Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... na rzekę wypłynęli pierwsi wioślarze

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu...  na rzekę wypłynęli pierwsi wioślarze

Wczoraj przed południem około godz. 10 na rzece Elbląg można było zobaczyć po raz pierwszy w tym roku niebiesko-białe kolory klubu wioślarskiego "Vorwärts". [...] Zachęceni przykładem kolegów pojawili się tam także członkowie klubu wioślarskiego Nautilus, którzy wyruszyli na Schillingsbrücke. Tym samym sezon wioślarski można uznać za otwarty (AZ, wtorek, 22.03.1892 r.).

Klasyka w Resursie Mieszczańskiej
     W niedzielę, 27 marca o godz. 20 w Resursie Mieszczańskiej odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy między innymi pana Reutnera z Gdańska (niem. Danzig). Pan Reutner zyskał w Elblągu miano pracowitego śpiewaka. Wystąpi on obok tutejszych muzyków z programem "Der Rose Pilgerfahrt" na chór, solo i fortepian. Bilety do nabycia za 1,5 marki, 1 markę i 50 fenigów pod adresem S. Versuch's Nachf. (AZ, piątek, 18.03.1892 r.).
     
     W mieście grasuje banda młodych chłopców
     Chłopcy i dziewczęta z przedmieść naszego miasta udający się do szkoły, są każdego ranka zatrzymywani na ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) i Zielonej (niem. Grünstraße) przez kilku chłopców, którzy żądają od nich, by oddali im swoje śniadanie. Kto tego nie zrobi, poddany jest rewizji osobistej, a jeśli się temu przeciwstawi, dostaje w skórę. Skutkiem takiego stanu rzeczy dziewczęta idą do szkoły naokoło, omijając to niebezpieczne miejsce. Młodociani rozbójnicy szaleją na tej ulicy już od jakiegoś czasu. W nocy szukają schronienia w stodołach i stajniach i mimo czujności gospodarzy zamieszkujących okoliczne domy udaje im się pozostać niezauważonym. Pewien pracownik fabryki usłyszał pewnej nocy w chlewie odgłosy. Ponieważ świnie poszły na ubój i nikogo nie było w chlewiku, zaczął coś podejrzewać, otworzył więc drzwi i zobaczył tam trzech chłopaków, którzy już układali się do snu. [...] Ich codzienna praca sprowadza się do wyłudzania od dzieci szkolnych haraczu, potem zbierają szmaty i włóczą się po mieście niosąc ze sobą paczki itd. Członkowie tej bandy dawno już wyrośli ze szkoły. Od czasu do czasu dołączają do nich młodzi chłopcy, którym podoba się "wolność", jaką niesie ze sobą takie życie. [...] Rodzice tych chłopców wyjaśniają, że stracili jakąkolwiek władzę nad swoimi latoroślami. Może naszym policjantom uda się coś tutaj wskórać. [...] (AZ, sobota, 19.03.1892 r.).
     
     Podwórza szkolne pełne błota

     Niektóre podwórza szkolne zamieniły się w bagna. Jest tak w przypadku Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt. Nie ma tam ani kawałka drogi czy chodnika, które prowadziłyby do szkolnych schodów. Dziewczęta brodzą po kostki w błocie, przychodzą z mokrymi nogami do klasy, przez co zapadają na choroby takie jak odra, szkarlatyna, dyfteryt i inne. Mając na względzie zdrowie naszych młodych obywateli miasto mogłoby przeznaczyć trochę pieniędzy na wybudowanie jakiegoś suchego pomieszczenia prowadzącego do schodów szkolnych. Z pewnością nie będzie to aż tak wielki wydatek dla naszego miasta, które łoży tak wiele środków na budynki szkolne i inne budynki dobra publicznego (AZ, sobota, 19.03.1892 r.).
     
     Rozkład jazdy

     W niedzielę po południu o godz. 14 parowiec Kronprinz uda się do Nowakowa (niem. Terranova), a parowiec Vorwärts o godz. 14.30 do Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen) (AZ, niedziela, 20.03.1892 r.).
     
     Kawa i jabłecznik w Reimerze
     Dziś wieczorem w restauracji Reimer jak co roku z okazji uroczystości charytatywnej koła śpiewaczego Liedertafel będą podawać kawę i jabłecznik (AZ, niedziela, 20.03.1892 r.).
     
     Zapalił się komin
     Wczoraj wieczorem o godz. 21.15 wezwano straż pożarną na ulicę Zamkową 10 (niem. Burgstraße), gdzie zapalił się komin. Nic nie uległo zniszczeniu (AZ, niedziela, 20.03.1892 r.).
     
     300. rocznica urodzin Komeńskiego
"Reichsanzeiger" donosi, jak następuje: 28 marca przypada 300. rocznica urodzin Amosa Komeńskiego. Zasługi tego człowieka na poczet szkolnictwa a w szczególności na poczet szkoły ludowej są tak duże i tak powszechnie cenione, że placówki oświatowe są zobligowane do tego, by uroczyście uczcić pamięć tego pedagoga [...] (AZ, wtorek, 22.03.1892 r.).
     
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex W3 Multi
Clinex Dispersion Soft
Żarówki LED
Płyn do mycia i dezynfekcji