana kobieta rozłożyła swoje manatki i zorganizowała sobie tam nocleg. Policja kazała kobiecie natychmiast usunąć swoje obozowisko. Już słychać było dźwięki „żółtego pojazdu”, gdy nagle pojawił się mężczyzna, który przedstawił się jako mąż kobiety, wziął ją wraz z jej manatkami na ramiona i wyniósł się stamtąd trzymając na barkach ten „słodki ciężar”. Wokół słychać było tylko śmiech gapiów przyglądających się uciekającemu mężczyźnie, który w ten sposób uchronił swoją lepszą połowę przed wymiarem sprawiedliwości (EZ, czwartek, 02.06.1887 r.).

Złote gody
       Pierwszego dnia Zielonych Świątek tutejszy rentier August Ludwig Tausch wraz z małżonką obchodził bardzo rzadką rocznicę – złote gody. Jubilaci, którzy przed pięćdziesięcioma laty w Warszawie (niem. Warschau) zawarli związek małżeński, przenieśli się do Elbląga w 1845 roku i cieszą się nadal stosunkowo dobrym i fizycznym i psychicznym zdrowiem (EZ, środa, 01.06.1887 r.).
      
       Parafia Bożego Ciała będzie miał nowego pastora
       Wybrano drugiego kaznodzieję w parafii Bożego Ciała. Zostanie nim pastor Schieferdecker z Poznania (niem. Posen). Pastor przyjął posadę i wkrótce przeprowadzi się do Elbląga, by przejąć powierzony mu urząd (EZ, środa, 01.06.1887 r.).
      
       Podczas Zielonych Świątek nie było spokojnie
       Pierwszego dnia Zielonych Świątek w naszym mieście doszło do krwawych incydentów, podczas których wiele osób doznało poważnych obrażeń. Zamieszkały przy ulicy Teatralnej (niem. Ziegelscheunstrasse) 18-letni, wcześniej wielokrotnie karany Adolf Mueller okazał się bohaterem ostatnich świąt. Gdy o godz. 19 spotkał przypadkowo na ulicy zamieszkałego również przy Teatralnej stolarza S., do którego żywił urazę, po krótkiej wymianie słów wymierzył mu niebezpieczny cios nożem w nadgarstek, a potem śledził poszkodowanego mężczyznę z kawałkiem drewna w ręku, jak ten szedł do domu swoich rodziców. Gdy zamknięto mu drzwi przed nosem, młody mężczyzna porozbijał wszystkie okienne szyby. W końcu M., który przed domem S. zachowywał się jak szaleniec, został unieszkodliwiony przez kilku rosłych mężczyzn, którzy go związali i furmanką do przewożenia mięsa zawieźli na posterunek policji, skąd przewieziono go do aresztu. Innym razem zamieszkały przy Płk Dąbka (niem. Angerstrasse) czeladnik murarski o godz. 10.45 podczas spotkania na Suenderberge został przez swojego kolegę poważnie ranny nożem w rękę i głowę. Również tutaj poszło o stare zatargi. W tym samym czasie na ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse) w pobliżu cukierni Maurizio dwóch rzezimieszków napadło na pewnego mężczyznę i powaliło go na ziemię. Gdy mężczyzna odwrócił się w kierunku sprawców, otrzymał kilka cisów nożem w głowę tak, że krew rozbryzgała się po pobliskiej ścianie. Także piętnastoletni syn rannego mężczyzny oraz przybyły z pomocą czeladnik kominiarski zostali ranieni w głowę. Niestety nie udało się schwytać oprawców, ponieważ – jak wynika z zeznań świadków - zaalarmowany przez zaniepokojonych mieszkańców stróż nocny, wolał oddalić się czym prędzej od tego niebezpiecznego miejsca walki (EZ, środa, 01.06.1887 r.).
      
       Generalne zebranie Związku Nauczycielskiego

       Wczoraj w pomieszczeniach kasyna odbyło się pierwsze zebranie generalnie Związku Nauczycielskiego działającego przy Wyższych Szkołach dla Dziewcząt w Prusach Wschodnich, Zachodnich i Poznaniu, z kolei przedwczoraj w hotelu de Berlin odbyło się spotkanie poprzedzające zebranie generalne. Spotkanie główne punktualnie o godz. 9 otworzył przewodniczący dr Neumann z Gdańska (niem. Danzig). […]. W spotkaniu uczestniczyło 35. członków, reprezentantów takich miast jak Sowieck (pol. Tylża, niem. Tilsit), Gusiew (pol. Gąbin lub Głąbin, niem. Gumbinnen), Czerniachowsk (pol. Wystruć, niem. Insterburg), Królewiec (niem. Koenigsberg), Elbląg (niem. Elbing), Malbork (niem. Marienburg), Tczew (niem. Dirschau), Gdańsk (niem. Danzig), Bydgoszcz (niem. Bromberg), Toruń (niem. Thorn) i Piła (niem. Schneidemuehl). Zgodnie z przebiegiem obrad na początku dr Neumann omówił sprawy związku. […]. Na temat spraw statutowych głos zabrał dr Cuhnert z Torunia (niem. Thorn). […]. W myśl zdanego podczas spotkania sprawozdania do związku przynależy 126 członków z czternastu miast. Dochód stowarzyszenia wynosi 321,50 marek. […]. Kolejne przypadające za dwa lata zebranie znów odbędzie się w Elblągu (EZ, czwartek, 01.06.1887 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Aż łzy się same w oczach kręcą. Tu balanga, tam bójka, jeszcze gdzieś konferencje regionalne. Dziadki obchodzące Złote Gody a tu nagle Ruscy wszystko rozp...li.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Boloztaczką(2015-06-06)
  • ". .. tutejszy rentier August Ludwig Tausch. .. ". Dzis w Niemczech jest pojecie Rentner (ten ktory ortrzymuje panstwowa emeryture). Rencista w Polsce ma inne pojecie. Dawniej w Niemczech otrzymywalo sie takze tzw rente z np. prywatnych zrodel stad bylo pojecie Rentier. Panstwowe emerytury w Niemczech wprowadzil von Bismarck.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    elb2010(2015-06-06)
  • Podawanie nazw takich jak "Gusiew", "Sowieck" czy "Czerniachowsk" w artykule dotyczącym XIX w. jest nie na miejscu. Mogliście podać informację o obecnej nazwie w taki sposób: "Tylża (niem. Tilsit, obecnie Sowieck w Rosji)", a jeszcze lepiej byłoby umieścić tę informację jako przypis, żeby nie szpecić historycznego tekstu tymi nazwami. Ale tak czy inaczej, sposób, w jaki jest to podane w artykule, jest nie do przyjęcia, bo brzmi jakby te nazwy były używane już wtedy, co jest oczywistą nieprawdą i kompletnie psuje historyczny charakter notki. Na Waszym miejscu bym to poprawił.
  • Von Bismarck wprowadził emerytury a dziś to cholerstwo znika kasę w trzewiach ZUS by wyrzygać listonoszem skromne resztki których nie przetrawił.
  • Jak się czyta ten tytułowy news to człowiekowi przychodzi do głowy myśl że nic tu się nie dzieje tak jak 100 lat temu :-)
  • Teatralna. .. nic się nie zmieniło przez te 100 lat. .. codziennie nowa porcja krwi i wymiocin w klatce schodowej, dzikie balangi. .. jak miło zobaczyć, że nie tylko ja mam problemy z sąsiadami :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mieszkankateatralnej(2015-06-07)
Reklama