Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... osioł przestraszył pieszych

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... osioł przestraszył pieszych Bażantarnia, dzisiejsza restauracja Myśliwska
Rek

Dziś przed południem na ulicy Mącznej (niem. Muehlenstrasse) potoczyła się zamiejscowa furmanka, która została tam zostawiona bez nadzoru. Została zatrzymana dopiero na 1 Maja (niem. Innerer Muehlendamm). Z kolei wczoraj wieczorem dziki osioł przestraszył pieszych na ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstrasse). Biegał tam sobie samopas. Zwierzę uciekło pewnemu tutejszemu rzeźnikowi (AZ, sobota, 21.09.1889 r.).

Prezent od Cesarza
     Jego Królewska Mość Cesarz przekazał żonie czeladnika ciesielskiego Florentynie Loewnik z miejscowości Cyganek (niem. Tiegenhagen) prezent w postaci maszyny do szycia (AZ, piątek, 20.09.1889 r.).
     
     Kradzież na Chmurnej

     Wczoraj wieczorem z domu przy ulicy Chmurnej (niem. Sturmstrasse) ukradziono cztery puste beczki po piwie. Dziś rano znaleziono jedną z nich na ulicy. Beczki należą do browaru Englisch Brunnen (AZ, piątek, 20.09.1889 r.).
     
     Renowacja Bramy Targowej
     W najbliższych dniach rozpocznie się renowacja Bramy Targowej. Na jej wschodniej ścianie postawiono już rusztowania. Ściana ta zostanie ozdobiona nowym kamieniem, który od dłuższego czasu był zwożony pod bramę. Są to specjalne kamienie innego, większego formatu stosowane w tego typu budowlach (AZ, środa, 11.09.1889 r.).
     
     Aresztowanie na Rybackiej

     Ubiegłej nocy przy ulicy Rybackiej (niem. Fischerstrasse) doszło do aresztowania pewnego zamiejscowego palacza, który obrzucał kamieniami pewnego starszego mężczyznę. Podczas aresztowania mężczyzna nie okazał skruchy. Mało tego, uderzył w twarz jednego z nocnych stróżów (AZ, środa, 11.09.1889 r.).
     
     Schwytano sprawcę
     Przed ośmioma dniami na rogu ulic Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) i Dużej Różanej (niem. Gr. Rosenstrasse) pewien praktykant w zawodzie stolarza został dość poważnie raniony nożem. Wszczęte poszukiwania doprowadziły do schwytania sprawcy. Okazał się nim mężczyzna zamieszkały przy ulicy Płk. Dąbka (niem. Angerstrsse).
     
     Zasypano studnię

     Dziś zasypano starą studnię przy ulicy Bednarskiej (niem. Spieringstrasse) (AZ, sobota, 21.09.1889 r.).
     
     Wieczór z Johannesem
     Znany ze swojego pierwszego występu w naszym mieście, który mocno zapadł w naszej pamięci, komik i recytator Robert Johannes z Królewca (niem. Koenigsberg) w ramach swojego tournee po Prusach Zachodnich odwiedzi również Elbląg i we wtorek w sali resursy mieszczańskiej pokaże nam poważne i śmieszne skecze (AZ, niedziela, 22.09.1889 r.).
     
     Renowacja restauracji w Bażantarni

     Zaplanowane prace budowlane gospody w Bażantarni postępują naprzód. Przynajmniej do tej pory nie trzeba było przerywać robót. Byłoby szkoda, gdyby prace te musiały być przeniesione na wiosnę, bo oznaczałoby to tymczasowe zamknięcie restauracji (AZ, niedziela, 22.09.1889 r.).
     
     Coraz mniej starych budowli w naszym mieście

     Coraz rzadziej można spotkać w naszym mieście stare budynki, jednak przy rozbudowie na Świętego Ducha (niem. Heilige Geiststrasse) znaleziono stary materiał budowlany, z którego zbudowane są tylko nieliczne budynki w naszym mieście. Jest to rodzaj żółtej cegły szczególnej wytrzymałości i małego formatu niż jest to w przypadku cegieł naszych czasów. Zniknęły także stare dachy pokryte tzw. „mnichami” i „zakonnicami”. Tego typu zadaszenia znajdziemy jedynie na nowomiejskim kościele i jego dzwonnicy (AZ, niedziela, 22.09.1889 r.).
     
     Stary dom parafialny zostanie sprzedany

     Jak już wcześniej podano do wiadomości, w przyszłą środę, 25 września zostanie sprzedany stary dom parafialny przy ulicy Bożego Ciała 15 (niem. Leichnamstrasse). Budynek powstał w 1594 roku, ma 295 lat i był dwukrotnie restaurowany w roku 1780 i 1864. Ile ślubów i narodzin, ile konfirmacji i pogrzebów zgłaszano przez te wszystkie lata w tym domu! W tym starym domu przez te wszystkie lata mieszkało 27 rodzin pastorów. Teraz zrobi on miejsce nowemu domowi, który wkrótce stanie obok niego. I już nigdy nie będzie służył tak ważnej funkcji (AZ, wtorek, 24.09.1889 r.).
     
     Na Exerzierplatz wystawią „Casperle”

     Mały plac Exerzierplatz znów przyciąga do siebie młodzież. Obecnie teatr wystawia tam bowiem sztukę pt. „Casperle”, która z pewnością znajdzie wielką widownię (AZ, wtorek, 24.09.1889 r.).
     
     Ostatni dom ze strzechy

     Ostatni dom pod strzechą znajduje się według naszej wiedzy na ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstrasse) przed Windmuehlenberge. Ponieważ nieruchomość ta przeszła w posiadanie Stoczni Królewskiej, można mniemać, że i ten dom nie postoi za długo. Jeszcze przed 20 laty strzecha nie była rzadkością na Scheunenstrasse, Płk Dąbka (niem. Angerstrasse) czy na innych przedmieściach (AZ, wtorek, 24.09.1889 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Audi
Samochody używane HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM