Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... ogrodzono cmentarz przy Hetmańskiej

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... ogrodzono cmentarz przy Hetmańskiej Przedwojenne zdjęcie Elbląga z lotu ptaka
Rek

Ku końcowi mają się prace przy budowie nowego płotu przy cmentarzu przykościelnym św. Mikołaja przy ulicy Hohezinnstrasse (dzisiejsza ulica Hetmańska - 12 Lutego0. Płot robi bardzo dobre wrażenie. Prawie trzymetrowe cementowe słupy połączone są z żelaznymi elementami wykonanymi przez kowala. Elementy te wykonał mistrz ślusarski Bernhard Kollberg. Prace cementowe zostały wykonane przez firmę Kummer Nachf. (EZ, środa, 12.09.1894 r.).

Pułk Czarnych Huzarów przybędzie do Elbląga
     Jak udało nam się dowiedzieć, cesarz zdradził mężczyznom ze swojej świty, że stacjonujący obecnie w polskim garnizonie Pułk Czarnych Huzarów przybędzie albo do Słupska (niem. Stolp) albo do Elbląga  (EZ, niedziela, 09.07.1894 r.)
     
     Listonosz z fantazją
     Gdy wczorajszy poranny pociąg pospieszny do Królewca (niem. Koenigsberg) dotarł do stacji Słobity (niem. Schlobitten), ktoś nagle pociągnął za hamulec bezpieczeństwa. Pasażerowie znajdujący się w pociągu i jego obsługa przeczuwała nieszczęście. Szybko jednak wszyscy się uspokoili, bowiem to urzędnik pocztowy zatrzymał pociąg. Chciał tym samym przekazać Jego Cesarskiej Mości znajdującemu się w Słobitach, gdzie pociąg ten planowo się nie zatrzymuje, pocztę. Do Braniewa (niem. Braunsberg) pociąg przybył z piętnastominutowym opóźnieniem (EZ, niedziela, 09.07.1894 r.).
     
     Pastor Mai odznaczony przez Cesarza
     Pastor Mai z Młynarskiej Woli (niem. Herrendorf), który we wczorajszą niedzielę odprawił w obecności Cesarza nabożeństwo w słobickim kościele (miejscowość Słobity - niem. Schlobitten), został przez niego odznaczony Orderem Czerwonego Orła (EZ, wtorek, 11.09.1894 r.).
     
     Wielkie pakowanie na naszym dworcu

     W sobotę dział ekspedycyjny naszego dworca miał ręce pełne roboty. Pracownicy musieli bowiem wysłać skrzynie i pudła, w których znajdowały się rzeczy z parady. Wiele regimentów było zmuszonych do zabrania ze sobą części tych rzeczy ze względu na to, że zarząd kolei nie dostarczył odpowiedniej liczby wagonów (EZ, wtorek, 11.09.1894 r.).
     
     Nagła śmierć
     Wczoraj około południa zmarł w swoim mieszkaniu (ulica Nowowiejska – niem. Neuegutstrasse) żołnierz z piętnastej kompanii piątego Pułku Piechoty. Mężczyzna odbywał trzeci rok służby. Żołnierz około południa wrócił do domu i zaczął uskarżać się na zmęczenie, po czym nagle zmarł. Lekarz przybył za późno. Mężczyzna już od kilku dni uskarżał się na problemy ze zdrowiem (EZ, wtorek, 11.09.1894 r.).
     
     Drogocenny prezent od Cesarzowej
     Pragniemy Państwu przekazać, że Jej Królewska Mość Cesarzowa wysłała wczoraj z Królewca (niem. Koenigsberg) pannie Franciszce Elditt złotą, pokrytą brylantami broszkę, na której widnieje monogram Cesarzowej (EZ, środa, 12.09.1894 r.).
     
     Tragiczne skutki zabawy nabojami
     Na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie) trzech chłopców zabrało stacjonującym tam żołnierzom pięć naboi. W poniedziałek chłopcy zaczęli bawić się nimi, rzucając w nie kamieniami. Nagle naboje eksplodowały, w wyniku czego oko stracił jeden z chłopców. Oprócz tego chłopak został poważnie ranny w twarz i musiał zostać zabrany do miejscowego szpitala. Drugiemu chłopcu część łuski od naboju rozwaliła dłoń. Trzeci został ranny w rękę. […] (EZ, czwartek, 13.09.1894 r.).
     
     Bezczelny chłopak będzie ukarany
     W poniedziałek przed południem jedenastoletni chłopiec, syn wdowy po robotniku zamieszkałej przy ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstrasse), przyglądał się ćwiczeniom wojskowym korpusu. Chłopcu nie chciało się brać udziału w biegach, więc zdecydowanym krokiem udał się do stajni mieszkającego pod Elblągiem gospodarza i zabrał stamtąd konia należącego do naczelnika okolicznego urzędu, który u tego gospodarza gościł. Po tym jak chłopiec przez kilka godzin ujeżdżał konia po okolicy, wrócił do Elbląga i był na tyle sprytny, że kazał innemu chłopakowi odprowadzić konia na miejsce. Ludzie, którzy widzieli chłopaka jadącego na koniu, złożyli w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania karnego przeciwko bezczelnemu urwisowi (EZ, czwartek, 13.09.1894 r.).
     
     Dwie kobiety narobiły hałasu
     Wczoraj po południu w sklepie tekstylnym i spożywczym na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) zjawiły się dwa babsztyle i dały się obsłużyć. Gdy przyszło do zapłacenia rachunku, kobiety narobiły tak piekielnego hałasu, że nie pozostało nic innego, jak wezwać dwóch funkcjonariuszy policji. Jedna z kobiet dała nogę, druga była tak pijana, że musiała zostać związana i zabrana policyjną dorożką do więzienia (EZ, czwartek, 13.09.1894 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen"
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • [1] -. .. .pannie Franciszce Elditt złotą, pokrytą brylantami broszkę, na której widnieje monogram Cesarzowej. .. Zdaje się, że ta panna Elditt była córką ówczesnego burmistrza Elbląga. [2] -. .. Pastor Mai z Młynarskiej Woli (niem. Herrendorf). .. Był to pastor MAY (ur. 1858), który osobiście dawał ślub ostatniemu właścicielowi majoratu słobickiego _ Alexandrowi księciu zu Dohna-Schlobitten.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  erg.(2014-09-21)
 • Pani Kiejdo - " BABSZTYLE" - ? Może warto popracować nad warsztatem tłumacza. .. .Żenada, nic więcej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  BigBalbina(2014-09-21)
 • Pani Kiejdo, czy Kiełdo, ale merytorycznie bez zmian.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BigBalbina(2014-09-21)
 • Synonimy słowa babsztyl: babsko, raszpla.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  ZenonWardęga(2014-09-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na płótnie
Fototapety z teksturą
Obraz na dibond 300x60 cm - Deski
Fototapety do łazienki