Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... odnaleziono zaginione dzieci

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... odnaleziono zaginione dzieci Elbing (fot. internet)
Rek

Dwójka dzieci robotnika F. zamieszkałego przy Górze Cudów (niem. Wunderberg, dzisiaj Plac Jagiellończyka), które przed kilkoma dniami zniknęły bez śladu, a ostatnio widziane były na lodzie, całe szczęście nie uległy nieszczęśliwemu wypadkowi. Dzieci zostały zabrane przez babcię do jej domu i teraz spotkały się całe i zdrowe ze swoimi rodzicami (EZ, czwartek, 06.01.1887 r.).

Koncert Herminy Spies w Elblągu
     Panna Hermina Spies przybędzie wkrótce do naszego miasta, by w przyszłą niedzielę zaprezentować się w sali kasyna przed kochającą sztukę i muzykę publicznością. Śpiewaczka udała się teraz na zaproszenie rosyjskiego dworu do Petersburga, stamtąd wyruszy do Moskwy. W Petersburgu weźmie udział w koncercie prowadzonym przez Rubinsteina i zaśpiewa przed rosyjską umuzykalnioną społecznością. To, że jej artystyczna trasa koncertowa prowadzi przez naszą prowincję i artystka wystąpi przed elbląską publicznością, zawdzięczamy faktowi, że gdy śpiewaczka wystąpiła w zeszłym roku z koncertem w Królewcu (niem. Koenigsberg), obiecała, że powróci w tym roku w nasze okolice. Jak donosiły gazety, śpiewaczka robi teraz karierę na rynku zagranicznym, w związku z tym nie należy się w przyszłości spodziewać kolejnych koncertów panny Spies w naszej prowincji i w naszym mieście. Z panną Herminą wystąpi teraz Albert Eibenschuetz, pianista, który cieszy się dobrą sławą (EZ, środa, 05.01.1887 r.).
     
     Noc sylwestrowa nie była spokojna
     Jak udało nam się dowiedzieć, noc sylwestrowa nie przebiegła bez ekscesów. Zgłoszono uszkodzenie szyldu na drzwiach. Poza tym na ulicy Wałowej (niem. Wallstrasse) kilku rzezimieszków zdemolowało kilka płotów i bram wjazdowych a przy Królewskich Budynkach Bankowych uszkodziło nowo zamontowane skrzynki na listy. Nie wiadomo jeszcze, czy udało się schwytać sprawców (EZ, środa, 05.01.1887 r.).
     
     Jaki nauczyciel ma szansę na pracę za granicą?

     Podania nauczycieli oraz przydzielanie stanowisk pracy w szkołach za granicą, jak donosi minister kultury, będą rozpatrywane w przypadku, gdy nauczyciel ma zdany drugi nauczycielski egzamin i ma spore doświadczenie na stanowisku nauczyciela (EZ, czwartek, 06.01.1887 r.).
     
     Coraz mniej chętnych do zawodu nauczyciela
     Zainteresowanie zawodem nauczycielskim w sześciu wschodniopruskich seminariach nauczycielskich ciągle spada. Na egzaminy wstępne zgłasza się co najwyżej ta bardziej wrażliwa część naszego społeczeństwa. Jeżeli taka sytuacja będzie utrzymywała się jeszcze jakiś czas, wkrótce będziemy mieć prawdziwy deficyt nauczycieli (EZ, czwartek, 06.01.1887 r.).
     
     Wykład o Fenicjanach podczas spotkania Towarzystwa Kupieckiego

     Wczoraj wieczorem podczas spotkania Towarzystwa Kupieckiego nauczyciel Bandow wygłosił wkład na temat „Kolonizacji i handlu Fenicjan”. Przemówienie nauczyciela było, jak można się było spodziewać, wzorem krasomówstwa. W każdym calu jasne i skrupulatnie przemyślane, nie mogło więc nie spotkać się z gromkimi brawami (EZ, czwartek, 06.01.1887 r.).
     
     W synagodze wybrano nowego kantora. Stanowisko rabina nadal nieobsadzone

     Na stanowisko kantora [osoba kierująca wykonywaniem muzyki we wspólnocie religijnej. W judaizmie kantor był ważną postacią, uświetniającą obrzędy religijne. Powstawały nawet specjalne szkoły kantorów, a sam zawód cieszył się dużym szacunkiem – Wikipedia] w naszej synagodze został wybrany pan Nachtschoen z Królewca (niem. Koenigsberg). Na stanowisko rabina pretenduje obecnie trzech kandydatów. Żaden z nich nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, co do objęcia stanowiska (EZ, czwartek, 06.01.1887 r.).
     
     Na targu znaleziono mięso niezdatne do jedzenia
     Podczas dzisiejszej przedpołudniowej kontroli policyjnej artykułów sprzedawanych na targu na moście przy Starym Rynku w budzie rzeźnika Hermanna Helbinga znaleziono skórę i płuca zwierzęcia, które w myśl orzeczenia lekarskiego miejskiego weterynarza pochodzą od chorego zwierzęcia i nie są zdatne do jedzenia dla ludzi. Mięso zostało skonfiskowane (EZ, czwartek, 06.01.1887 r.).
     
     Ożywienie na naszym dworcu
     Wczoraj na naszym dworcu panowało spore ożywienie, ponieważ przybyli tu zamiejscowi uczniowie wyższych szkół, by móc wziąć udział w rozpoczynających się dziś zajęciach. Tym samym młodzież rozpoczęła ostatni kwartał nauki, która będzie miała niemałe znaczenie. Zakończenie szkoły jest dla pilnych uczniów czasem radosnym. Gdy natomiast na świadectwie widnieje fatalne słowo „niepromowany”, jest to smutne nie tylko dla uczniów lecz także dla ich rodziców (EZ, czwartek, 06.01.1887 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem