UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... na ulicach unosił się kurz

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... na ulicach unosił się kurz

W dni targowe w godzinach porannych zamiatające ulice kobiety zapominają o polaniu ich wodą. Unoszący się wtedy kurz jest nie tylko uciążliwy dla naszych oczu i układu oddechowego lecz także brudzi nasze ubrania. Apelujemy więc o uwzględnienie powyższego podczas kolejnego zamiatania ulic (AZ, piątek, 08.04.1892 r.).

Modlitwa o szczęśliwe rozwiązanie
     W niedzielę w elbląskich kościołach odbędą się wstawiennicze nabożeństwa o szczęśliwe rozwiązanie Cesarzowej (AZ, czwartek, 07.04.1892 r.).
     
     Interesujący koncert w Resursie Mieszczańskiej

     Zwracamy Państwa uwagę na koncert pana Stolzenberga, który wystąpi jutro w Resursie Mieszczańskiej w towarzystwie panny Janzen, pana Erbena i wirtuoza skrzypiec Schulza. Bilety do nabycia w zarządzie Stowarzyszenia Handlowego (AZ, czwartek, 07.04.1892 r.).
     
     Nowe stowarzyszenie w Elblągu

     Jakiś czas temu opublikowaliśmy notatkę, jakoby kilkoro mężczyzn powzięło kroki do powołania w Elblągu Stowarzyszenia Techników. Takie stowarzyszenie rzeczywiście zostało powołane do życia w Elblągu pod nazwą Stowarzyszenie Techników Elbląg i zwołuje posiedzenia dwa razy w miesiącu w lokalu giełdy. Stowarzyszenie to powstało jako filia Niemieckiego Związku Techników w Berlinie i ma na celu podkreślenie rangi zawodów technicznych pod względem naukowym i materialnym [...]. Organem stowarzyszenia jest Niemiecka Gazeta Techników. Stowarzyszenie liczy obecnie tylko 14 członków, z czego większa część wykonuje ten fach. Oczekujemy, że budowniczy maszyn, którzy dominują w naszym przemysłowym mieście, również wyrażą chęć przynależności do stowarzyszenia. W zarządzie zasiadają: architekt Pillarz (pierwszy przewodniczący), budowniczy maszyn Schaefer (drugi przewodniczący), budowniczy Striowski i budowniczy maszyn Halberstädter (protokolant), mistrz kolejnictwa Ziechmann (skarbnik) (AZ, sobota, 09.04.1892 r.).
     
     Rzadki okaz
     Przed kilkoma dniami nad jeziorem Druzno pewien myśliwy ustrzelił rybołowa o rozpiętości skrzydeł na 2 metry (AZ, niedziela, 10.04.1892 r.).
     
     Niemiła niespodzianka
     Pewien zamieszkały przy ulicy Panieńskiej (niem. Jungferndamm) robotnik dokonał wczoraj nieprzyjemnego odkrycia. Z zamkniętej skrzyni ukradziono mu całe oszczędności w kwocie prawie 20 marek. Nie ma na razie danych na temat złodzieja (AZ, niedziela, 10.04.1892 r.).
     
     Nowy dziekan
     Biskup Fromborka (niem. Frauenburg) mianował proboszcza Zagermanna z Elbląga dziekanem elbląskiego dekanatu (AZ, wtorek, 12.04.1892 r.).
     
     Elbląski lekarz świętuje jubileusz

     W poniedziałek w Berlinie jubileusz 50-lecia w zawodzie świętował radca sanitarny Heinrich Lichtheim, który, zanim osiedlił się w Berlinie, przez kilka dziesięcioleci miał swoją lekarską praktykę w Elblągu. Stopień doktora otrzymał swego czasu na Uniwersytecie Berlińskim. W ramach pracy doktorskiej napisał rozprawę "O rozstrojach żołądka u dzieci" [...] (AZ, czwartek, 14.04.1892 r.).
     
     Robert Johannes w Elblągu

     W poniedziałek, 18 kwietnia o godz. 20 w Resursie Mieszczańskiej wystąpi ze swoim humorystycznym programem Robert Johannes. Pan Johannes jest najwybitniejszym wschodniopruskim recytatorem, możemy się więc spodziewać wspaniałego wieczoru (AZ, czwartek, 14.04.1892 r.).
     
     Złodziei w Elblągu nie brakuje

     Dziś przed południem na moście pewnej zamieszkałej przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstraße) żonie ślusarza wyrwano z rąk kosz z tekstyliami. Chwilę później okradziona kobieta zauważyła na ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße) niewiastę niosącą w rękach jej kosz. Gdy ją zagadnęła, ta rzuciła kosz i uciekła. Inna kobieta ukradła rzeźnikowi przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) kawałek mięsa. Ten zauważył kradzież, wyrwał kobiecie zdobycz i dał jej parę razy po pysku. Z kolei wczoraj po południu zamieszkałemu na Wysokim Moście szynkarzowi ukradziono z lokalu talerz ze smażonymi ziemniakami. Złodziejem okazał się młody człowiek, który wczoraj został zwolniony z więzienia (AZ, czwartek, 14.04.1892 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
Nowy model - Skoda Scala już w salonie | HADM
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski